به دلیل نوسانات قیمت، قبل از خرید تماس بگیرید
لوگو پارس صنعت

تهران، شادآباد

سبد خرید

دستگاه رطوبت ساز چیست؟

نسرین نیک نژاد
2022-09-20
23:19
4 Responses
رطوبت ساز

در سال‌های اخیر به علت خشکی هوا، اکثر افراد نگران کیفیت هوای داخل خانه و محیط‌های سربسته هستند؛ در واقع صحبت در مورد این نگرانی‌ها به مسئله تأمین رطوبت مناسب می‌رسد. شاید قسمت دشوار در این قضیه این است که تصمیم بگیرید از چه وسیله‌ای برای رطوبت‌رسانی استفاده کنید. امروزه به لطف تکنولوژی، دستگاه‌های رطوبت ساز می‌توانند رطوبت مورد نیاز را تأمین کنند.

این سیستم‌ها برای استفاده در واحدهای مسکونی یا ساختمان‌های تجاری/صنعتی و حتی بزرگ‌تر کارایی  دارند. باتوجه‌به هزینه‌های کم‌انرژی مربوط به دستگاه‌های رطوبت ساز التراسونیک و صنعتی، استفاده از آنها به علت مزایایش به طور زیادی فراگیر شده است.

رطوبت ساز التراسونیک
رطوبت ساز التراسونیک

طرز کار یک رطوبت ساز:

یک  رطوبت ساز، آب را به رطوبت موجود در هوا تبدیل می‌کند تا رطوبت هوای اطراف را افزایش دهد. این دستگاه مزایای زیادی برای سلامتی دارد که شامل تسکین سوزش چشم، پوست و سیستم تنفسی ناشی از هوای خشک است. بااین‌حال، قبل از خرید و استفاده از یک رطوبت ساز، باید در نظر داشته باشید که مزایا و معایب این دستگاه چیست. آگاهی از تأثیرات مثبت و منفی یک رطوبت ساز به شما کمک می‌کند تا تصمیمی درست در مورد خرید آن بگیرید.

مزایای استفاده از رطوبت سازها:

مزایای دستگاه‌های  رطوبت ساز به‌مراتب بیشتر از افزودن رطوبت با روش‌های طبیعی به اتاق و خانه است.

  1. پیشگیری از آنفولانزا

یکی از مهم‌ترین مزایای رطوبت ساز اولتراسونیک، کاهش خطر ابتلا به آنفولانزا  و بیماری‌های مسری مانند کرونا است زیرا رطوبت بالای 40 درصد ذرات ویروس را غیرفعال می‌کند و احتمال عفونی بودن آنها را بسیار کمتر می‌کند.

   2. کاهش علائم تنفسی (سرفه و آسم)

هوای خشک باعث سرفه خشک و آسم در افراد شود. افزودن رطوبت به هوا می‌تواند هوای تازه و  بیشتری را وارد مجاری تنفسی کند که باعث مرطوب شدن گلو  و بهترشدن تنگی نفس و سرفه می‌شود.

   3. رشد بهتر گیاهان آپارتمانی

همه گیاهان آپارتمانی دوستدار رطوبت هستند زیرا باعث سرزنده‌تر شدن آنها می‌شود. با خرید یک مه ساز اولتراسونیک می‌توانید هوای بهتری را برای گیاهانتان فراهم کنید.

  4. تصفیه هوا

دستگاه رطوبت ساز اولتراسونیک با واردکردن هوای تازه باعث حذف آلاینده‌ها در فضای سربسته می‌شود. با خرید مه ساز اولتراسونیک شما می‌توانید علاوه بر هوای مرطوب یک هوای پاک و تمیز هم داشته باشید.

  5.بهبود سلامتی

رطوبت سازها برای تسکین علائم آسم بسیار مفید هستند، در واقع این دستگاه با تمیز نگه‌داشتن هوا و مرطوب نگه‌داشتن گلو، آسایش را برای بیماران آسمی به ارمغان می‌آورند. هوای  مرطوب همچنین از خشکی پوست، ترک خوردن لب‌ها و تحریک گلو  نیز جلوگیری می‌کند. باکتری‌ها در هوای گرم و مرطوب کمتر زنده می‌مانند، بنابراین رطوبت سازها همچنین به جلوگیری از سرماخوردگی در کودکان نیز  کمک می‌کنند. هنگامی که اتاق مرطوب است، فرد احساس آرامش بیشتری می‌کند و الگوهای خواب نیز در نهایت بهبود می‌یابد.

رطوبت ساز

  6. گیاهان آپارتمانی سالم‌تر

گیاهان برای زنده ماندن به رطوبت نیاز دارند و هوای خشک می‌تواند برای سلامتی آنها در فضای داخلی خانه خطرناک باشد. برای اینکه گیاهان در  خانه عمر طولانی تری داشته باشند، باید سطحی از رطوبت را در خانه خود حفظ کنید که با استفاده از یک رطوبت ساز امکان‌پذیر است. در فصل زمستان که دمای هوا کاهش می‌یابد، هوا خشک می‌شود، شرایط برای گیاهان نامساعد می‌شود. این دقیقاً زمانی است که رطوبت ساز نقش خود را نشان می‌دهد و گیاهان داخل خانه را سالم نگه می‌دارد.

 7. مقرون‌به‌صرفه بودن

هوای مرطوب خانه را گرم نگه می‌دارد. هنگامی که احساس گرما می‌کنید، مجبور نخواهید بود بخاری اتاق را روشن کنید. هزینه انرژی گرمایی برای بخاری اغلب گران هستند و همچنین انرژی مصرفی زیادی را استفاده می‌کنند. شما می‌توانید با تهیه یک دستگاه رطوبت ساز برای خانه خود، تمام این هزینه‌ها را متوقف کنید. این دستگاه، رطوبت هوا را افزایش می‌دهد و در فصل زمستان شما را گرم‌تر نگه می‌دارد.

8. لوازم برقی ایمن‌تر

هوای خشک همچنین منجر به ایجاد الکتریسیته ساکن می‌شود. این الکتریسیته ساکن برای وسایل برقی خطرناک است. برای اینکه وسایل الکترونیکی خود را از این آسیب نجات دهید، باید یک رطوبت ساز در خانه خود نصب کنید تا رطوبت هوا حفظ شود. رطوبت آزاد شده توسط یک رطوبت ساز در هوا بار الکتریکی را جذب می‌کند و به‌عنوان محافظ برای وسایل الکتریکی عمل می‌کند.

9. ماندگاری بیشتر مبلمان

امروزه هزینه رنگ کردن و کاغذ دیواری قیمت زیادی دارد و هوای خشک می‌تواند باعث کنده شدن آسان آن شود. زندگی در فضای خشک مستلزم تعویض کاغذ دیواری‌ها و رنگ‌آمیزی مجدد دیوارها پس از فواصل زمانی کوتاه است. کمی رطوبت موجود در هوا می‌تواند  حتی باعث ماندگاری بیشتر مبلمان شود و در طولانی‌مدت آنها را سالم  نگاه دارد و دستگاه رطوبت ساز بهترین راه‌حل برای این کار است.

رطوبت ساز التراسونیک

معایب دستگاه‌های رطوبت ساز

بدون شک همان‌طور که رطوبت سازها  مزایای بسیار زیادی دارند، اما در کنار آن، این دستگاه دارای معایبی نیز است؛ بااین‌حال، می‌توانید با پیروی از برخی از بهترین روش‌ها، بر بسیاری از معایب غلبه کنید.

1. ایجاد عوامل بیماری‌زا

با استفاده منظم از رطوبت سازها در خانه، سطح رطوبت افزایش می‌یابد که منجر به رشد قارچ‌ها و باکتری‌ها می‌شود. رطوبت موجود در دستگاه رطوبت ساز و داخل مخزن به‌عنوان محل پرورش عوامل بیماری‌زا به‌ویژه زمانی که آب مخزن روزانه تعویض نمی‌شود، عمل می‌کند. با افزایش رطوبت در خانه، ممکن است  با بیماری‌های ناشی از قارچ‌ها و باکتری‌ها درگیر شوید. بااین‌حال، با تمیزکردن منظم دستگاه می‌توان از این مشکل جلوگیری کرد.

2. نیاز به مراقبت دستگاه

با استفاده از رطوبت ساز در کنار لذت بردن از رطوبت بالا در خانه، باید کارهای اضافی نیز انجام دهید. یک دستگاه رطوبت ساز نیاز به نگهداری و تمیزکردن مناسب دارد. پس از هرچند روز، باید برنامه خود را برای پاک‌سازی این دستگاه تنظیم  کنید. عدم نگهداری رطوبت ساز و تمیزکردن آن منجر به عواقب نامطلوبی می‌شود. قارچ‌ها و باکتری‌ها ممکن است در دستگاه جمع شوند و باعث مشکلات سلامتی شدید شوند.

3. ایجاد سروصدا

همراه با افزایش رطوبت در هوا، رطوبت سازها نیز یک زمزمه دائمی ایجاد می‌کنند. اگر می‌خواهید از رطوبت ساز استفاده کنید، باید آن صدا را نیز تحمل کنید. برای حذف کردن صدای آن می‌توانید حوله‌ای روی آن بگذارید تا حدی از شدت آن کاسته شود. در واقع با وجود یک رطوبت ساز، همیشه یک‌صدایی در خانه‌تان جریان دارد. عملکرد این دستگاه به‌گونه‌ای است که صدا ایجاد می‌کند بنابراین نمی‌توانند بی‌صدا کار کنند. صدای زمزمه می‌تواند  برای برخی از افراد آزاردهنده باشد به‌خصوص در شب که همه به یک محیط آرام برای خواب نیاز دارند.

4. سطوح رطوبت نامنظم

رط وبت سازها دارای رطوبت‌سنج‌هایی هستند که به آن‌ها کمک می‌کند تا رطوبت اتاق را تنظیم کنند و این دستگاه را طبق نیاز روشن یا خاموش کنند. اما برخی از دستگاه‌های رطوبت ساز این سیستم را ندارند، بنابراین قادر به تنظیم سطوح رطوبت در خانه شما نیستند. در صورت عدم کنترل، منجر به رطوبت بیش از حد در اتاق خواهد شد.

رطوبت بیش از حد در هوا برای سلامتی شما و همچنین برای وسایل خانه‌تان مفید نیست و ممکن است منجر به حمله آسم و سایر مشکلات تنفسی و آسیب رساندن به وسایلی مانند مبلمان و درها شود. برای جلوگیری از این مشکل باید رطوبت سازی بخرید که قابلیت تنظیم رطوبت هوا را داشته باشد یا حتی می‌توانید رطوبت‌سنج  را به‌صورت جداگانه خریداری کنید تا سطح رطوبت را بررسی کنید.

5. تشکیل غبار سفید

استفاده از آب‌معدنی یا آب لوله‌کشی در دستگاه بخور بسیار خطرناک است. این آب از اجزای شیمیایی تشکیل شده است و این اجزا در طی فرایند مرطوب‌سازی در مخزن باقی می‌مانند. باقی‌مانده به شکل گردوغبار سفیدی است که توسط رطوبت ساز به هوا منتقل می‌شود. تنفس چنین هوایی منجر به نگرانی‌های جدی برای سلامتی می‌شود. برای جلوگیری از این خطر، استفاده از آب مقطر توصیه می‌شود. اگر قصد خرید رطوبت ساز را برای خانه خود دارید، باید توجه داشته باشید که حتماً از آب مقطر استفاده کنید.

نتیجه‌گیری

بیشتر معایب رطوبت ساز به بی‌احتیاطی و بی‌توجهی شما به تمیز نگه‌داشتن دستگاه مربوط می‌شود. هنگامی که مزایای بی‌شمار دستگاه رطوبت ساز را در نظر می‌گیریم، تصمیم عاقلانه‌ای است که این دستگاه را برای خانه و محل کار خود تهیه کنیم. فراموش نکنید که رطوبت ساز یک گزینه مؤثر برای بهبود کیفیت هوای اطراف شما است.

برای خرید این وسیله می‌توانید با کلیک بر روی رطوبت ساز التراسونیک به صفحه خرید این محصول در سایت پارس صنعت وارد شوید.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

مقالات مرتبط

رفع گرفتگی نوار تیپ

رفع گرفتگی نوار تیپ

رفع گرفتگی روزنه‌های نوار تیپ می‌تواند یکی از سؤال‌هایی باشد که برای

4 پاسخ

  1. سلام مقرون به صرفه بودن نسبت به چه دستگاهی هست، امکانش هست توضیح بدید یا مطلبی اضافه کنید در این مورد به طور دقیق؟

    1. سلام جناب بهنام سوالتان برای من مفهوم نبود ممنون میشم توضیح بیشتر بدهید تا خدمتتان جواب لازم داده شود

  2. سلام باتوجه به معایب این دستگاه، نمیشه کاری کرد که رفع بشه و این معایب دستگاه رطوبت ساز التراسونیک به حداقل برسه؟

    1. سلام مهرزاد عزیز ممنون میشم مواردی که مورد نظر شما است را واضح تر بیان کنید تا در صورت لزوم حتما ترتیب اثر داده شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *