تهران، شادآباد

سبد خرید

چکه گیر مه پاش چیست نحوه استفاده از آن+ویدئو آموزشی

نسرین نیک نژاد
2022-11-06
22:20
No Responses
چکه گیر مه پاش

دستگاه مه پاش برای ایجاد مه و رطوبت به کار برده می‌شود؛ اساس کار این وسیله برای تبدیل قطرات آب به ذرات بسیار ریز مه است. ذرات ریز آب از طریق نازل‌های مه پاش در فضا خارج می‌شوند و قبل از رسیدن به زمین تبخیر می‌شوند. همین عملکرد باعث خنک شدن و رطوبت‌رسانی در فضاهایی مانند گلخانه‌ها، مرغداری، گاوداری، رستوران‌ها و بسیاری از جاهای دیگر می‌شود.

اما گاهی بعد از خاموش شدن دستگاه مه پاش، قطرات آب از نازل آن خارج می‌شود و این یکی از متداول‌ترین معایب دستگاه مه پاش محسوب می‌شود. از همین رو استفاده از چکه گیر مه پاش برای جلوگیری از این وضعیت توصیه می‌شود.

 

برای درک بهتر عملکرد چکه گیر مه پاش به ویدئوی زیر که توسط شرکت پارس صنعت تهیه شده است، توجه نمایید.

چکه گیر مه پاش چیست؟

چکه گیر مه پاش وسیله کوچکی است که بر روی مه پاش نصب می‌شود تا مانع خروج آب از نازل‌ها در زمان خاموشی دستگاه شود. معمولاً این دستگاه بر روی مه پاش‌های کم‌فشار نصب می‌شود تا از خروج قطرات آب در لوله‌ها و اتصالات آبیاری در زمان خاموش شدن مه پاش کم فشار جلوگیری کند.

کاربرد چکه گیر مه پاش:

ازآنجایی‌که در مکان‌هایی مانند گلخانه علوفه هیدروپونیک، ریزش قطرات آب باعث کپک و قارچ در آن محیط می‌شود از چکه گیر مه پاش استفاده می‌کنند. همچنین چکه گیر بر روی مه پاش رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌ها نیز به منظور رفاه مشتریان و جلوگیری از چکه کردن آب استفاده می‌شود.

چکه گیر مه پاش
چکه گیر مه پاش

طرز کار چکه گیر مه پاش:

در زمان روشن بودن مه پاش فشار داخل سیستم بسیار زیاد است و به‌محض خاموش شدن پمپ، فشار سیستم به‌صورت تدریجی کم می‌شود و به حدی می‌رسد که در داخل لوله‌های مه پاش به ۲۰ تا ۴۰ بار می‌رسد.
عملکرد چکه گیر مه پاش در این سیستم با استفاده از فنر و لاستیک ضد چکه به کمک جلوگیری از ریزش قطرات آب است؛ به نحوی که خروجی آب را مسدود می‌کند و همین عملکرد مانع خروج آب از نازل مه پاش می‌شود.

نحوه نصب چکه گیر مه پاش:

چکه گیر مه پاش مانند یک بست در ابتدای نازل مه پاش قرار می‌گیرد. در نصب ضدچکه باید دقت کنید تا قسمت زائده دار آن به لوله و قسمت دیگر به نازل مه پاش متصل شود؛ ازآنجایی‌که این قطعه دیافراگمی از جنس سیلیکون است، شبیه یک سوپاپ مسیر آب را در اثر فشار زیاد باز و در هنگام قطع فشار می‌بندد. دقت کنید زمانی‌که این قطعه خراب می‌شود  باید حتماً  تعویض گردد.

چکه گیر مه پاش
چکه گیر مه پاش

 

دلیل چکه کردن نازل مه‌پاش و راه‌حل‌های آن:

2 دلیل اصلی وجود دارد که باعث چکه کردن نازل مه‌پاش در مسیر خروجی نازل می‌شود:

  1. فنر نازل به‌قدر کافی محکم نیست و بعد از مدتی از کار می‌افتد. در این مواقع می‌توانید با روش های مختلف آب داخل مه‌پاش را پس از خاموش‌شدن پمپ خارج کنید.

همچنین یکی از راه‌های دیگر نصب شیر برقی با تحمل فشار بالا است.

  1. رسوبات موجود در آب در لاستیک انتهای فنر نازل تجمع پیدا می‌کنند و مانع از بسته‌شدن کامل مسیر می‌شوند. برای رفع این مشکل باید قبل از هر کاری، یک دستگاه تصفیه مناسب نصب کنید و بعد از یک چکه گیر برای مه‌پاش استفاده کنید.

اهمیت استفاده از چکه گیر مه پاش:

امروزه استفاده از مه پاش در صنایع مختلفی کاربرد دارد و تقریباً جایگزین سیستم‌های سرمایشی مانند کولر شده است. به همین علت باید برای بالابردن عملکرد این سیستم، قطعاتی مانند چکه گیر هم در از اهمیت بالایی برخوردار است. در واقع استفاده از چکه گیر مه پاش از ریختن قطرات اضافی آب در زمان خاموش شدن دستگاه جلوگیری می‌کند.

نصب ضد چکه باعث نظافت بیشتر محیط می‌شود و همچنین از ایجاد کپک و یا قارچ در فضاهای بسته مانند گلخانه جلوگیری می‌کند.

خرید چکه گیر مه پاش:

اگر به دنبال مرکز عمده فروش انواع مه پاش و چکه گیر هستید، می‌توانید همه روزه با  کارشناسان ما در شرکت پارس صنعت تماس بگیرید.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *