تهران، شادآباد

سبد خرید

بهترین علوفه برای مرغ

نسرین نیک نژاد
2024-01-31
15:16
No Responses
بهترین علوفه برای مرغ

بهترین علوفه برای مرغ که به‌عنوان خوراک سبز جوانه‌زده نیز شناخته می‌شود، علوفه هیدروپونیک (hydroponic fodder) یا علوفه آبکشت است. شما می‌توانید با گنجاندن این علف‌های تازه، منبع غنی از ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنزیم‌ها را برای طیور خود فراهم کنید. زیرا در حال حاضر، علوفه هیدروپونیک بهترین تغذیه و جیره غذایی مرغ‌ها از جوجگی تا تخم‌گذاری تلقی می‌شود.

همچنین شما می‌توانید مقاله «علوفه هیدروپونیک برای مرغ و طیور» ما را در همین سایت مطالعه نمایید.

بهترین خوراک مرغ (غذای مقوی برای مرغ تخمگذار)

ازآنجایی‌که فرایند جوانه‌زدن در علوفه هیدروپونیک محتوای مواد مغذی و قابلیت هضم دانه‌ها را افزایش می‌دهد و آنها را به یک مکمل ارزشمند برای خوراک طیور تبدیل می‌کند؛ نه‌تنها باعث سلامتی و تولید تخم‌مرغ بیشتر می‌شود، بلکه به کاهش هزینه‌های تغذيه مرغ تخم‌گذار و گوشتی نیز کمک کند، به‌خصوص در ماه‌های زمستان که ممکن است علوفه تازه کمیاب باشد.

بهترین علوفه برای مرغ
علوفه هیدروپونیک برای مرغ

علوفه هیدروپونیک برای مرغ

به‌طورکلی، علوفه به هر ماده غذایی که از کشت دانه غلات و برخی بذور رشد می‌کند، علوفه گفته می‌شود که به طور خاص برای تغذیه دام‌های اهلی مانند گاو، گوسفند، اسب، بوقلمون، اردک و مرغ و غیره استفاده می‌شود.

علوفه هیدروپونیک به علوفه‌ای که از روش هیدروپونیک یعنی بدون خاک و در مدت کوتاهی بین 8 تا 10 روز به عمل می آید، گفته می شود. شاید بتوان گفت، تفاوت اصلی بین علوفه سنتی و علوفه هیدروپونیک در مدت زمانی است که اجازه رشد دارند. در کشت سنتی بذرها در بازه زمانی چند ماهه رشد می کنند، در حالی که در کشت علوفه هیدروپونیک، دانه ها اجازه دارند تا یک هفته یا 10 روز رشد کنند.

اگرچه در تعریف علوفه، یونجه، کاه، سیلو، خوراک فشرده و پلت شده، جیره‌های مخلوط و دانه‌های جوانه‌زده و حبوبات قرار می‌گیرد، اما بهترین علوفه برای مرغ همان علف هیدروپونیک است. این خوراک به علت حذف خاک، عاری از هرگونه آفت یا آلودگی است.

بهترین جیره برای تغذیه مرغ (از جوجه یکروزه تا کشتار)

علوفه هیدروپونیک را می‌توان در منطقه آب‌وهوایی کشت کرد که برای سایر محصولات مناسب نیست. این نوع علوفه را می‌توان در ماه‌های زمستان، زمانی که سایر محصولات در دسترس نیست، نیز کشت کرد. در صورت کمبود فضا، این موضوع یک مزیت مهم برای مرغداران تلقی می‌شود.

همان‌طور که اشاره کردیم، علوفه هیدروپونیک به‌عنوان بهترین علوفه برای مرغ است. زیرا فرایند جوانه‌زدن، آنزیم‌هایی را فعال می‌کند که مواد مغذی پیچیده را به شکل قابل‌هضم‌تری تجزیه می‌کنند. این فرایند، افزایش دسترسی زیستی را تضمین می‌کند و باعث می‌شود که طیور شما تغذیه بهینه‌ای را از علوفه دریافت کنند که منجر به بهبود سلامت و رشد آنها می‌شود.

با استفاده از غلات و دانه‌ها که اغلب به‌صورت عمده مقرون‌به‌صرفه هستند، می‌توانید هزینه‌های خوراک طیور را به میزان قابل‌توجهی کاهش دهید. علوفه هیدروپونیک برای مرغ، باعث تقویت سیستم ایمنی گله آنها می‌شود.

ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنتی‌اکسیدان‌های موجود در جوانه‌ها به تقویت سلامت کلی آن‌ها کمک می‌کنند و در برابر بیماری‌ها و عفونت‌ها مقاوم‌تر می‌شوند. با گنجاندن بهترین علف برای مرغ در رژیم غذایی آنها، شما به‌سلامت و کیفیت آنها کمک می‌کنید.

بذر برای علوفه هیدروپونیک
علوفه هیدروپونیک جو

بذرهای مناسب برای علوفه هیدروپونیک

بر اساس تحقیقات، 14 دانه و غلات مختلف برای رشد علوفه هیدروپونیک آزمایش شده است که برخی از آنها بسیار بهتر از بقیه عمل می کنند. در بین این دانه ها، بذر جو، گندم و کلزا برای پرورش علوفه بهتر هستند. زیرا نسبت به دانه هایی مانند یونجه ارزان‌تر هستند و هم می‌توان آنها را به صورت عمده خریداری کرد و در تمام طول سال به راحتی استفاده کرد.

دقت داشته باشید که هنگام انتخاب بذر برای پرورش علوفه هیدروپونیک، مهم است که آب‌وهوای منطقه و نیازهای غذایی مرغ‌ها را در نظر بگیرید.
اگر به دنبال این سوال هستید که یک مرغ در روز به چه مقدار علوفه نیاز دارد؟ باید بگوییم که مقدار علوفه موردنیاز به‌اندازه مرغ، نژاد و آب‌وهوایی که در آن زندگی می‌کند بستگی دارد.

به‌عنوان یک قاعده کلی، یک مرغ در روز به حدود ۲ تا ۳ درصد از وزن بدن خود به علوفه نیاز دارد؛ بنابراین، یک مرغ 2 کیلوگرمی به (30 گرم) تا (40 گرم) علوفه در روز نیاز دارد.

توجه به این نکته ضروری است که علوفه هیدروپونیک یک رژیم غذایی کامل برای جوجه‌ها نیست. پس در جیره غذایی برای پرورش مرغ باید به خوراک‌های دیگر هم در کنار این علوفه توجه کنید. اگر قصد تعریف طیور خود را دارید، حتماً با دامپزشک صحبت کنید تا مطمئن شوید که انتخاب مناسبی را در کنار بهترین علوفه برای مرغ خود داشته باشید.

زمان رشد بذر علوفه‌ هیدروپونیک

در جدول زیر به برخی از دانه‌ها برای کشت علوفه هیدروپونیک و مزایای آن می‌پردازیم.

نام بذرزمان رشدمزایا
جو7 تا 10 روزرشد آسانی دارد و ارزش غذایی بالایی دارد.
یونجه15 تا 30 روزیونجه سرشار از پروتئین و فیبر است.
ارزن7 تا 14 روزحجم زیادی از علوفه تولید می‌کند.
جودوسر8 تا 14 روزمنبع انرژی خوبی هستند و رشد آنها نیز آسان است.
گندم7 تا 10 روزگندم به‌راحتی در دسترس است و همچنین رشد آن آسان است.
چاودار10 تا 14 روزچاودار مقاوم است و می‌توان آن را در آب‌وهوای مختلف پرورش داد.
شبدر15 تا 30 روزشبدر سرشار از پروتئین و فیبر است.
سورگوم7 تا 14 روزسورگوم منبع خوبی از کربوهیدرات است و می‌توان آن را در آب‌وهوای مختلف کشت کرد.
برنج10 تا 16 روزبرای رشد باید فضای گرم‌تری داشته باشد.
بهترین علف برای مرغ
بهترین علف برای مرغ

مزایا و معایب پرورش علوفه هیدروپونیک برای طیور

هرچند که بهترین علوفه برای مرغ، از نوع هیدروپونیک است؛ اما این خوراک معایبی هم دارد. در ادامه ابتدا به مزایا و سپس به معایب آن می‌پردازیم:

  • علوفه یک غذای باکیفیت و مغذی برای مرغ است.
  • می‌توان آن را در فضای کوچکی حتی خانه‌پرورش داد.
  • یک روش نسبتاً ارزان برای تغذیه جوجه‌ها است.
  • علوفه هیدروپونیک می‌تواند به بهبود سلامت جوجه‌ها کمک کند.

معایب

  • نگهداری علوفه برای مدت طولانی ممکن است دشوار باشد.
  • علوفه هیدروپونیک به‌تنهایی برای تغذیه طیور کافی نیست.
  • به علت فیبر بالا می‌تواند باعث مشکلات گوارشی شود.

 

در پایان، پرورش علوفه هیدروپونیک برای طیور می‌تواند یک روش عالی و ارزشمند باشد که می‌تواند به‌صرفه جویی در هزینه‌های خوراک کمک کند. بااین‌حال، بهتر است که قبل از تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا پرورش علوفه برای شما مناسب است، مزایا و معایب را بسنجید و با کارشناسان ما در پارس صنعت تماس بگیرید.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *