به دلیل نوسانات قیمت، قبل از خرید تماس بگیرید

تهران، شادآباد

سبد خرید

مه پاش اتاق استراحت گاوداری

گاوداری یکی از مهم‌ترین بخش‌های صنایع تولیدی در کشور است؛ زیرا این حیوانات با تولید شیر و گوشت، نقش مهمی را در تأمین غذا و شکوفایی اقتصاد ایفا می‌کنند. 

در دنیای امروز، باتوجه‌به رشد جمعیت و نیاز به تولید محصولات دامی بیشتر، استفاده از تکنولوژی‌های جدید در گاوداری‌ها ضرورت پیدا کرده است. 

یکی از این تکنولوژی‌های مدرن، استفاده از مه پاش در اتاق استراحت گاوداری‌هاست که در این نوشتار به بررسی آن خواهیم پرداخت.

Parsanat

نمونه کارهای پارس صنعت

تعريف مه پاش گاوداری

مه پاش یک روش ساده و کارآمد برای خنک کردن و رطوبت رسانی، به شمار می‌رود. این دستگاه، آب یا محلول‌های ضدعفونی را می‌تواند بر روی دام‌ها و محیط زندگی آن‌ها پخش ‌کند، با استفاده از مه پاش گاوداری، علاوه بر ایجاد شرایط مناسب برای نگهداری دام‌ها، حشرات و عوامل بیماری‌زا و استرس گرمایی این حیوانات نیز کنترل می‌شود.

مه پاش اتاق استراحت گاوداری

یکی از قسمت‌های مهم در گاوداری‌ها، اتاق‌های استراحت هستند که دام برای ساعت‌های مدیدی در آنجا نگهداری می‌شوند. این فضا باید به گونه‌ای طراحی شود که برای حفظ سلامت این حیوانات، شرایط مناسبی را فراهم کند. معمولاً گاوها ساعت‌های زیادی را در این اتاق‌ها برای استراحت می‌مانند. لازم به ذکر است به اتاق استراحت گاوداری، فری استال (free stall) نیز گفته می‌شود. همچنین اتاق‌ استراحت بدون سقف در گاوداری به اپن شیت  (open sheet) نیز مصطلح است.

یکی از عوامل مؤثر در سلامت گاوها، تأمین هوای تمیز و خنک در داخل اتاق‌های استراحت گاوداری یا بهار خواب‌ها است.برای تأمین هوای خنک در داخل اتاق استراحت گاوداری از مه پاش استفاده می‌کنند. مه پاش علاوه بر تأمین هوای خنک، باعث کنترل رطوبت نسبی هوای داخل اتاق استراحت گاوداری نیز می‌شود.

مه پاش اتاق استراحت گاوداری دو عملکرد مختلف دارد؛ درصورتی‌که هوای داخل اتاق خشک باشد، با استفاده از مه پاش، رطوبت نسبی افزایش می‌یابد و هوای خنک و تمیز فراهم می‌شود. درصورتی‌که دمای نسبی هوای داخل اتاق بالاتر از حد مجاز باشد، با استفاده از مه پاش، کم شده و هوای خنکی فراهم می‌شود.

مه پاش گاوداری

روش نصب مه پاش برای اتاق استراحت گاوداری

برای استفاده بهینه از مه پاش در اتاق استراحت گاوداری، باید به نکاتی توجه کرد، به‌عنوان‌مثال، قراردادن مه پاش در ارتفاع بالا و روی سر گاوها باعث می‌شود تا آب بتواند به‌صورت یکنواخت روی بدن آنها پخش شود.

از طرفی دیگر قرارگرفتن مه پاش در ارتفاع بالای اتاق‌های استراحت گاوداری می‌تواند مولکول‌های گرمایی را که در فضا قرار دارند، تبخیر کند و باعث خنکی هوا شود. همچنین در برخی مواقع از مه‌پاش در اتاق استراحت گاوداری برای پاشیدن محلول‌های ضدعفونی‌کننده و دارویی بر روی حیوانات در گاوداری‌ها استفاده می‌کنند.

(محلول‌های ضدعفونی‌کننده که در مه پاش گاوداری استفاده می‌شود، به‌منظور جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های عفونی و همچنین درمان برخی بیماری‌های حاد و مسری در حيوانات است. استفاده از مه پاش در سالن استراحت گاوداری به دلیل سرعت و کارایی بالای آن، بسیار مفید  است.)

مزایای مه پاش در اتاق استراحت دامداری

در فصول گرم سال، دمای بالای هوا باعث کاهش فعالیت آن‌ها و در نتیجه، تولید شیر و گوشت کمتر می‌شود. با استفاده از مه پاش، دمای هوای اطراف دام تغییر خواهد کرد و شرایط مناسب برای نگهداری آن‌ها فراهم می‌شود. استفاده از مه پاش در سالن استراحت گاوداری علاوه بر خنکی هوا مزایای دیگری هم دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم:

1. دورکردن حشرات موذی(مگس‌ها)

با استفاده از مه پاش، وجود حشرات روی گاوها کم شده و بهداشت محیط حفظ می‌شود

2. کمک به تولید شیر بیشتر

با فرایند خنک‌شدن هوای سالن، استرس گرمایی در گاوها کم شده و این عامل باعث افزایش تولید شیر بیشتر در آنها می‌شود.

3. کاهش هزینه‌های انرژی

استفاده از مه پاش در سالن استراحت گاوداری به‌جای سیستم‌های خنک‌کننده هوا، هزینه‌های انرژی را به‌شدت کاهش می‌دهد.

طرز کار مه پاش در فری استال‌ ها

زمانی که نازل مه پاش با کمک پمپ فشارقوی (۱۰۰ تا ۲۰۰ بار) قطرات آب را به‌صورت پودر در اتاق استراحت گاوداری پخش می‌کند، این ذرات به مولکول‌های گرم را در هوا برمی‌خورد می‌کنند و باعث تبخیر آنها می‌شوند.
معمولاً برای افزایش عملکرد مه‌پاش‌ها در فواصل ۱۰ متری آنها، فن‌های قطوری با قطر ۱۲۰ سانتیمتر یا ۱۴۰ سانتیمتر نصب می‌کنند. نصب این فن‌ها باعث می‌شود تا برد پاشش مه‌پاش در فری استال‌ها افزایش یابد. همچنین این فن‌ها که معمولاً از نوع فن سیر کوله انتخاب می‌شوند باعث خنکی فضای بیشتر و چرخش هوای محیط می‌شوند.
مه پاش اتاق استراحت گاوداری

پکیج مه‌پاش اتاق استراحت گاوداری

 
مجموعه پارس صنعت یکی از بزرگ‌ترین مراکز تجهیزکننده مه‌پاش‌ها برای صنایع مختلف از جمله گاوداری‌هاست. این مجموعه با فراهم‌کردن امکاناتی مانند طراحی، تأمین تجهیزات و نصب مه‌پاش در گاوداری‌ها در خدمت دامداران عزیز کشورمان است. از سوابق درخشان این مجموعه می‌توان طراحی سیستم‌های مه‌پاش گاوداری در کشورهای همسایه (عراق) اشاره کرد.
 
تجهیزات زیر قسمت‌هایی از پکیج مه‌پاش گاوداری این مجموعه است:
  • در اتاق‌های استراحت گاوداری یا فری استال‌ها از پمپ‌های فشارقوی با دینام‌های موتوﮊن استفاده می‌شود. این پمپ‌ها پیستونی هستند و شامل گارانتی می‌شوند.
  • لوله‌های مه‌پاش به‌صورت تک‌لایه سیم یا دولایه سیم انتخاب می‌شوند.
  • تمامی اتصالات مه‌پاش، فشارقوی و از جنس برنج یا استیل هستند.
  • سیم‌کشی‌های مه‌پاش گاوداری با برق ۳ فاز کار می‌کنند.
  • تابلو فرمان ۳ فاز که شامل محافظ جان، کنداکتور و تایمر هستند نیز در سیستم مه‌پاش فرس استال‌ها نصب می‌شود.

سوالات متداول

مه پاش اتاق استراحت گاوها برای حفظ شرایط آب‌وهوایی مناسب در محل استراحت گاوها مورداستفاده قرار می‌گیرد. با مه پاش می‌توان رطوبت محیط را حفظ کرده و به جلوگیری از بروز استرس گرمایی در گاوها کمک کرد.

مه پاش اتاق استراحت گاوها با استفاده از یک سیستم پمپاژ آب  را به داخل فضای موردنظر به شکل ذرات ریز آب می‌دهد. به علت فشار آب و نازل‌های مناسب، این ذرات آب به‌صورت مه ایجاد شده و محیط را بدون خیس کردن مرطوب می‌کنند.

بله. استفاده از مه پاش اتاق استراحت گاوها برای این حیوانات بسیار مفید است، زیرا به جلوگیری از خشکی هوا، جلوگیری از استرس گرمایی و کمک به حفظ سلامت گاوها منجر می‌شود.

بسته به شرایط آب و هوایی منطقه، ممکن است استفاده از مه پاش در فصل‌های خنک مشکلاتی را ایجاد کند. اما در فصول گرم، استفاده از مه پاش یکی از روش‌های مؤثر برای حفظ رطوبت و دمای مناسب در اتاق استراحت گاوداری است.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]