به دلیل نوسانات قیمت، قبل از خرید تماس بگیرید

تهران، شادآباد

سبد خرید

پلی آکریلو نیتریل PAN +پلی وینیل سیانید+کرسلان 61+اکریلان

پلی آکریلونیتریل چیست؟

پلی آکریلونیتریل یک رزین سنتزی است که از پلیمریزاسیون امولسیونی رادیکالی آکریلونیتریل تهیه می‌شود. به عنوان عضوی از خانواده‌ی رزین‌های آکریلیک، یک پلیمر ترموپلاستیک سخت و جامد است که نسبت به اکثر حلال‌ها و مواد شیمیایی مقاومت خوبی دارد، به آهستگی می‌سوزد و نفوذپذیری کمی نسبت به گازها دارد. معمولا به عنوان فیبرهای موداکریلیک (modacrylic) و جایگزین پشم در صنعت پوشاک و لوازم منزل تولید می‌شود.

 

خواص پلی آکریلونیتریل

مونومر آکریلونیتریل یک مایع قابل اشتعال، سمی و سرطانزا می‌باشد. اما خوشبختانه پلی آکریلونیتریل هیچکدام از خواص سمی مونومر را ندارد. ایجاد پیوندهای شیمیایی قوی بین گروه‌های نیتریل (CN)، مقاومت به بسیاری از حلال‌های آلی را افزایش داده و باعث عدم ذوب PAN بدون تجزیه‌ی آن می‌شود. پلی‌آکریلونیتریل پودری سفید رنگ است که رنگ آن وابسته به دما تحت واکنش cyclization ممکن است تغییر کرده و به رنگ زرد مایل به سیاه درآید.

به علت اینکه PAN به سختی در حلال حل شده و مقاومت بالایی نست به رنگ شدن دارد، برای تولید الیاف از کوپلیمرهای آن مانند کوپلیمر آکریلونیتریل و وینیل استات استفاده می‌شود که از آن نخ‌هایی بلند، سبک، نرم و انعطاف‌پذیر تهیه می‌شود بنابراین می‌تواند جایگزین پشم در صنعت پوشاک شود. این الیاف از مقاومت نوری خوب و مقاومت در برابر کپک و بیدها برخوردار است. همچنین از کوپلیمر آکریلونیتریل با آکریل آمید، وینیل پیرولیدون و ایتاکونیک اسید به عنوان پیش‌ماده برای تولید الیاف کربن و الیاف گرافیت، که جانشین آزبست در سیمان و فیلترهای صنعتی و جداکننده‌های باتری هستند، استفاده می‌شوند.

در پلیمرهای ABS و SAN نیز از پلی‌آکریلونیتریل و استایرن استفاده می‌شود.

 

به کوپلیمرهای اکریلیک و مونومرهای حاوی هالوژن مانند وینیل کلراید، موداکریلیک گفته می‌شود. حضور کلر باعث ایجاد مقاومت به شعله و آتش‌گیری در الیاف می‌شود و درنتیجه می‌توان از آن در لباس خواب کودکان، پتو، چادر و سایبان‌ استفاده کرد. اگرچه به علت هزینه‌ی بالا و آب رفتن الیاف پس از شستشو مصرف زیادی ندارند.

به طور کلی مهم‌ترین خواص آن که باعث استفاده تجاری از آن می‌شود عبارت‌اند از:

  • مقاومت بالا به تخریب توسط نور خورشید مخصوصاً اشعه فرابنفش
  • توانایی تشکیل الیاف منظم و جهت‌گیری شده
  • ماده‌ای کاملا خنثی بوده و نسبت به اغلب حلال‌های آلی و اسیدها مقاوم است. تنها تحت تأثیر حلال‌های بسیار قطبی و محلول‌های بازی غلیظ قرار می‌گیرد.
  • الیاف متشکل از آن دارای مقاومت به شکست خوب، حجم تولید بالا، نرمی و لطافت و خاصیت عایق حرارتی بودن مانند پشم هستند.
  • در زمان تولید الیاف، با حرارت‌دهی ذوب نشده و ساختار مورفولوژیکی خود را حفظ می‌کند. در نتیجه برای تولید الیاف کربن، الیاف عایق، الیاف ضدحریق و پتوهای فیلترکننده‌ی گازهای داغ استفاده می‌شود.

 

کاربردهای پلی‌آکریلونیتریل

از PAN به عنوان پیش‌ماده کربنی در تولید الیاف کربن، مواد حاوی کربن فعال متخلخل و افزودنی‌های کربنی استفاده می‌شود. همچنین در مخازن هیدروژن، محافظ EMI، الکتروشیمی و فرآیندهای جداسازی کاربرد دارند. در کامپوزیت‌های کربن نانوتیوب تک جداره نیز ممکن است حضور داشته باشند.

 

فرمول شیمیایی

(C3H3N)n

نام IUPAC

poly(1-acrylonitrile)

نام‌های دیگر

Polyvinyl cyanide, Creslan 61

چگالی (g/cm3)

1.184

دمای ذوب (oC)

317

دمای انتقال شیشه‌ای Tg(oC)

85

گرمای ویژه (J/mol.K)

64 – 78

ضریب شکست

1.514

حلالیت نامحلول
اشتعال‌پذیری غیرقابل اشتعال
Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]

مقالات مرتبط

یونجه کوب برقی

یونجه کوب برقی

یونجه کوب برقی چیست؟ یونجه کوب برقی (hay thresher)، یکی از ابزارهای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *