تهران، شادآباد

سبد خرید

علوفه هیدروپونیک در ارس

نسرین نیک نژاد
2021-11-26
21:10
No Responses
تولید علوفه هیدروپونیک در ارس

علوفه سبز یک جزء ضروری برای غذای دام و طیور است. علوفه در مراتع در طول فصل خشک کیفیت و کمیت پایینی دارد که منجر به عملکرد ضعیف در دامداری‌ها می‌شود. در نتیجه، برای بهبود محصولات دامی، علوفه سبز باکیفیت باید بیشتر به حیوانات داده شود.

با افزایش شکاف بین تقاضا و عرضه علوفه سبز برای دام و طیور، یک روش جایگزین تولید علوفه سبز که می‌تواند جایگزین علوفه به روش سنتی شود و تولید دام را نیز افزایش دهد، به کار گرفته شد به نام هیدروپونیک.

روش کشت علوفه هیدروپونیک مزایای زیادی دارد که با توجه به حفظ منابع طبیعی و مراتع باید در شهرهایی که از لحاظ کمبود آب نیز مشکل چندانی ندارند، مورد استفاده قرار بگیرد.

یکی از شهرهای زیبای ایران که دارای مراتع طبیعی زیبایی است شهر ارس در آذربایجان شرقی است.

علوفه هیدروپونیک در ارس یک روش عالی برای حفظ زمین‌ها و مرغزارهای سبز این شهر است.

 

 

خواص علوفه هیدروپونیک

مزایای کشت علوفه هیدروپونیک در ارس چیست؟

تولید علوفه هیدروپونیک را می توان در محیطی تمیز و عاری از مواد شیمیایی مانند حشره‌کش‌ها و قارچ‌کش‌ها تولید نمود. این تکنیک برای تولید علوفه در طول سال در دسترس است.

بر خلاف سیستم‌های تولید علوفه معمولی که از روش‌های آبیاری قدیمی استفاده می‌شود، تولید علوفه هیدروپونیک با سیستم قطره‌ای تحت فشار (مه پاش) می‌شود، بنابراین هدررفت و مصرف آب را بسیار کاهش می‌دهد.

تولید علوفه هیدروپونیک تنها به حدود 2-3 درصد از آن آب مورداستفاده در مزارع کشت علوفه به روش سنتی نیاز دارد.

علوفه هیدروپونیک را می‌توان در یک دوره کوتاه 7 تا 10 روزه در یک قطعه زمین کوچک تولید کرد. علوفه تولید شده از کیفیت بالایی برخوردار است، پروتئین، فیبر، ویتامین و مواد معدنی آن نسبت به علوفه سنتی بیشتر است.

این ویژگی‌های خاص سیستم تولید علوفه هیدروپونیک در ارس را به یکی از مهم‌ترین تکنیک‌های مورداستفاده در حال حاضر برای تولید علوفه سبز تبدیل می‌کند.

علوفه هیدروپونیک

مزایای کشت علوفه هیدروپونیک برای دامداران:

• افزایش شیردهی در گاو و گوسفند
• کاهش تلفات دام در اثر سوءهاضمه و بیماری‌های دامی ناشی از خاک و علوفه نامناسب
• افزایش نرخ باروری در دام
• افزایش درصد دوقلو زایی در گوسفندان
• افزایش تولید دام و در نتیجه افزایش گوشت، شیر، پشم و …

برخی ازتجهیزات مهم در کشت علوفه هیدروپونیک:

  • اتاق رشد(گلخانه یا کانکس)
  • طبقات گلخانه علوفه هیدروپونیک
  • سینی کشت هیدروپونیک
  • سیستم تهویه
  • بذر مناسب

چرا باید به کشت علوفه هیدروپونیک توجه بیشتری کنیم؟

امروزه کشت علوفه هیدروپونیک در سراسر کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد اگر بخواهیم به برخی موارد اشاره کنیم، مانند علوفه هیدروپونیک در خرامه، علوفه هیدروپونیک در رفسنجان، علوفه هیدروپونیک درکرمان و… نام برد.

کشت علوفه هیدروپونیک برای تغذیه دام و طیور مورد استفاده قرار می‌گیرد. در روش کشت هیدروپونیک معمولاً با استفاده از بسترهای مناسبی برای کشت، آنها را پرورش می‌دهند.

در این روش تولید خوراک دام از طبقاتی عمودی که به زمین کمتری نیاز دارد استفاده می‌شود و همچنین از آب کمتری نسبت به اکثر سیستم‌های آبیاری معمولی برای مراتع استفاده می‌کند.

متأسفانه در سال‌های اخیر کشور ایران و شهرهای مختلف آن با بحران خشکسالی و بی آبی شدیدی روبرو شده‌اند. خشکسالی‌های اخیر مراتع و زمین‌های کشت علوفه را از بین برده است و صنعت دامداری را در این مناطق از بین برده است.

پس برای احیای زمین‌های کشاورزی و صنعت دامداری باید به روش هیدروپونیک توجه بیشتری کنیم.

علوفه هیدروپونیک

 

مشاوره کشت علوفه هیدروپونیک در ارس

برای شروع کشت علوفه هیدروپونیک در ارس با خرید پکیج صفر تا صد مشاوره علوفه هیدروپونیک پارس صنعت می‌توانید از ابتدا تا انتهای کار را با خیال راحت به کارشناسان ما در مجموعه پارس صنعت بسپارید.در پکیج صفر تا صد کشت علوفه هیدروپونیک پارس صنعت شما از خدماتی چون مشاوره رایگان، تأمین تجهیزات و لوازم مورد نیاز کشت علوفه هیدروپونیک، تهیه بذر مناسب برای علوفه هیدروپونیک و همچنین پشتیبانی دائمی می‌توانید برخوردار شوید.

کارشناسان ما با بهره‌گیری از دانش روز دنیا در زمینه کشت علوفه هیدروپونیک و تجربیات زیاد در این زمینه همه‌روزه در خدمت شما عزیزان هستند. برای اطلاع از قیمت پکیج و مشاوره رایگان می‌توانید با شماره ۰۹۹۳۵۷۰۶۷۴۷ تماس بگیرید.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *