به دلیل نوسانات قیمت، قبل از خرید تماس بگیرید

تهران، شادآباد

سبد خرید

مقایسه علوفه هیدروپونیک با یونجه

نسرین نیک نژاد
2023-10-18
10:27
No Responses
مقایسه علوفه هیدروپونیک با یونجه

چند سالی است که دامپروری رنگ و بوی دیگری به خود گرفته است. در واقع، فعالان این صنعت به‌خوبی دریافته‌اند که اگر با تغییرات زمان جلو نروند باید قید درآمد بالا را بزنند. تغییراتی مانند استفاده از علوفه خردکن‌ها و یا انواع مه‌ پاش گاوداری!

در این میان نقش علوفه هیدروپونیک در تعلیف دام از بسیاری از ابزارها مهم‌تر بوده است. زیرا این خوراک دامی با فواید بی‌نظیری که برای حیوانات دارد، نقش مهمی در حفظ منابع آبی و خاک کشور نیز داشته است. در این مقاله پارس صنعت ما قصد داریم به مقایسه علوفه هیدروپونیک با یونجه بپردازیم تا باارزش غذایی بالای این محصول آشنا شوید.

علوفه هیدروپونیک (hydroponic fodder) چیست؟

علوفه هیدروپونیک به فرایند رشد دانه‌ها یا غلات در یک محیط کنترل شده با استفاده از آب و بدون خاک گفته می‌شود. این نوع علوفه در سیستم‌هایی رشد می‌کند که شرایط خاصی را مانند دما، رطوبت و برخی موارد دیگر دارند. هدف از کشت علوفه هیدروپونیک به حداکثر رساندن محتوای غذایی علوفه برای مصرف دام و حفظ منابع آبی است.مقایسه علوفه هیدروپونیک با یونجه

مقایسه علوفه هیدروپونیک با یونجه

یونجه یک گیاه گل‌دار چند ساله است که معمولاً به‌عنوان خوراک دام استفاده می‌شود و به دلیل محتوای پروتئین، مواد معدنی و فیبر بالا شناخته شده است. یونجه اغلب به‌صورت خشک برای تغذیه دام از جمله گاو و اسب استفاده می‌شود.

هنگام مقایسه ارزش غذایی علوفه هیدروپونیک با یونجه، توجه به عوامل مختلفی مانند محتوای پروتئین، فیبر، ترکیب مواد معدنی و قابلیت هضم مهم است. علوفه هیدروپونیک محتوای پروتئین و قابلیت هضم بالاتری نسبت به یونجه سنتی دارد.

همچنین شرایط رشد کنترل شده علوفه هیدروپونیک می تواند منجر به افزایش سنتز پروتئین و کاهش محتوای لیگنین شود که هضم را برای حیوانات بهبود می بخشد. علاوه بر این، علوفه هیدروپونیک می تواند حاوی سطوح بالاتری از مواد معدنی خاص به دلیل تبدیل شدن به جوانه دانه طول رشد باش

در ادامه به مقایسه  علوفه هیدروپونیک با یونجه از نظر ارزش غذایی می‌پردازیم.

خوراک دامپروتئین خامفسفر %کلسیم%ماده خشک D.M
علوفه هیدروپونیک (جو)180/050/3412
یونجه تازه5/70/070/4424

مزایای علوفه هیدروپونیک 

آیا شما یک دامدار هستید و به دنبال خوراک خوب برای دام خود هستید، نباید از علوفه هیدروپونیک و مزایایش غافل شوید. در ادامه به برخی از مزایای علوفه هیدروپونیک نسبت به یونجه می پردازیم.

  • سودآوری بالاتر

علوفه هیدروپونیک می تواند سودآوری در دامداری را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد. در کشورهایی با منابع طبیعی محدود مانند آب و چراگاه، واردات یونجه ممکن است پرهزینه باشد.

در حالی که، علوفه هیدروپونیک یک جایگزین مقرون به صرفه تر است. علاوه بر این،کاهش هزینه های نیروی کار و تولید در مقایسه با علوفه خشک سنتی را نیز به همراه دارد.

  • ارزش غذایی بالا برای دام

علوفه سبز هیدروپونیک یک ابر غذای واقعی برای دام است. این خوراک پروتئین بالایی دارد و ویتامین‌های A، B، C و E آن نسبت به یونجه بسیار زیاد است. طبق نظر کارشناسان، ارزش غذایی یک کیلوگرم علوفه هیدروپونیک معادل سه کیلوگرم یونجه تازه است که باعث بهبود سلامت و تولید شیر گاوهای شیری می‌شود.ارزش غذایی علوفه هیدروپونیک

آموزش کشت علوفه هیدروپونیک

در این نوشتار سعی کردین تا به مقایسه علوفه هیدروپونیک با یونجه به صورت مختصر بپردازیم. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کشت علوفه هیدروپونیک و آموزش در این زمینه  با کارشناسان ما در پارس صنعت تماس بگیرید.

همچنین برای اطلاع از نحوه مشاوره می‌توانید با کلیک بر روی مشاوره علوفه هیدروپونیک، اطلاعات لازم را کسب کنید.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *