مشخصات شیمیایی پلی‌استایرن عبارت اند از:فرمول شیمیایی:

(C۸H۸)n

نام IUPAC:               

poly(1-phenylethene)

 

نام‎‌های دیگر:

ترموکل (thermocol)، PS، پلی وینیل بنزن(polyvinyl benzene) و cinnamene

چگالی:

۰.۹۶-۱.۰۵ g/cm۳

دمای ذوب:

۲۱۰-۲۴۹ oC

دمای انتقال شیشه‌ای Tg:

۱۰۰ oC

ضریب انبساط حرارتی:

۸*۱۰ K

گرمای ویژه:

۱.۳ kJ/kg.K

وزن مولکولی:

۱۰۰۰۰۰-۴۰۰۰۰۰ g/mol

قدرت کششی:

۴۶-۶۰ MPa

سرعت انقباض (shrink rate):

۰.۳-۰.۷%

 

حلال‌های مناسب: بنزن، کربن‌دی‌سولفید، کلروفرم، سیکلوهگزان، اتیل‌استات، MEK و …

پلی‌استایرن چیست؟

پلی‌استایرن یک پلاستیک همه کاره است که در تولید محصولات متنوعی کاربرد دارد. در جایی که به شفافیت نیاز باشد مانند بسته‌بندی‌های غذایی و لوازم آزمایشگاهی معمولا از حالت جامد و سخت پلی‌استایرن استفاده می‌شود.

با ترکیب آن با مواد رنگزا، افزودنی‌ها و یا پلیمرهای دیگر می‌توان از آن در لوزام خانگی، قطعات الکترونیکی، قطعات اتومبیل، اسباب بازی‌ها، گلدان‌های باغبانی و وسایل دیگر استفاده کرد.

پلی‌استایرن در سه حالت فیلم، پلاستیک معمولی (کریستال) (GPPS) و فوم (یونولیت) تهیه می‌شود. پلی‌استایرن در حالت فوم دو نوع پلی‌استایرن منبسط شده (EPS) و پلی‌استایرن اکسترود شده (XPS) دارد که عایق حرارتی بسیار خوبی می‌باشند. به طور وسیع در عایق‌سازی خانه‌ها و لوازم خانگی، بسته‌بندی‌های سبک محافط، بردهای موج‌سواری، بسته‌بندی‌های غذایی، قطعات اتومبیل و … استفاده می‌شوند. XPS دارای چگالی و دانسیته‌ی بالاتری نسبت به EPS است درنتیجه در مدل‌های معماری بیشتر استفاده می‌شود.

پلی‌استایرن از طریق پلیمریزاسیون افزایشی مونومر استایرن تهیه می‌شود و یک هوموپلیمر اتاکتیک و نسبتاً شکننده است. به جهت افزایش مقاومت به ضربه‌ی پلی‌استایرن، آن را با مواد دیگری ترکیب کرده و کوپلیمر HIPS[۱] (هایمپک) به دست می‌آید که معمولا به صورت ورقه‌های سفید رنگ HIPS در حالت رول عرضه می‌شوند.

برای قالب‌گیری تزریقی معمولا از رزین‌های پلی‌استایرن معمولی GPPS و هایمپک HIPS استفاده می‌شود که قطعه‌ی حاصل از GPPS شفاف و شکننده تر می‌باشد.

پلی‌استایرن یک پلیمر غیرسمی و بدون بو می‌باشد که مقاومت خوبی نسبت به اسید‌ها و بازها دارد. در نتیجه یک پلاستیک پرمصرف در صنایع بسته‌بندی غذایی می‌باشد. اما همین امر باعث پایداری و عدم تخریب آن و باقی ماندن در طبیعت به عنوان زباله می‌شود. با توجه به اینکه پلی‌استایرن با واکنش پیرولیز به حالت مونومری خود بازمی‌گردد، می‌توان آن را یازیافت کرد.

 

 


[۱] High impact polystyrene

Click to rate this post!
[Total: ۳ Average: ۵]