تهران، شادآباد

سبد خرید

کاهش و کنترل گرد وغبار[کنترل گرد و غبار با مهپاش]

گرد و غبارها (Dust) محصول فرعی از فرایندهای صنعتی هستند که می‌توانند طیف وسیعی از مشکلات اعم سلامتی و ایمنی را برای نیروی کار در مکان‌های صنعتی و همچنین محیط‌زیست ایجاد کنند. علاوه بر این، گردوغبار می‌تواند آسیب قابل‌توجهی به تجهیزات وارد کند و مانع از بهره‌وری بهتر آنها و کاهش طول عمرشان شود.
بنابراین، کاهش گردوغبار برای اطمینان از ایجاد یک محل کار ایمن و سالم بسیار مهم است. به همین دلیل تمامی صاحبان صنایع صنعتی که به برطرف‌کردن این معضل نیاز دارند، لازم است تا برای کنترل گردوغبار با مهپاش به رفع این مشکل بپردازند.

 

آخرین مقالات

اهمیت کاهش گرد و غبار

گرد و غبار، ذرات ریز ناهمگنی هستند که اغلب اوقات از نظر اندازه و جنس تفاوت دارند. منابع گرد و غبار تنها به خاک محدود نمی‌شود، بلکه آنها می‌توانند شامل ذرات ریز شن و ماسه، ضایعات صنایع نساجی، چوب‌بری‌ها، کارگاه‌های ریخته‌گری باشد.

گردوخاک می‌تواند از فرایندهایی مانند خردکردن، آسیاب‌کردن و برش و همچنین از واکنش‌های شیمیایی و احتراق نیز ایجاد شود. استنشاق گردوغبار می‌تواند باعث مشکلات تنفسی، سوزش چشم و بیماری‌های پوستی شود.

همچنین برخی از انواع گردوغبار، مانند گردوغبار مواد شیمیایی، حتی می‌توانند باعث سرطان ریه شوند. با این تفاسیر می‌توان نتیجه گرفت که کنترل گردوغبار با مه‌پاش، یکی از بهترین روش‌های ازبین‌بردن این مشکلات است.

لازم به ذکر است معمولاً اکثر افراد کارایی مه پاش‌ها را تنها برای خنک سازی و رطوبت رسانی در محیط می‌دانند. هرچند که بیشترین کاربرد «انواع مه پاش» نیز همین دو مورد است. اما خوب است که بدانید از این دستگاه می‎‌توان برای کنترل گرد وغبار نیز استفاده کرد.

مه پاش گرد و غبار چیست؟

سیستم مه‌پاش کنترل گردوغبار یک فناوری نوین است که قادر است به‌سرعت ذرات گردوغبار موجود در هوا را جذب کند و در نتیجه کنترل مؤثری بر روی گردوغبار در فضای باز و مناطق وسیع ایجاد کند.

سیستم‌های ضد گردوغبار Cool Micro بر اساس تمرکز بر نقاط تولید گردوغبار طراحی شده‌اند و با جذب ذرات گردوغبار در هنگام پخش و معلق بودن در هوا، عملکرد عالی را ارائه می‌دهند. این سیستم به‌خصوص بر روی ذرات غبار که به‌وسیله قطرات آبی که به‌صورت مه به وجود می‌آیند، پیوند یونی تشکیل می‌دهند، بسیار مؤثر است. قطرات با چگالی بالاتر به زمین فرومی‌روند و قطرات بزرگ‌تر تمایل دارند گردوغبار را به‌سادگی جذب کنند.

کنترل گرد و غبار با مهپاش

امروزه برای کاهش گردوغبار از مه‌پاش‌ها استفاده می‌کنند. با استفاده از مه‌ پاش، آب به‌صورت ذرات مه مانند در هوا پخش می‌شود و به ذرات ریز ِگردوغبار معلق در هوا می‌چسبد. این عمل باعث سنگین‌شدن ذرات گردوغبار شده و در نهایت، آنها به زمین می‌ریزند.

لازم به ذکر است که استفاده از مهپاش یکی از بهترین روش‌های کنترل گردوغبار است. به همین دلیل در صنایع مختلفی مانند نساجی، چاپ و مواد غذایی، معادن تولید شن و ماسه، کارخانه‌های بازیافت، صنایع چوب‌بری، جاده‌سازی، کارگاه‌های ریخته‌گری و بسیاری موارد دیگر بهتر است از برای کاهش گردوغبار از مه‌پاش استفاده کنند.

مه پاش کاهش گرد و غبار

مزایای سیستم مه‌پاش کنترل گردوغبار

یکی از راه‌های ایمن و مؤثر برای کاهش گردوغبار بدون نیاز به تجهیزات استخراج گران‌قیمت، استفاده از سیستم مه‌پاش است. این سیستم می‌تواند به جلوگیری از بیماری‌های دستگاه تنفسی مانند تنگی نفس، COPD و سیلیکوزیس، و همچنین جلوگیری از آسیب ماشین‌آلات ناشی از گردوغبار کمک کند. الزامات قانونی و دستورالعمل‌ها در خصوص کاهش میزان گردوغبار و آلاینده‌ها در محیط‌های کارگاهی و حفاظت از محیط‌زیست، مدیران صنایع را به استفاده از سیستم‌های نوین مه‌پاش ترغیب می‌کنند.

برای کاهش گردوغبار، می‌توان از سیستم مه‌پاش در سقف استفاده کرد تا در سراسر ساختمان و مناطق انتقال و بارگیری که گردوغبار اغلب تولید می‌شود، سطح گردوغبار را کاهش دهد. با استفاده از آب تحت‌فشار بالا و نازل‌ها با ابعاد مناسب، ذرات گردوغبار با قطرات آب ترکیب شده و از هوا جدا شده و به پایین فرومی‌ریزند.
همچنین، مه‌پاش می‌تواند در فضاهای ذخیره‌سازی بزرگ بدون خیس کردن کنترل گردوغبار را در انبارهای حاوی مواد فله خشک یا کالاهای خشک بهبود ببخشد. این سیستم در سقف و مراکز پر رفت‌وآمد نصب می‌شود و به بهبود وضعیت هوای سالن کمک می‌کند.

کاربرد مه پاش برای کاهش گردوغبار صنایع مختلف

برای استفاده بهینه از مهپاش در کنترل گردوغبار بهتر است فشار آب مه ‌پاش را بر اساس شرایط محیطی و نوع ذرات گردوغبار تنظیم کنید. فشار آب زیاد ممکن است باعث پراکنده شدن گردوغبار در هوا شود.

استفاده از آب باکیفیت خوب و فیلتر شده نیز در مهپاشِ کاهش گردوغبار بسیار مهم است. آب با املاح زیاد یا به‌اصطلاح آب سخت ممکن است به‌جای کاهش گردوغبار، ذرات بیشتری را در هوا پخش کند.

به‌طورکلی کاربردهای مه‌پاش‌ها عبارت‌اند از:

  • کارخانه‌ها و محیط‌های صنعتی

مه‌پاش‌ها معمولاً در محیط‌های صنعتی مانند کارخانه‌ها، انبارها، معادن و ساختمان‌های صنعتی استفاده می‌شوند. آنها می‌توانند به کاهش گردوغبار کمک کنند و عملکرد و کیفیت هوای محیط را برای پرسنل این مکان‌ها بهبود بخشند.

  • صنایع ساختمانی

 در صنعت ساخت‌وساز، مه‌پاش‌ها می‌توانند در جلوگیری از پراکندگی گردوغبار در محل‌های ساختمانی اثر مفیدی داشته باشند. آنها معمولاً در موقعیت‌هایی مانند گودبرداری برای کاهش گردوغبار مورداستفاده قرار می‌گیرند.

  • صنعت معدن

معادن یکی از مکان‌هایی هستند که گردوغبار زیادی در آنجا به علت فعالیت‌های زیاد و استخراج مواد معدنی به وجود می‌آید. در چنین شرایطی مه‌پاش‌ها می‌توانند از طریق تشکیل ذرات ریز آب  به گردوغبار بچسبند و آنها را به سمت زمین ببرند.

علاوه بر موارد ذکر شده، در تمامی صنایع چوب بری نیز استفاده از مه پاش بسیار مفید است.

اجزای سیستم مه‌ پاش کنترل گردوغبار

سیستم مه‌پاش با استفاده از آب پودر شده به مجموعه دمیده می‌شود و گردوغبار را کاهش می‌دهد. ذرات گردوغبار به سمت آب پودر شده کشیده می‌شوند و ته‌نشین می‌شوند، بنابراین از ورود آنها به هوا جلوگیری می‌شود. این سیستم مصرف آب و برق کمی دارد و تمام قطع تجهیزات مه‌پاش می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

1. پمپ آب: یک پمپ آب با قدرت مناسب برای ایجاد فشار لازم برای انتقال آب به نازل‌ها استفاده می‌شود. الکترو موتور این پمپ 5.7 کیلو وات و ساخت کارخانه موتوژن با یکسال گارانتی است.

2. نازل‌ها: نازل‌ها یا مه‌پاش‌ها مسئول تبدیل آب به قطرات کوچک هستند. این قطرات آب به ذرات گرد و غبار بچسبیده و آنها را به پایین فرو می‌ریزند. نازل‌ها( 50-60-80-100 میکرون) باید با توجه به نیازهای محیط مورد استفاده و شرایط آب و هوایی مناسب انتخاب شوند.

3. تابلو فرمان: یک سیستم کنترل به منظور تنظیم فشار آب، سرعت مه‌پاشی، زمان روشن و خاموش بودن سیستم و سایر پارامترهای مهم دیگر استفاده می‌شود. دو نوع تابلو فرمان برای مه پاش مورد استفاده قرار می‌گیرد.• تابلو فرمان با سیستم محافظ جان، تایمر و درایو تنظیم دور، دارای محافظ جان است که قابل کنترل بودن، روشن و خاموش شدن موتور اکترو را فراهم می‌کند. همچنین، درایو تنظیم دور نیز در این تابلو موجود است که به افزایش عمر و عملکرد سیستم کمک می‌کند.
• تابلو فرمان معمولی با سیستم محافظ جان، تایمر و کنتاکتور نیز مجهز به سیستم محافظ جان است و همچنین دارای تایمر و کنتاکتور است.

4. مخزن آب: یک مخزن آب با ظرفیت مناسب برای ذخیره کردن آب مورد نیاز سیستم استفاده می‌شود. این مخزن معمولاً با یک سیستم تامین آب خودکار مجهز است تا آب به طور مداوم در دسترس باشد.

5. سیستم فیلتراسیون: برخی از سیستم‌های مه‌پاشی ممکن است شامل سیستم فیلتراسیون باشند تا از ورود ذرات بزرگتر به نازل‌ها جلوگیری کنند و عمر نازل‌ها را افزایش دهند.
6. شیلنگ‌های مه پاش: شیلنگ‌های مورد استفاده در این سیستم از دو نوع پلی آمید و پرفشار تک لا سیم با قطر ¼ اینچ است که توانایی تحمل فشار تا 811 بار را دارد . این شیلنگ به وسیله اتصالات پرسی نصب می‌گردد.

شما می‌توانید با استفاده از سیستم مه پاش کاهش گردوغبار مجموعه پارس صنعت، در محیط‌های کارگاهی، صنعتی و سایر فضاها گرد و خاک را کاهش دهید و برای حفظ سلامت کارکنان و محیط‌زیست بسیار مفید است.

طرز کار مه پاش کنترل گردوغبار

روش کار سیستم مه‌پاش کنترل گردوغبار به این صورت است که از یک پمپ با فشار بالا استفاده می‌شود تا فشار آب را تا مقدار مشخصی افزایش داده و سپس آب را از طریق لوله‌های فشار بالا به سمت نازل‌ها ارسال می‌کند تا مه ایجاد شود. باتوجه‌به اینکه اندازه ذرات مه در ابعاد میکرونی و بسیار کوچک است، می‌تواند ناخالصی‌های موجود در هوا را جذب کند و هوای تازه و پاکی‌ را ایجاد کند و اثرات متعددی مانند حذف گردوغبار را و بو بد را به دنبال داشته باشد.

سیستم مه‌پاش کنترل گردوغبار  قابل‌استفاده در معادن، سنگ‌شکن‌ها، کارخانه‌های نساجی، صنایع سرامیک، صنایع بسته‌بندی و ذوب فلزات و سایر مکان‌ها است. همچنین، مهار گردوغبار در فرایندهای صنعتی و کنترل گردوغبار در بسته‌بندی سبزی‌ها نیز با استفاده از این سیستم ممکن است.

اگر صنعت کسب‌وکار شما نیز گردوغبار ایجاد می‌کند، ما با تجربه‌ای که در این زمینه داریم، می‌توانیم به شما در کنترل این موضوع کمک کنیم. سامانه مه پاش بازدهی حذف ذرات قابل استنشاق را به نسبت ۸۴ درصد ارائه می‌دهد.

کاهش گردوغبار با استفاده از سیستم مه‌پاش، تخصص ما در پارس صنعت است.

خرید مه‌پاش برای کنترل گردوغبار

کنترل گردوغبار برای ایجاد یک محل کار ایمن و سالم در محیط‌های صنعتی از اولویت بالایی برخوردار است. با کاهش گردوغبار توسط مه‌پاش، نیروی کار می‌توانند از اثرات مضر ریزگردها و قرارگرفتن در معرض این ذرات محافظت شوند؛ بنابراین، بر همه صاحبان صنایع لازم و ضروری است که با خرید مه‌پاش گامی مهم در کاهش گردوغبار را برای محافظت از پرسنل خود و محیط‌زیست بردارند.

جهت خرید مه‌پاش برای کنترل گردوغبار می‌توانید با کارشناسان ما در پارس صنعت تماس بگیرید. پارس صنعت مفتخر است که با کمک متخصصان و ابزارهای باکیفیت، برای مکان‌های مختلف علاوه بر محیط‌های صنعتی، سیستم مه‌پاش را از مرحله طراحی تا اجرا بر عهده بگیرد.

مه پاش کنترل گردوغبار با استفاده از روش‌های مختلفی مانند اسپری آب، فیلتراسیون هوا و تصفیه هوا، برای جذب و ازبین‌بردن ذرات معلق در هوا عمل می‌کند.

استفاده از مه پاش کنترل گردوغبار مزایای مانند کاهش آلودگی هوا، بهبود کیفیت هوای محیط، حفظ سلامت کارکنان و محیط‌زیست، کاهش خطر انفجار و آتش‌سوزی در صنایع قابل‌اشتعال، و بهبود کارایی و عملکرد دستگاه‌ها و تجهیزات صنعتی دارد.

از مه پاش کنترل گردوغبار در صنایع مختلفی مانند معدن، سیمان، ریخته‌گری، چوب‌بری و غیره می‌توان استفاده کرد. همچنین، در بخش‌های ساختمانی و ساخت‌وساز  که نیاز به کاهش و کنترل گردوغبار دارند.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]