تهران، شادآباد

سبد خرید

مه پاش در کارخانه فولاد [کاربرد، مزایا و معایب+مشاوره]

نسرین نیک نژاد
2024-04-13
14:45
No Responses
مه پاش کارخانه فولاد

در دنیای صنعتی امروزی، به‌کارگیری ابزارهای نوین و فناوری‌های پیشرفته بسیار مهم و حتی می‌توان گفت ضروری است. این روند، در صنایع مختلف از جمله صنعت فولاد نیز به‌وضوح قابل‌مشاهده است. استفاده از ابزارهای نوین در کارخانه‌های تولید این محصول، از جمله «مه پاش کارخانه فولاد»، یکی از روش‌های مؤثر برای بهبود شرایط تولید، افزایش کیفیت محصولات و کاهش آلاینده‌ها تلقی می‌شود.
در این مطلب پارس صنعت به معرفی مهپاش در کارخانه فولاد که یکی از زیر مجموعه‌های «مه پاش صنعتی» می‌پردازیم و در نهایت روش خرید این وسیله را برای صاحبان صنایع تولید فولاد معرفی می‌کنیم.

خنک کاری با مه پاش در کارخانه فولاد

خنک‌کاری با اسپری آب یک فرایند مهم در صنایعی است که با تولید فولاد و آلیاژهای فولادی سر و کار دارند، به‌ویژه در خطوط ریخته‌گری مداوم (CCM). زیرا در این فرایند، باتوجه‌به حرارت بالای مواد و فلزات مذاب مورداستفاده، لازم است که این حرارت از بین برود تا مواد فلزی به شکل موردنظر خنک شوند و به شکل مطلوبی جامد شوند.

خنک‌کاری با اسپری آب از طریق استفاده از مه پاش صنعتی انجام می‌شود. این اسپری‌ها آب را با فشار مناسب پاشش می‌دهند تا بر روی سطح مواد فلزی مذاب تخلخل ایجاد کنند و حرارت را به آب منتقل کنند. این فرایند با نام خنک‌کاری با اسپری آب یا خنک‌کاری ثانویه شناخته می‌شود و به دلیل اهمیت آن در حفظ کیفیت و انجام صحیح فرایند ریخته‌گری، از اهمیت بالایی برخوردار است.

بنابراین، استفاده از اسپری آب برای خنک‌کاری در خطوط ریخته‌گری مداوم (CCM) یکی از روش‌های حیاتی در صنعت فولاد و آلیاژهای فولادی است که به طور گسترده مورداستفاده قرار می‌گیرد.

مه پاش کارخانه فولاد از طریق اسپری‌کردن ذرات آب به‌صورت مه ریز باعث کنترل دما، خنک‌کردن ماشین‌آلات، کاهش گردوغبار و کنترل اکسیداسیون در فرایندهای تولید فولاد می‌شود. این دستگاه با ایجاد مه و رطوبت در محیط، می‌تواند دما را کاهش داده و از آسیب به تجهیزات و کارکنان جلوگیری کند، همچنین می‌تواند به کنترل ذرات گردوغبار و کاهش اکسیداسیون در فرایندهای ذوب و جوشکاری کمک کند.

مه پاش کارخانه فولاد
مه پاش کارخانه فولاد

عوامل مهم در فرایند خنک‌ سازی ثانویه 

فرایند خنک‌سازی ثانویه برای ماشین‌های ریخته‌گری پیوسته شامل 2 عملکرد خنک کنندگی است:

1. خنک سازی خود فولاد (ورق، لوله، شمش، پروفیل)
2. خنک سازی رول های دستگاه ریخته گری

پارامترهای خنک‌کردن به شرایط مختلفی بستگی دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم:

• درجات مختلف فولادی که باید ریخته‌گری شوند
• شکل فولادی متفاوت به طور مثال، ورق، لوله، شمش، پروفیل (زیرا عملکرد خنک‌کنندگی باید برای هر شکل تنظیم شود)
• پوشش اسپری که بر کیفیت تأثیر می‌گذارد
• وضعیت ماشین‌آلات
• سرعت کار ریخته‌گری
• سیستم‌های کنترل خنک‌کننده
• وضعیت تعمیر و نگهداری
• نحوه اجرا
کیفیت فولاد به فرایند کاهش دما در طول خنک‌سازی ثانویه بستگی دارد. کنترل سردشدن فولاد برای جلوگیری از مواردی مانند برآمدگی (خنک‌سازی نامنظم)، ایجاد ترک‌های سطحی (بیش از حد خنک‌شدن) مهم است. بنابراین، سیستم خنک‌کننده‌ای مانند مه‌پاش نیاز است تا عمل خنک‌کردن را به‌صورت یکنواخت انجام دهد.مه پاش فولاد

روش کار مهپاش در صنعت ریخته گری

در روش کار مه ‌پاش برای کارخانه‌ فولاد و ریخته‌گری به روش خنک‌کاری ثانویه، ابتدا باید محصول و خط تولید مورد آنالیز قرار گیرد تا نیازمندی‌های نازل و سیستم پاشش سیال با محاسبات مهندسی و تخصصی مشخص گردد.
در این روش، ‌نازل‌های مه پاش صنعتی با جنس مناسبی مانند برنج یا فولاد ضدزنگ مورداستفاده قرار می‌گیرند تا به دلیل فعالیت مداوم و تماس با آب و حرارت، برای عملیات ریخته‌گری مداوم مقاومت لازم را داشته باشند.

در این روش، مهم است که از کم خنک‌شدن(under-cooling) یا بیش از حد خنک‌شدن (over-cooling) محصول جلوگیری شود تا مورفولوژی و ساختار کریستالی محصولات فولادی یکدست و سالم باشد. به همین دلیل، فناوری‌های مدرن برای طراحی و آنالیز به کار گرفته می‌شود تا اسپری نازل‌ها با طراحی تخصصی تولید شود. در این میان پارامترهای مانند سایز قطره‌های آب، فشار، سرعت، انرژی برخورد و حجم آب اسپری شده کاملاً آنالیز می‌شود و تنظیمات صحیح برای زاویه‌ پاشش هر اسپری نازل اعمال می‌شود.

مزایای نصب مه پاش در کارخانه فولاد 

ازآنجایی‌که در فرایندهای تولید فولاد، مانند جوشکاری و کوره‌های ذوب، دما بسیار بالا است؛ بنابراین استفاده از سیستم مه پاش در کارخانه فولاد برای خنک کردن هوا و سطوح ماشین‌آلات می‌تواند به کاهش دما و کنترل حرارت در کارخانه کمک کند.

همچنین فرایندهای تولید فولاد ممکن است با ایجاد گردوغبار همراه باشند که می‌تواند مشکلاتی برای کارکنان و تجهیزات ایجاد کند. سیستم مه پاش در کارخانه فولاد می‌تواند گردوغبار را به میزان قابل‌توجهی کاهش دهد و محیط کار را بهبود ایمن‌تر کند.

در برخی از عملیات تولید فولاد، اکسیداسیون می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند. استفاده از سیستم مه پاش برای تأمین رطوبت محیط می‌تواند به کنترل اکسیداسیون کمک کند و کیفیت محصولات را بهبود بخشد.

برای درک بهتر اهمیت کاربرد مه پاش در کارخانه فولاد برای اکسیداسیون باید بگوییم، فولادی که از کوره ذوب فولاد خارج می‌شود، حاوی مقدار زیادی اکسیژن حل شده است. اگر این اکسیژن از مذاب خارج نشود، ممکن است باعث ایجاد حفرات گازی شود و باعث اکسایش فلز شود. به همین دلیل، در صنایع فولاد از فرایندهای اکسیژن‌زدایی با کمک مه پاش استفاده می‌کنند.

مه پاش فولاد
قسمتهای مه پاش برای کارخانه فولاد

قسمت‌ های مختلف مه پاش کارخانه فولاد

مه پاش کارخانه فولاد معمولاً از قطعات زیر تشکیل شده است:

1. پمپ‌های آب: برای انتقال آب به سیستم مه پاش از پمپ‌هایی استفاده می‌شود که آب را از مخازن یا منابع ذخیره‌سازی به نازل منتقل می‌کنند.
2. لوله‌ها و اتصالات مه پاش: مهپاش فولاد شامل لوله‌ها و نازل‌های اسپری است که آب را به‌صورت مه پاشیده و رطوبت محیط را افزایش می‌دهد.
3. سیستم فیلتراسیون: برای حذف ذرات معلق و آلودگی‌های موجود در آب استفاده می‌شود تا از انسداد نازل‌های مه‌پاش جلوگیری کند.

خرید مه پاش برای کارخانه فولاد

پارس صنعت یکی از مجموعه‌های معتبر و معروف در زمینه تأمین تجهیزات صنعتی مه‌پاش‌ها است. این شرکت انواع مه‌پاش‌های صنعتی را از جمله مه‌ پاش‌ کارخانه فولاد را به مشتریان ارائه می‌دهد. تجربه و تخصص این شرکت در زمینه ارائه تجهیزات صنعتی، کیفیت محصولات و خدمات پس از فروش می‌تواند به کارخانه‌های فولاد کمک کند تا مه‌پاش‌های باکیفیت و مطابق با نیازهای خود را خریداری کنند.

 

 

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *