به دلیل نوسانات قیمت، قبل از خرید تماس بگیرید

تهران، شادآباد

سبد خرید

پلی‌استایرن؛polystyrene|هر آنچه باید بدانید

پلی استایرن

پارس صنعت در زمینه تأمین پلیمر هیچ‌گونه فعالیتی ندارد.
(لطفاً در این خصوص تماس نگیرید)

مشخصات شیمیایی پلی‌استایرن عبارت اند از:فرمول شیمیایی:

(C8H8)n

نام IUPAC:               

poly(1-phenylethene)

 

نام‎‌های دیگر:

ترموکل (thermocol)، PS، پلی وینیل بنزن(polyvinyl benzene) و cinnamene

چگالی:

0.96-1.05 g/cm3

دمای ذوب:

210-249 oC

دمای انتقال شیشه‌ای Tg:

100 oC

ضریب انبساط حرارتی:

8*10-5 K-1

گرمای ویژه:

1.3 kJ/kg.K

وزن مولکولی:

100000-400000 g/mol

قدرت کششی:

46-60 MPa

سرعت انقباض (shrink rate):

0.3-0.7%

 

حلال‌های مناسب: بنزن، کربن‌دی‌سولفید، کلروفرم، سیکلوهگزان، اتیل‌استات، MEK و …

پلی‌استایرن چیست؟

پلی‌استایرن یک پلاستیک همه کاره است که در تولید محصولات متنوعی کاربرد دارد. در جایی که به شفافیت نیاز باشد مانند بسته‌بندی‌های غذایی و لوازم آزمایشگاهی معمولا از حالت جامد و سخت پلی‌استایرن استفاده می‌شود.

با ترکیب آن با مواد رنگزا، افزودنی‌ها و یا پلیمرهای دیگر می‌توان از آن در لوزام خانگی، قطعات الکترونیکی، قطعات اتومبیل، اسباب بازی‌ها، گلدان‌های باغبانی و وسایل دیگر استفاده کرد.

پلی‌استایرن در سه حالت فیلم، پلاستیک معمولی (کریستال) (GPPS) و فوم (یونولیت) تهیه می‌شود. پلی‌استایرن در حالت فوم دو نوع پلی‌استایرن منبسط شده (EPS) و پلی‌استایرن اکسترود شده (XPS) دارد که عایق حرارتی بسیار خوبی می‌باشند. به طور وسیع در عایق‌سازی خانه‌ها و لوازم خانگی، بسته‌بندی‌های سبک محافط، بردهای موج‌سواری، بسته‌بندی‌های غذایی، قطعات اتومبیل و … استفاده می‌شوند. XPS دارای چگالی و دانسیته‌ی بالاتری نسبت به EPS است درنتیجه در مدل‌های معماری بیشتر استفاده می‌شود.

پلی‌استایرن از طریق پلیمریزاسیون افزایشی مونومر استایرن تهیه می‌شود و یک هوموپلیمر اتاکتیک و نسبتاً شکننده است. به جهت افزایش مقاومت به ضربه‌ی پلی‌استایرن، آن را با مواد دیگری ترکیب کرده و کوپلیمر HIPS[1] (هایمپک) به دست می‌آید که معمولا به صورت ورقه‌های سفید رنگ HIPS در حالت رول عرضه می‌شوند.

برای قالب‌گیری تزریقی معمولا از رزین‌های پلی‌استایرن معمولی GPPS و هایمپک HIPS استفاده می‌شود که قطعه‌ی حاصل از GPPS شفاف و شکننده تر می‌باشد.

پلی‌استایرن یک پلیمر غیرسمی و بدون بو می‌باشد که مقاومت خوبی نسبت به اسید‌ها و بازها دارد. در نتیجه یک پلاستیک پرمصرف در صنایع بسته‌بندی غذایی می‌باشد. اما همین امر باعث پایداری و عدم تخریب آن و باقی ماندن در طبیعت به عنوان زباله می‌شود. با توجه به اینکه پلی‌استایرن با واکنش پیرولیز به حالت مونومری خود بازمی‌گردد، می‌توان آن را یازیافت کرد.

 

 


[1] High impact polystyrene

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]

مقالات مرتبط

یونجه کوب برقی

یونجه کوب برقی

یونجه کوب برقی چیست؟ یونجه کوب برقی (hay thresher)، یکی از ابزارهای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *