تهران، شادآباد

سبد خرید

مه پاش یونجه| استفاده از مه پاش در کشت یونجه⚡

نسرین نیک نژاد
2022-06-13
22:00
No Responses
مه پاش یونجه

در این مقاله پارس صنعت قصد داریم تا به ابزاری نوین برای آبیاری بپردازیم و آن چیزی نیست به جز مه پاش یونجه.

آب به‌عنوان یکی از منابع حیاتی و اساسی برای کشاورزی، نقش بسیار حیاتی در توسعه این صنعت دارد. امروزه با افزایش جمعیت و نیازهای غذایی جامعه، مدیریت مؤثر و صرفه‌جویی در مصرف آب در بخش کشاورزی بیش از هر زمانی اهمیت پیدا کرده است. متأسفانه، کمبود آب در برخی مناطق کشور و تغییرات آب‌وهوایی باعث شده تا کشاورزان قید کشت‌وزرع خود را بزنند و به شهرها مهاجرت کنند.

به همین دلیل استفاده از ابزارهای نوین مانند «مه‌ پاش‌» که نقش بسیار مهمی در صرفه‌جویی در آب دارند باید در صنعت کشاورزی فراگیر شود. این ابزارها با مقدار دقیق آب و توزیع یکنواخت آن بسیار مفید هستند. همچنین، توسعه این ابزارها به‌عنوان یک راهکار نوین، به کشاورزان امکان مدیریت بهتر منابع آبی را می‌دهد و در نهایت به ارتقای حرفه کشاورزی و حفظ آب کمک می‌کند.
قبل از شروع  توضیحات در مورد مه پاش برای کشت یونجه، توصیه می‌کنیم حتماً به ویدئوی زیر توجه کنید.

مه پاش، به دستگاهی گفته می‌شود که با استفاده از یک پمپ، آب را به درون لوله‌های باریکی هدایت می‌کند و سپس از یک نازل به صورت پودری یا پاششی خارج می‌کند.
مه پاش‌ها به صرفه‌جویی در مصرف آب برای رطوبت‌رسانی و خنک‌سازی بیشتر محیط کمک می‌کنند.

روش آبیاری یونجه

کشت یونجه به دو روش کشت سنتی و کشت هیدروپونیک برای دام  انجام می‌شود.

 1. آبیاری سنتی یونجه 

ازآنجایی‌که، یونجه گیاهی است که در برابر خشکی مقاومت نسبتاً خوبی دارد، همچنین با توجه به‌اینکه اندازه ریشه‌های آن تا ده متر هم می‌رسد و توانایی جذب رطوبت را از منابع سطحی خاک دارد، به همین دلیل کشت یونجه را در خاک و به روش سنتی انجام می‌دهند. معمولاً یونجه با چهار روش غرقابی، ردیفی، بارانی و زیرزمینی آبیاری می‌شود.

2. آبیاری در روش هیدروپونیک یونجه 

در روش هیدروپونیک، یونجه را بدون خاک و در محیط سربسته پرورش می‌دهند. مدت زمان رشد یونجه در این روش بین 7 تا 10 روز است و با استفاده از مه پاش می‌توان آنها را آبیاری نمود. کشت هیدروپونیک یونجه برتری زیادی نسبت به روش سنتی دارد. یکی از این مزیت‌ها رشد سریع آن و تآمین علوفه سبز در تمام طول سال برای دام است.

ابیاری مه پاش یونجه
ابیاری مه پاش یونجه

مزایای ابیاری مه پاش یونجه

استفاده از مه‌پاش در کشت یونجه یک روش نوین آبیاری است. هرچند که این وسیله را اکثر افراد در گلخانه هیدروپونیک می‌دانند؛ اما در کشت سنتی نیز می‌توان از مه پاش برای یونجه استفاده کرد.
مه‌پاش‌ها به توزیع یکنواخت آب بر روی مزرعه کمک می‌کنند. این توزیع یکنواخت موجب رشد یکنواخت گیاهان یونجه و افزایش محصول نهایی می‌شود. با توزیع دقیق و بهینه آب توسط مه‌پاش‌ها در مصرف آب، صرفه جویی می‌شود. این امر در شهرهای کویری ایران که با کمبود آب مواجه هستند، اهمیت بسیار زیادی دارد.

علاوه بر موارد ذکر شده در مورد مزایای استفاده از مه پاش یونجه به موارد زیر نیز توجه کنید:

  • باعث آبیاری یکسان در محیط می‌شود.
  • رطوبت‌رسانی و خنک‌سازی متعادلی برای گیاه ایجاد می‌کند.
  • موجب دور شدن آفات و حشرات موذی می‌شود.

انواع مه پاش‌ برای آبیاری یونجه

به طور کلی دو نوع مه پاش داریم؛ مه پاش خانگی و صنعتی که در ادامه به کاربردهای آن می‌پردازیم. (برای کشت یونجه از مه پاش صنعتی استفاده می‌شود)

  • مه پاش خانگی

مه پاش‌های خانگی با فشار آب شهر کار می‌کنند و مناسب حیاط، روف گاردن‌ها، رستوران‌ها، کافی شاپ‌ها است.

  • مه پاش صنعتی

مه پاش‌های صنعتی با استفاده از یک پمپ، آب را به درون لوله‌ها می‌رساند و برای زمین‌های کشاورزی، مرغداری‌ها، گلخانه‌های معمولی و هیدورپونیک و… مناسب هستند.

پر کاربردترین مه پاش آبیاری یونجه

مه‌پاش کشاورزی یکی از تجهیزات آبیاری مه پاش یونجه هستند که با استفاده از فشار، آب را به قطرات ریز تبدیل کرده و در مزرعه یا باغات پخش می‌کنند.

  1. مه‌پاش تک نازله
  2. مه‌پاش ۴ طرفه
  3. مه‌پاش شش جهته
  4. مه‌پاش کم فشار فیتکو

شما می‌توانید با کلیک بر روی هرکدام از مه پاش‌ها از قیمت و نحوه کارکرد آن مطلع شوید.

 

مه پاش تک نازله

 

مه پاش چهار طرفه به همراه رابط پرسی 6 میل

 

مه پاش 6 طرفه به همراه رابط 6 میلی متر

مه پاش کم فشار فیتکو پارس صنعت

قیمت مه پاش برای یونجه

شرکت پارس صنعت یکی از بزرگترین فروشگاه‌های اینترنتی در زمینه تولید و فروش ادوات و تجهیزات مورد نیاز برای  راه‌اندازی گلخانه برای کشت علوفه هیدروپونیک در ایران است. اگر به دنبال مرکز فروش مه پاش یونجه هستید می‌توانید همه روزه با  کارشناسان ما در این مجموعه با شماره ۰۹۹۳۵۷۰۶۷۴۷ تماس بگیرید.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *