اگر فروشنده ی علوفه هیدروپونیک هستید با ما تماس بگیرید

رطوبت ساز التراسونیک چگ.نه کار میکند

دستگاه رطوبت ساز التراسونیک چگونه کار میکند+ویدئو

رطوبت ساز التراسونیک نوعی دستگاه است که به افزایش میزان رطوبت هوا در اتاقی که آن را قرار می‌دهید کمک می‌کند. در یک  رطوبت ساز التراسونیک، یک دیافراگم سرامیکی از یک حرکت ارتعاشی همراه با فرکانس التراسونیک (فراصوت) برای ایجاد قطرات آب استفاده می‌کند.

این قطرات آب به‌آرامی از طریق یک مه خنک در هوا رها می‌شوند و به افزایش رطوبت موجود در هوا در منطقه‌ای که آن را قرار می‌دهید، کمک می‌کند. در بیشتر موارد، رطوبت ساز التراسونیک از یک فن بسیار کوچک استفاده می‌کند تا رطوبت را در هوا راحت‌تر و بافاصله زیادتری خارج کند.

رطوبت ساز التراسونیک چیست؟

رطوبت ساز  اولتراسونیک یا مه ساز دستگاهی است که از یک «دیافراگم» فلزی یا سرامیکی برای تولید مه  استفاده می‌کند. دیافراگم در برابر آب می‌لرزد و قطراتی را ایجاد می‌کند که به‌عنوان یک غبار ریز در اتاق شما وارد می‌شوند. این بخار بسته به ترجیح شما و استفاده از آن در اطراف کودکان می‌تواند گرم یا خنک باشد، اما باید بدانید که بخار سرد بهتر است.

اصل کار رطوبت ساز التراسونیک چیست؟

در این قسمت ما به تشریح دقیق رطوبت ساز اولتراسونیک از نظر چگونگی کارکردش می‌پردازیم.

 •  اصل عملیات التراسونیک

دستگاه‌های اولتراسونیک برای تبدیل الکتریسیته به امواج هوا کار می‌کنند. آنها پالس‌های کوتاه و با فرکانس بالا منتشر می‌کنند. به‌عنوان‌مثال، سنسورهای اولتراسونیک با ارسال صدا از طریق هوا کار می‌کنند. هنگامی که این صداها به چیزی برخورد می‌کنند، از طریق هوا به سنسور بازمی‌گردند.

 • اصول مرطوب‌سازی التراسونیک

رطوبت سازها زمانی کار می‌کنند که قسمت خاصی در بستر آب غوطه‌ور شود. این بخش سیگنال‌های الکترونیکی (فرکانس بالا، همان‌طور که قبلاً ذکر شد) را به حرکت تبدیل می‌کند.

 • فروپاشی حباب کاویتاسیون

با افزایش سرعت، قطرات آب دیگر نمی‌توانند به قطعه بچسبند. این کار باعث یک خلأ کوچک و فشرده شدن قطرات می‌شود که حباب‌های هوا را تشکیل می‌دهد. به این حالت انفجار حباب جذبی می‌گویند.

 • تئوری موج مویرگی

هنگامی که کاویتاسیون اتفاق می‌افتد، چیزی به نام امواج مویرگی شکسته ایجاد می‌شود. قطرات آب «شکسته» و در هوا پخش می‌شود. این بدان معنی است که آنها تبدیل به بخار می‌شوند و جذب هوا می‌شوند که به‌عنوان یک غبار ریز از دستگاه مرطوب‌کننده خارج می‌شود.

با ترکیب این دو عمل، رطوبت سازهای اولتراسونیک با استفاده از مقدار کمی انرژی، یک بخار ثابت را برای چندین ساعت تولید می‌کنند. جالب‌توجه است که این اصول باعث می‌شود که رطوبت سازهای اولتراسونیک به طور باورنکردنی سازگار با محیط‌زیست هستند.

رطوبت ساز

رطوبت ساز التراسونیک چگونه کار می‌ کند؟

اگر در مورد رطوبت ساز التراسونیک می‌پرسید که چگونه کار می‌کند، در اینجا نگاهی به قسمت‌های مختلف رطوبت ساز و نحوه عملکرد آن‌ها برای ایجاد هوای خنک و تصفیه‌شده‌ای که دریافت می‌کنید، می‌اندازیم. همچنین نگاهی به عملکرد کلی دستگاه هم  می‌اندازیم.

 1. در ابتدا عملکرد سه جزء اصلی دستگاه مه ساز را بررسی می‌کنیم رطوبت ساز التراسونیک دارای مخزنی است که حاوی آب است و از آنجا آب به سمت مه پاش حرکت می‌کند، این آب با کمک امواج صوتی التراسونیک اتمیزه می‌شود.
 2. رطوبت ساز التراسونیک دارای یک فن کوچک نیز است و هنگامی که آب اتمیزه شد، با کمک این فن به هوا پرتاب می‌شود.
 3. این دستگاه حاوی یک مهروموم است که یک دستگاه فلزی سفید براق درون آن قرار دارد. این فضایی خواهد بود که در آن صداها ایجاد می‌شوند که به شکل‌گیری پالس‌ها و بعداً غبار آب کمک می‌کند. در واقع این روش خوبی برای تبخیر است و این دیسک در زیرسطح آب قرار می‌گیرد.
 4. پالس‌های التراسونیک که در دستگاه ایجاد می‌شوند بسیار بی‌صدا هستند و نوع بسیار ظریفی از مه را ایجاد می‌کنند که ممکن است با چشم غیرمسلح قابل‌مشاهده باشد.
 5. هنگامی که مه و رطوبت ایجاد شد، سپس در هوا وارد می‌شود.
 6. رطوبت ساز التراسونیک همچنین حاوی یک کارتریج دمینرالیزاسیون است. این ناحیه جایی است که آب قبل از رها شدن در هوا از آن عبور می‌کند. کارتریج دمینرالیزاسیون به جلوگیری از ایجاد هرگونه گردوغبار سفید در دستگاه کمک می‌کند.
 7. دستگاه التراسونیک حاوی یک نازل است که به ژنراتور برق و همچنین پمپی که برای مایع استفاده می‌شود وصل می‌شود.
 8. ابتدا باید پمپ را روشن کنید و سپس ژنراتور را روشن کنید. هنگامی که این کار را انجام دهید، نازل شروع به لرزش طولی می‌کند و به ایجاد حرکت موجی در آب کمک می‌کند.
 9. در نتیجه ارتعاش اولتراسونیک که در نازل، امواج ایستاده در نوک نازل شروع به تشکیل  شدن می‌کنند.
 10. همان‌طور که ژنراتور شروع به دریافت قدرت بیشتر می‌کند، به جداکردن امواج به قطرات ریز آب کمک می‌کند. باقدرت و حرکت ثابت، این قطرات ریز آب شروع به تبدیل‌شدن به مه می‌کنند و سپس در هوا رها می‌شوند.

در ادامه نحوه عملکرد رطوبت ساز  التراسونیک را به صورت خلاصه‌تر مشاهده می‌کنیم:

 • رطوبت ساز التراسونیک حاوی یک مبدل پیزوالکتریک است که در زیرسطح آب غوطه‌ور می‌شود. این دستگاه به تبدیل سیگنال‌های الکترونیکی فرکانس بالا به شکلی از نوسان مکانیکی فرکانس بالا کمک می‌کند.
 • هنگامی که سرعت در فرایند نوسان افزایش می‌یابد، به سرعتی می‌رسد که ذرات آب دیگر قادر به دنبال‌کردن سطح نوسان نخواهند بود. در این لحظه خلأ لحظه‌ای رخ می‌دهد و فشرده‌سازی قوی نیز صورت می‌گیرد.
 • هنگامی که این اتفاق می‌افتد، نوعی واکنش انفجاری رخ می‌دهد که در آن حباب‌های هوای مختلف تشکیل می‌شوند. این فرایند به‌عنوان کاویتاسیون نیز شناخته می‌شود.  کاویتاسیون باعث ایجاد امواج مویرگی شکسته همراه با قطرات بسیار کوچک آب می‌شود.
 • در این مدت، قطرات آب کشش سطحی موجود در آب را می‌شکند و خیلی زود، اینها در هوا پخش و به بخار تبدیل می‌شوند. به‌محض اینکه این اتفاق می‌افتد، در هوای موجود در نزدیکی رطوبت ساز اولتراسونیک جذب می‌شود.

رطوبت ساز

مزایای دستگاه التراسونیک

دلایل متعددی وجود دارد که چرا رطوبت سازهای اولتراسونیک ارجحیت دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

ازآنجایی‌که این مدل‌ها به فن‌ها وابسته نیستند، از آرام‌ترین  رطوبت سازها هستند. آنها همچنین در مقایسه با بسیاری از مدل‌های دیگر، تعمیر و نگهداری بسیار پایینی دارند که ممکن است نیاز به تعویض مکرر لامپ‌ها، تعویض مخزن‌های بخار یا تمیزکردن زیاد نداشته باشند. علاوه بر این، ازآنجایی‌که رطوبت سازهای اولتراسونیک از گرما استفاده نمی‌کنند، به حداقل برق نیاز دارند. این ویژگی  شاید یکی از مهم‌ترین مزایای اولتراسونیک باشد، زیرا می‌تواند در درازمدت به‌صرفه جویی قابل‌توجهی در صورت‌حساب‌های مصرف برق شما منجر شود.

رطوبت سازهای التراسونیک به‌راحتی قابل‌حمل هستند و می‌توانند فوراً خاموش و روشن شوند. زمان انتظاری برای جوشاندن آب در این دستگاه برای تولید مه وجود ندارد، زیرا غبار از طریق نوسان تولید می‌شود.

تفاوت بین رطوبت ساز التراسونیک و سایر رطوبت سازها چیست؟

البته انواع دیگری از رطوبت ساز موجود است. اینها عبارت‌اند از رطوبت سازهای تبخیری، همان‌طور که قبلاً در مورد آن صحبت کردیم. از دیگر انواع متداول می‌توان به رطوبت سازهای پروانه‌ای و تبخیری اشاره کرد. این دو مدل  به روش‌های مختلفی کار می‌کنند.

رطوبت سازهای پروانه‌ای: دارای دیسکی هستند که برای پرتاب آب‌روی دیفیوزر می‌چرخد و با این روش بخار ایجاد می‌کند.

رطوبت سازهای تبخیری: آب را می‌جوشاند تا بخار خالصی ایجاد کند تا به اتاق شما فرستاده می‌شود. این فرایند به‌عنوان «رطوبت هم‌دما» شناخته می‌شود.بااین‌حال، ما فکر می‌کنیم که رطوبت سازهای اولتراسونیک بهترین هستند و این دستگاه تقریباً برای هر موقعیت خانگی صادق است، و به‌ویژه اگر بچه‌های کوچک یا حیوانات دارید مهم است. در ادامه لیستی از مزایا و معایب رطوبت سازهای اولتراسونیک در مقایسه با انواع دیگر گردآوری کرده‌ایم.

رطوبت ساز التراسونیک

نکات مثبت دستگاه رطوبت ساز التراسونیک:

این دستگاه امن تراست: زیرا اگر آب داخل دستگاه بخور خود را برای ایجاد بخار گرم می‌کنید، رطوبت ساز شما پرازآب در حال جوش است و اگر ضربه بخورد یا بشکند، آب جوش روی مبلمان یا زمین شما می‌ریزد. این امر به‌ویژه در صورت داشتن کودکان کوچک یا حیوانات خطرناک است.

عملکرد بی‌صدا اولتراسونیک: بی‌صدا بودن دستگاه مه ساز اولتراسونیک باعث می‌شود تا شما هیچ قطعه چرخشی ندارید که صدای زیادی ایجاد کند.

تمیزکردن آسان: تمیزکردن دستگاه التراسونیک ساده‌تر از تمیزکردن سایر رطوبت سازهایی است که دارای چندین قسمت متحرک هستند.

صرفه‌جویی در انرژی: رطوبت سازهای التراسونیک مقدار بسیار کمی انرژی برق در طول روز مصرف می‌کنند این امر باعث می‌شود که کارکرد آنها ارزان‌تر باشد و از نظر محیط زیستی سازگارتر از سایر رطوبت سازها هستند.

نکات منفی دستگاه رطوبت ساز التراسونیک:

فیلتری برای جذب رسوبات مواد معدنی وجود ندارد: ازآنجایی‌که بخار مستقیماً به داخل اتاق شما فرستاده می‌شود، فیلتری برای جذب رسوبات مواد معدنی وجود ندارد. این موضوع می‌تواند منجر به تجمع آنها در دستگاه شما شود، به این معنی که به طور منظم نیاز به تمیزکردن دارد.

راه‌حل: از آب مقطر استفاده کنید. آب مقطر عاری از مواد معدنی است، بنابراین رسوبات ایجاد نمی‌شود. می‌توانید آب مقطر بخرید یا آب مقطر خود را در خانه بسازید.

ممکن است آلودگی باکتریایی رخ دهد: ازآنجایی‌که رطوبت سازها می‌توانند هوا را نیز تصفیه کنند، طبیعی است که باکتری‌ها تجمع کنند.

راه‌حل: یکی از راه‌حل‌ها این است که مه پاش‌های التراسونیک خود را به طور مرتب تمیز کنید. برای پیشگیری، می‌توانید یک رطوبت ساز با کنترل رطوبت قابل تنظیم پیدا کنید زیرا این کار از رطوبت بیش از حد جلوگیری می‌کند و اتاق شما را در سطح معقولی از رطوبت نگه می‌دارد.

رطوبت ساز ها

خرید دستگاه رطوبت ساز التراسونیک:

دستگاه رطوبت ساز یک وسیله ضروری برای محیط‌هایی مانند گلخانه، سردخانه میوه و گوشت، فروشگاه و به طور کلی محیط‌هایی که نیاز به رطوبت رسانی در کنار خنک شدن هوا دارد، است.

برای خرید این وسیله می‌توانید با کلیک بر روی رطوبت ساز التراسونیک به صفحه خرید این محصول در سایت پارس صنعت وارد شوید.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.