تهران، شادآباد

سبد خرید

کشت علوفه هیدروپونیک در اروپا[مزایای علوفه هیدروپونیک]

نسرین نیک نژاد
2022-10-31
22:15
No Responses
کشت علوفه هیدروپونیک در اروپا چگونه است

علوفه سبز یک نیاز ضروری برای رشد دام و طیور است، اما با کاهش دسترسی به زمین و کمبود آب، تولید آن روزبه‌روز دشوارتر می‌شود. در این میان سیستم نوین کشت علوفه هیدروپونیک این امکان را فراهم می‌کند تا در تمام سال و با حداقل استفاده از زمین و آب، علوفه تازه و سبز تولید کرد.

کشت علوفه هیدروپونیک در دنیا سابقه طولانی دارد اما متأسفانه سال‌ها به فراموشی سپرده شد تا اینکه در حدود 50 سال پیش در اروپا دوباره به کار گرفته شد. تولید علوفه هیدروپونیک در اروپا به علت کمبود زمین زراعی به جای کشت علوفه سنتی بسیار مورد استقبال قرار گرفت؛ به‌طوری‌که امروزه کشورهای  زیادی از این قاره در صادرات این محصول پیشتاز هستند.

 

اگر دامدار و یا تولید کننده علوفه هیدروپونیک هستید، ویدئوی زیر از شرکت پارس صنعت به بسیاری از سوال‌های شما پاسخ می‌دهد.

کشت علوفه هیدروپونیک چه مزایایی دارد؟

به طورکلی مهم‌ترین مزیت این کشت رشد سریع و تولید انبوهی علوفه سبز و تازه در فضای کم است اما با این وجود مزایای دیگری هم دارد که در ادامه به آنها می‌پردازیم:

1. کاهش مصرف آب

علوفه هیدروپونیک حدود 1 لیتر آب برای رشد 1 کیلوگرم علوفه سبز و تازه نیاز دارد، درحالی‌که در کشاورزی معمولی 55 تا 75 لیتر آب برای این مقدار علوفه مصرف می‌شود.

2. عدم نیاز به خاک و زمین

در کشت علوفه هیدروپونیک به خاک و زمین  نیازی نیست؛ در واقع با وجود گلخانه، کانکس و سالن کشت می‌توان در فضایی کوچک چندین برابر مراتع، علوفه برداشت نمود.
به طور مثال تولید علوفه هیدروپونیک در اروپا در مساحت 12 متر در 2.5 متر در هر روز 1000 کیلوگرم علوفه سبز تولید می‌شود، درصورتی‌که در کشاورزی سنتی به 1 هکتار زمین نیاز است.

3. حذف نیروی کار

نیروی کار موردنیاز برای تولید علوفه هیدروپونیک در اروپا و هر جای دنیا، برای یک سالن صدمتری یک نفر است درحالی‌که تولید علوفه معمولی نیاز به نیروی کار بیشتر و مراقبت مداوم از مرحله کشت تا برداشت دارد.

4. افزایش ریزمغذی‌ها در علوفه هیدروپونیک

ریزمغذی‌ها در علوفه هیدروپونیک در مقایسه با علوفه معمولی بسیار بیشتر است. میزان پروتئین و مواد معدنی آن به علت استفاده از تمام قسمت‌های گیاه اعم از ساقه و ریشه بیشتر از علوفه سنتی است. با قابلیت هضم تقریباً 100درصدی علوفه هیدروپونیک جای تعجب نیست که علوفه هیدروپونیک یکی از مغذی‌ترین خوراک دام‌های موجود است.

مشاوره علوفه هیدروپونیک

کشت علوفه هیدروپونیک در اروپا:

قابلیت هضم بالای علوفه هیدروپونیک توسط دام و طیور باعث می‌شود که  دام غذای کمتری بخورد. در واقع شما با میزان کمتری از علوفه هیدروپونیک نتیجه برابری از نظر وزن گیری با علوفه سنتی خواهید گرفت.

دام‌هایی مانند گاو، گوسفند و بز سانان ، برای هضم غذای خشک باید انرژی بیشتری مصرف کنند و علوفه هیدروپونیک دقیقاً همان چیزی است که سیستم گوارش آنها به آن نیاز دارد تا راحت‌تر هضم کنند. اما شاید مهم‌ترین دلیل استفاده از کشت علوفه هیدروپونیک در اروپا به علت کمبود زمین‌های کشاورزی آن منطقه باشد. کشورهای اروپایی از مساحت کمی برخوردار هستند که این مساحت کم به استفاده بهینه از زمین با کشت علوفه هیدروپونیک منجر شده است.

روش کشت علوفه هیدروپونیک:

کشت علوفه هیدروپونیک با خیس کردن بذر مناسب که شامل جو، گندم، ذرت، شبدر، یونجه و غیره است، شروع می‌شود. سپس این بذرها به طور یکنواخت روی سینی‌های کشت که از طریق  قفسه‌بندی با فواصل معینی قرار گرفته‌اند، پخش می‌شود. از طریق دستگاه مه پاش یا لوله‌های آبرسانی بذرها مرتباً آبیاری می‌شوند و در دمای استاندارد کشت نگهداری می‌شوند تا رشد کافی کنند. عدم دمای مناسب موجب رشد قارچ‌ها و باکتری‌ها می‌شود و همچنین بذرها در دمای کم نیز قادر به جوانه زدن نیستند.

پس از حدود 5 تا 7 روزعلوفه سبز تازه رآماده برداشت است و حال سینی‌های قابل برداشت را با سینی‌هایی که حاوی دانه‌های خیس شده  هستند جایگزین می‌کنید. به طور قطع کشت علوفه هیدروپونیک نیاز به لوازم باکیفیت، بذر مناسب و مهم‌ترین قسمت مشاوره با کارشناسان این صنعت را دارد.

 

کشت علوفه در اروپا

مشاوره کشت علوفه هیدروپونیک:

علوفه هیدروپونیک با جوانه زدن بذرها در محیطی تحت کنترل، خوراک دام را مغذی‌تر از علوفه سنتی تولید می‌کند. مدت‌زمان تولید علوفه هیدروپونیک تقریباً 7 تا 10 روز است که همین مدت کوتاه بسیاری از دامداران را به استفاده از این روش مشتاق کرده است.

اگر شما نیز علاقه‌مند به کشت علوفه هیدروپونیک و یا در حال راه‌اندازی گلخانه کشت هیدروپونیک هستید، می‌توانید از مشاوره آنلاین و یا حضوری کارشناسان ما در پارس صنعت بهره‌مند شوید.

همچنین با خرید پکیج صفر تا صد  کشت علوفه هیدروپونیک می‌توانید از خدماتی مانند مشاوره رایگان، تأمین تجهیزات و لوازم مورد نیاز کشت علوفه هیدروپونیک، تهیه بذر مناسب و همچنین پشتیبانی دائمی می‌توانید برخوردار شوید.

جهت مشاوره در مورد این روش کشت، بر روی کلمه مشاوره علوفه هیدروپونیک و برای دیدن لوازم مورد نیاز روی کلمه تجهیزات گلخانه‌ای و کشاورزی کلیک کنید.

Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 4]

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *