تهران، شادآباد

سبد خرید

کاربرد رطوبت ساز چیست؟(humidifier)

نسرین نیک نژاد
2022-09-21
08:13
4 Responses
کاربرد رطوبت ساز التراسونیک

رطوبت سازها یا مه سازها (humidifier) نقش مهمی در رطوبت رسانی برای بسیاری از صنایع مختلف ایفا می‌کنند و کاربردهای زیادی دارند. ایجاد رطوبت در تابستان باعث تبخیر سریع مه می‌شود که به دلیل اصل سرمایش تبخیری باعث خنک شدن جاهایی مانند گلخانه می‌شود و در صورت رطوبت نسبی کم باعث مرطوب شدن محیط می‌شود.

در طول زمستان نیز، این سیستم میزان رطوبت مناسب را حفظ می‌کند و در مکان‌هایی مانند گلخانه، از کم‌آبی محصولات ناشی از سیستم‌های گرمایشی جلوگیری می‌کند. سیستم رطوبت ساز اولتراسونیک برای حساس‌ترین محصولات که در آن امکان استفاده از روش‌های سنتی برای رطوبت رسانی وجود ندارد، بسیار مناسب است.

کاربرد دستگاه رطوبت ساز

امروزه به علت رطوبت رسانی عالی دستگاه رطوبت ساز در کنار مصرف پایین برق و آب در صنایع مختلف استفاده می‌کنند. در ادامه به چند مورد از این کاربردهای مه ساز می‌پردازیم:

رطوبتساز

 

کاربرد رطوبت ساز در گلخانه

سیستم‌های رطوبت ساز با فشار 1000 PSI (70 بار) کار می‌کند و برای تولید قطرات آب کوچک‌تر از 5-10 میکرون طراحی شده است که به دلیل اندازه کوچکشان، برای مدت طولانی در هوا معلق می‌ماند و اثری مه مانند ایجاد می‌کند.

به طور معمول در گلخانه‌ها به‌خصوص علوفه هیدروپونیک، مشکل رطوبت کم و دمای بالا را دارند. مشکلات جدی زمانی رخ می‌دهد که رطوبت در محیط گلخانه به زیر 30% برسد. در این زمان گیاهان دچار مشکل می‌شوند و معمولاً روند رشد گیاهانش کند یا متوقف می‌شوند. در واقع، بسیاری از گلخانه‌ها در شرایط خشک برای ماه‌های تابستان تعطیل می‌شوند تا دمای محیط به حد قابل قبولی کاهش یابد.

هزینه بسیار پایین سیستم‌های رطوبت ساز در مقایسه با راه‌حل‌های دیگر برای کنترل رطوبت و هوا یکی از جنبه‌های استفاده از رطوبت ساز در گلخانه است.

مزایا:

 1. افزایش بهره‌وری در گلخانه
 2. رشد گیاهان را تسریع می‌کند
 3. حفظ سطح رطوبت ثابت
 4. مصرف آب کمتر برای آبیاری
 5. پرورش گیاهان بیشتر در گلخانه
 6. نیاز به رطوبت کمتر

کاربرد رطوبت سازها در  صنایع چوب

صنایع چوبی نیز از رطوبت  سود می‌برد. چوب ماده‌ای است که بسته به رطوبت نسبی آب را جذب یا آزاد می‌کند. در شرایط رطوبت نسبی بالا، چوب این مولکول‌های آب را جذب می‌کند تا زمانی که هوای اطراف به تعادل برسد.

رطوبت مناسب  باید در داخل چوب حفظ شوند و بسیاری از مشکلات مرتبط با نجاری را کاهش می‌دهند و از انقباض، تورم، تغییر شکل، شکاف و ترک ج

مزایا:

 1. ابعاد چوب ثابت است
 2. فرایند تولید کارآمدتر است
 3. افزایش سرعت پردازش
 4. افزایش عمر ابزار
 5. کاهش گردوغبار ناشی از برش چوب

رطوبتساز التراسونیک

کاربرد رطوبت ساز در صنعت نساجی

نخ‌ها تا زمان تبدیل‌شدن به بافت باید رطوبت خود را حفظ می‌کنند. کمبود رطوبت در هوا به طور زیادی در صنعت نساجی  قابل‌مشاهده است. کارخانه‌های بدون تهویه مطبوع اغلب در حین بافندگی و نخ‌ریسی به دلیل شکستگی و سطح الکتریسیته ساکن بالا با مشکلات تولید مواجه می‌شوند.

به‌طورکلی، پشم با افزایش رطوبت نسبی از 60 به 70 درصد در طول نگهداری و فراوری، 15 درصد افزایش خاصیت ارتجاعی خود را نشان می‌دهد که شکستگی در حین پردازش را به‌شدت کاهش می‌دهد. تنظیم سطح رطوبت با دستگاه رطوبت ساز، استحکام کششی تمام الیاف طبیعی را افزایش می‌دهد، الکتریسیته ساکن را حذف می‌کند و کارایی نخ‌ها و الیاف را بهبود می‌بخشد.

مزایا:

 1. افزایش سرعت خروجی
 2. حذف الکتریسیته ساکن
 3. به‌حداقل‌رساندن ضایعات و زمان خرابی
 4. کاهش پیچ‌خوردگی و تغییر شکل نخ
 5. بهبود انعطاف‌پذیری

رطوبتساز چیست

کاربرد رطوبت ساز در انبارهای میوه و سبزی

سیستم رطوبت ساز، سطح رطوبت را به مقادیر بهینه می‌رساند، روند کم‌آبی را مسدود می‌کند و طراوت مواد غذایی را برای مدت طولانی تری حفظ می‌کند.

رطوبت سازها، یک غبار فوق‌سبک از آب را مستقیماً روی محصولات غذایی منتشر می‌کند. این قطرات کوچک آب به دلیل ابعاد کوچک خود بدون خیس شدن تبخیر می‌شوند و رطوبت و خنکی هوای محیط را حفظ می‌کنند و کم‌آبی را کاهش می‌دهند. همچنین وزن و شرایط محصول را حفظ می‌کنند.

میوه‌ها و سبزی‌ها عمدتاً از آب تشکیل شده‌اند. ازدست‌دادن طراوت عمدتاً به دلیل کم‌آبی منجر به خراب‌شدن سریع محصول می‌شود. با استفاده از یک سیستم رطوبت ساز، سطح رطوبت در هوا زیاد می‌شود؛ علاوه بر این، یک دستگاه رطوبت ساز، دما را کاهش می‌دهد و محصولات را در فروشگاه‌ها خنک می‌کند.

مزایا:

 1. جلوگیری از کاهش وزن محصول
 2. تازگی طولانی تر محصولات
 3. دما به طور طبیعی سرد می‌کند
 4. فرایند رسیدن برخی از انواع میوه‌ها را تسهیل می‌کند
 5. از پخش شدن بوها  جلوگیری می‌کند

 

خرید دستگاه رطوبت ساز از پارس صنعت:

برای خرید این وسیله می‌توانید با کلیک بر روی خرید رطوبت ساز به صفحه خرید این محصول در سایت پارس صنعت وارد شوید.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

مقالات مرتبط

4 پاسخ

 1. سلام برای استفاده از رطوبت ساز التراسونیک به رطوبت سنج نیاز هست؟ یعنی حتما باید این دستگاه ها باهم خریداری کنیم؟

  1. سلام جناب محسنی برای کنترل داشتن مقدار رطوبت بهتر است از رطوبت سنج هم استفاده کنیم

 2. سلام. من یک محیط حدود ۱۵ متر مربع برای کشت علوفه هیدروپونیک دارم تهیه میکنم و سوالاتم اینا هستن
  قیمت بخار ساز التوسونیک و یا به تنهایی قیمت ماژولالتروسونیک پبزو سرامیک همراه با اداپتور _ قیمت رطوبت سنج و ترمومتر_شیر برقی برای ابیاری علوفه.متشکرم از پاسخ شما

  1. سلام جناب متین تمام قیمتها در سایت موجود است و به روز است شما می توانید برای اطلاع از قیمت ها به سایت مراجعه کنید واینکه مازولالترو سونیک پیزو سرامیک با ادابتور به صورت جداگانه فروش نداریم با تشکر از توجه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *