تهران، شادآباد

سبد خرید

دستگاه مه پاش سالن قارچ

مه پاش قارچ  از انواع مه پاش فشارقوی است که با کمک پمپ، قطرات ریز آب را از نازل‌های مه پاش بر روی قارچ‌ها پخش می‌کند.

رطوبت ساز قارچ می‌تواند رطوبت لازم را برای پرورش قارچ‌ها فراهم کند و از خشکی هوا در سالن کشت جلوگیری کند. با کمک تایمر می‌توان تمامی مراحل مه رسانی را در دستگاه مه پاش سالن قارچ، به‌صورت اتوماتیک انجام داد.

ما در مجموعه پارس صنعت تصمیم گرفته‌ایم تا شما را بااهمیت نقش مه پاش در سالن‌های کشت قارچ آشنا کنیم. پس با ما همراه شوید.

مه پاش قارچ چیست؟

یکی از تجهیزات مهم در سالن‌های کشت قارچ، مه‌پاش‌ها هستند. هدف اصلی از کاربرد این وسیله، مانند مه پاش گلخانه، حفظ رطوبت و ایجاد دمای مناسب برای رشد قارچ‌ها است. با استفاده از دستگاه مه پاش سالن قارچ، رطوبت هوا در سوله کشت قارچ کنترل شده و برای رشد بهتر قارچ‌ها تأمین می‌شود.

چند سالیست، اهمیت تولید محصولات کشاورزی ارگانیک و سالم به موضوع مهمی تبدیل شده  که نمی‌توان به‌سادگی از کنار آن گذشت. یکی از این محصولات، قارچ خوراکی است که در سبد غذایی افراد به‌جای پروتئین‌های حیوانی جای گرفته است. بی شک، تولید این نوع جانداران یوکاریوت (تک‌سلولی) نیازمند لوازمی مانند مه پاش قارچ است تا بتواند آنها را به‌خوبی رشد دهد.

مه پاش سالن قارچ با عملکردی که دارد نقش مهمی در رشد این محصول ایفا می‌کند؛ جلوگیری از خشک‌شدن، تولید قارچ‌های باکیفیت، کاهش هزینه‌های حامل‌های انرژی برای رطوبت‌رسانی و خنک‌کردن محیط از مهم‌ترین وظایف این دستگاه در سوله کشت قارچ قلمداد می‌شود.

کاربردهای دستگاه مه پاش سالن قارچ

علاوه بر حفظ رطوبت، دستگاه مه ‌پاش سالن قارچ به‌عنوان یک سیستم خنک‌کننده نیز عمل می‌کند. با نصب یک سیستم مه‌پاش می‌توان دمای هوای داخل سالن را کاهش داد و درجه حرارت مناسبی را برای رشد قارچ‌ها تأمین کرد.

برخلاف فضای کشاورزی در فضای باز، در کشت قارچ باید از تابش مستقیم نور خورشید جلوگیری کرد. تأمین نور موردنیاز برای رشد این محصول از طریق رشته نورهای مصنوعی صورت می‌گیرد. وجود این رشته نورها نیاز به دستگاهی دارد که هنگام آبیاری، خطراتی مانند برق‌گرفتگی را ایجاد نکند. همچنین از طرفی میزان رطوبت حاصل از آبیاری به‌گونه‌ای باشد که موجب پوسیدگی این اتصالات نشود.

مه پاش سالن قارچ

مزایای استفاده از مه پاش قارچ

استفاده از مه پاش در سالن کشت قارچ، علاوه بر حفظ رطوبت و دمای مناسب برای رشد قارچ‌ها، در جلوگیری از رطوبت زیاد تأثیرگذار است.

نصب مه پاش در سالن‌های کشت قارچ مزایای دیگری هم دارد. در ادامه به برخی از آنها می‌پردازیم:

1. حفظ رطوبت مناسب

 یکی از عوامل مهم در رشد قارچ، حفظ رطوبت مناسب در سالن کشت است. با استفاده از مه پاش، می‌توانید به‌راحتی رطوبت هوا را در سالن کنترل کنید و به ایجاد شرایط مناسب برای رشد قارچ کمک کنید.

2. جلوگیری از خشک‌شدن قارچ

 خشک‌شدن قارچ یکی از مشکلاتی است که ممکن است در سالن کشت به وجود آید. با استفاده از مه‌پاش، می‌توانید خشک شدن قارچ را به حداقل برسانید و باعث کیفیت آن‌ها شوید.

3. جلوگیری از تولید قارچ بی‌کیفیت

با نصب دستگاه مه پاش سالن قارچ، می‌توانید تولید قارچ‌های بی‌کیفیت را کاهش دهید. در واقع قارچ باکیفیت به دلیل حفظ رطوبت مناسب و کنترل دمای سالن کشت به وجود می‌آید.

4. صرفه‌جویی در مصرف آب

با استفاده از مه پاش، می‌توانید صرفه‌جویی در مصرف آب داشته باشید. به‌جای استفاده از روش‌های سنتی برای آبیاری، مثل پاشیدن آب با آبپاش، با کمک مه پاش می‌توانید از هدررفتن مقدار زیادی آب جلوگیری کنید.

5. کاهش هزینه‌های تولید

نصب مه‌پاش، هزینه‌های تولید قارچ را کاهش می‌دهد و به حداقل می‌رساند و این به دلیل صرفه‌جوئی در مصرف آب و جلوگیری از تولید قارچ بی‌کیفیت است.

نصب مه پاش در سالن‌های کشت قارچ برای کاهش هزینه‌های انرژی (سیستم‌های خنک‌کننده) و افزایش کیفیت و کمیت محصولات تولید شده نیز تأثیرگذار خواهد بود.

مه پاش سالن قارچ

انواع مه پاش سالن قارچ

انواع دستگاه مه ساز برای سالن‌ پرورش قارچ به سه دسته دیسکی یا پروانه‌ای، التراسونیک و نازلی تقسیم می‌شوند. در ادامه، مزایای و ویژگی‌های هر یک از این دستگاه‌ها را بررسی می‌کنیم تا بتوانید انتخاب بهتری داشته باشید.

1. مه پاش پروانه‌ای

– این نوع دستگاه‌ مه پاش، آب را از طریق پروانه‌های فن به ذرات بسیار ریز یا رطوبت تبدیل کرده و در محل موردنظر پخش می‌کنند.
– برای ایجاد مه از طریق چرخش دیسک‌ها یا پروانه‌ها، تولید می‌شود.
– قابلیت تنظیم شدت و جهت پخش رطوبت را دارند.

2. مه پاش  التراسونیک

– در دستگاه رطوبت ساز التراسونیک، آب توسط امواج فراصوتی تبدیل به قطرات بسیار ریز و پودر می‌شود و سپس به‌صورت بخار سرد و مه در محیط پخش می‌شود.
– فرایند تبخیر آب با استفاده از امواج فراصوتی صورت می‌گیرد.
– این دستگاه‌ها به دلیل استفاده از فرایند التراسونیک، بسیار کم‌صدا هستند.

3. مه پاش نازلی

– در مه پاش نازلی، رطوبت توسط نازل‌ها پخش می‌شود و به‌صورت قطرات آب یا بخار در محیط پراکنده می‌شود.
– قابلیت تنظیم شدت پخش رطوبت و جهت‌دهی آن را دارند.
– برای استفاده در فضاهای بزرگ و سالن‌های پرورش قارچ مناسب هستند.

هنگام خرید دستگاه رطوبت ساز سالن قارچ‌، باید به برخی اصول و نکات کلیدی توجه کرد. به طور مثال، بررسی بدنه و کیفیت قطعات دستگاه، مدت گارانتی و همچنین خدمات پس از فروش. زیرا هر گونه اختلال یا مشکل در این بخش‌ها می‌تواند منجر به عمر کوتاه و عملکرد نامناسب دستگاه رطوبت ساز قارچ‌ شود که در نتیجه باعث افت کیفیت قارچ و سوددهی آن برای تولیدکنندگان می‌گردد.

مه پاش التراسونیک
مه پاش التراسونیک

خرید مه‌ پاش قارچ

مجموعه پارس صنعت یکی از بزرگ‌ترین مراکز تجهیزکننده گلخانه‌ها و صنایع کشاورزی است. این مجموعه با فراهم‌کردن امکاناتی مانند طراحی، تأمین تجهیزات و نصب مه‌پاش در انواع سالن‌های کشت اعم از قارچ و زعفران، در خدمت کشاورزان عزیز کشورمان است.
 
برای خرید مه‌ پاش سالن قارچ، باید به عوامل زیر توجه کنید: اندازه سالن قارچ، نوع قارچ و شرایط آب و هوایی منطقه. در انتخاب مه‌ پاش، باید توانایی تأمین رطوبت کل سالن و نیازهای خاص هر نوع قارچ را در نظر گرفت و با شرایط آب و هوایی محل سالن همخوانی داشت.

تولیدکنندگان عزیز می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر و یا استعلام قیمت پکیج مه پاش سالن قارچ با شماره‌های مندرج در سایت پارس صنعت تماس بگیرند.

 

سوالات متداول

مه‌پاش در سالن قارچ برای ایجاد رطوبت و دمای مناسب برای رشد قارچ‌ها استفاده می‌شود. همچنین مه‌پاش به عنوان یک روش کنترل آفات و بیماری‌های قارچی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

میزان آب مورد نیاز برای مه‌پاش قارچ به عواملی مانند ابعاد سالن، تعداد مه‌پاش‌ها و نوع قارچ کشت شده بستگی دارد. برای تعیین مقدار دقیق آب مورد نیاز، بهتر است با کارشناسان مربوطه مشورت کنید.

برای نگهداری از مه‌پاش سالن قارچ استفاده از فیلترهای با کیفیت و نصب کنترلرهای هوشمند برای کاهش مصرف آب بسیار مفید است.

میزان رطوبت مورد نیاز برای سالن قارچ به ویژگیهای نوع قارچ و دوره رشد آن بستگی دارد. اما در کل، رطوبت بین 60 تا 80 درصد برای رشد قارچ ها مناسب است.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]