اگر فروشنده ی علوفه هیدروپونیک هستید با ما تماس بگیرید

تولید علوفه هیدروپونیک در خانه

علوفه هیدروپونیک خانگی[آموزش تولید علوفه درخانه]

روش کشت علوفه هیدروپونیک در خانه

کشت هیدروپونیک از کلمه یونانی “Hydros” به معنای آب و “Ponic” به معنای کار کردن با آب سرچشمه گرفته است؛ در واقع این روش کشاورزی به معنای شیوه‌ای نوین از کشاورزی است که بر پایه آب است. گیاهان در زراعت هیدروپونیک بدون خاک و با مقدار کمی آب رشد می‌کنند.

از روش هیدروپونیک می‌توان برای تولید علوفه سبز که یک خوراک مقوی برای دام است، استفاده کرد. در سال‌های اخیر کاهش دسترسی به چراگاه و کمبود آب، تولید علوفه تازه را سخت کرده است. از آنجایی‌که علوفه هیدروپونیک را در همه سال و در هر شرایط آب و هوایی می‌توان پرورش داد، این روش بهترین راه برای تولید این محصول به جای کشاورزی سنتی است.

علوفه سبز و تازه یک ماده مغذی برای تغذیه دام است، امروزه کاهش دسترسی به زمین و کمبود آب، تولید علوفه سبز را در طول سال دشوار کرده است. همچنین، نبود علوفه باکیفیت مانع از رشد و تولیدمثل و سلامت بیشتر دام می‌شود.

همچنین ویدئوی زیر که توسط شرکت پارس صنعت تهیه شده است، به آموزش کشت علوفه هیدروپونیک به صورت جامع می‌پردازد.

مزایای علوفه هیدروپونیک

علوفه هیدروپونیک با رشد بذر بدون خاک و با آب بسیار کم، تولید می‌شود. بذرهای سالم  طی 7 تا 10 روز، جوانه می‌زنند. ارتفاع سبزه‌‌ها در این مدت 35-30 سانتی‌متر می‌رسد و علوفه  مغذی را تأمین می‌کند. کشت این محصول مزایای زیادی دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

 • کاهش هزینه ۹۰ درصدی تولید علوفه برای دامداران

کشت علوفه هیدروپونیک بسیاری از هزینه‌هایی که در تولید علوفه به روش سنتی وجود دارد را حذف می‌کند. با تولید علوفه هیدروپونیک می‌توان هزینه‌ها را تا ۹۰ در صد کاهش داد هزینه‌هایی مانند نیروی انسانی، هزینه حمل‌ونقل، هزینه مصرف انرژی آب، هزینه برداشت و غیره.

 •  ارزش غذایی بالا

علوفه هیدروپونیک نسبت به علوفه خشک دارای مواد مغذی بیشتری است. این نوع علوفه دارای ریزمغذی‌های بیشتری مانند کربوهیدرات، مواد معدنی و ویتامین‌ها است. همچنین برخی از ویتامین‌ها مانند ویتامین D و C در علوفه خشک وجود ندارد اما در علوفه هیدروپونیک به میزان زیادی یافت می‌شود.

 •  زمان رشد کمتر

زمان رشد علوفه هیدروپونیک بین ۷ تا ۱۰ روز است که در مقایسه با زمان علوفه خشک که در حدود 6 تا 9 ماه است، زمان بسیار کمتری است.

 • نیاز به آب کمتر

علوفه هیدروپونیک برای رشد به آب کمتری نیازدارد. تقریباً ۱ لیتر آب برای رشد یک کیلوگرم علوفه  کافی است؛ درحالی که برای علوفه با کشت سنتی  تقریباً ۴۰ تا ۵۰ لیتر آب موردنیاز است.

 •  تولید آسان

علوفه هیدروپونیک را می‌توان به طور  آسان‌تر نسبت به کشت در خاک تولید کرد. علاوه بر آن در تمام فصول سال قابلیت تأمین علوفه وجود دارد.

 •  عدم استفاده از آفت‌کش‌ها

علوفه هیدروپونیک برای رشد نیازی به مواد شیمیایی و آفت‌کش ندارد و می‌توان گفت ارگانیک است.

 •  نیروی کار کمتر وکم کردن هزینه حمل‌ونقل

در روش کشت علوفه هیدروپونیک به نیروی کار کمتر (به طور مثال برای یک گلخانه ساده ۱۰۰ متری تنها یک نیروی کار آموزش‌دیده نیاز است) نیاز است و همچنین هزینه حمل‌ونقل حذف می‌شود زیرا اکثر تولیدکنندگان علوفه هیدروپونیک را در نزدیکی دامداری خود پرورش می‌دهند و هزینه حمل‌ونقل حذف می‌شود.

 • حذف هزینه برداشت

هزینه برداشت در علوفه هیدروپونیک تقریباً صفر می‌باشد زیرا زمانی که علوفه هیدروپونیک آماده برداشت شد بسیار ساده آن را می‌توان به مصرف دام‌ها رساند. در روش تهیه علوفه سنتی برداشت محصول نیاز به پروسه خاصی و همچنین ایجاد هزینه مازاد برای کشاورز می شود.

 

تولید علوفه هیدروپونیک در خانه
آموزش کشت علوفه هیدروپونیک در منزل به صورت گام به گام برای استفاده دام

 ۸ گام کشت علوفه هیدروپونیک در خانه

۱. برای ساخت سازه یا گلخانه کوچک ارزان‌قیمت در خانه، می‌توانید از چوب بامبو، میله آهنی یا لوله‌های پلاستیکی استفاده کنید و به‌صورت یک اتاقک یا محوطه کوچک درآورید.

 

۲. روی این سازه می‌توانید کیسه‌های پلاستیکی یا مشمبای ضخیم بکشید.

 

۳. برای رشد بهتر علوفه هیدروپونیک، دما و رطوبت باید کنترل شود. علوفه سبز با محدوده دمایی خاص و رطوبت نسبی 80-85٪ رشد می‌کند. برای تأمین این دما و رطوبت از هیتر و دستگاه مه پاش و یا آب‌پاش برای پخش رطوبت استفاده کنید.

 

۴. تأمین نور از مهم‌ترین نیازهای رشد علوفه هیدروپونیک می‌باشد. برای تولید علوفه هیدروپونیک در خانه از نور مصنوعی مانند لامپ فلورسنت استفاده کنید. برخلاف تصور عامه مردم نور خورشید برای رشد علوفه هیدروپونیک مضر می‌باشد.

 

۵. گام بعدی برای تولید علوفه هیدروپونیک در خانه، قفسه‌بندی یا قراردادن طبقاتی با فاصله‌های منظم و استاندارد می‌باشد. طبقات گلخانه علوفه هیدروپونیک  تا در طول رشد علوفه موجب به‌هم‌ریختگی علوفه و بیرون زدن از طبقات نشود. سه تا چهارطبقه قفسه کافی است زیرا ارتفاع بلند قفسه‌ها پاشیدن آب را مشکل می‌کند.

 

۶. برای علوفه هیدروپونیک، به یک سینی از پلاستیک خوب نیاز است. جنس پلاستیک سینی به‌قدری باشد تا وزن علوفه را تحمل کنند. به علت مرطوب نگه‌داشتن دانه‌ها از سینی‌های فلزی باید خودداری کنید زیرا به‌راحتی زنگ می‌زنند.

 

۷. برای تخلیه آب اضافی در سینی‌ها، 15-20 سوراخ کوچک در آن ایجاد کنید. یک خط زهکشی کوچک در زیر قفسه‌ها ایجاد کنید تا آب اضافی به‌درستی تخلیه شود.

۸. گام آخر انتخاب بذر مناسب و باکیفیت است که مهم‌ترین کار در تولید علوفه هیدروپونیک در خانه است.

در ادامه به بررسی علوفه هیدروپونیک مرغوب و روش کاشت بذر علوفه هیدروپونیک می‌پردازیم. برای تهیه بذر مناسب می‌توانید از شرکت پارس صنعت اقدام کنید.

بذر علوفه هیدروپونیک

بذر علوفه هیدروپونیک:

در روش کشت علوفه هیدروپونیک می‌توان بذر دانه‌هایی مانند گندم، یونجه، جو، ذرت، چاودار و … را پرورش داد. خرید بذر مناسب برای برداشت محصول باکیفیت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می‌باشد. بذر مناسب قوه نامیه زیادی دارد و تقریباً همه دانه‌های بذر تبدیل به جوانه می شود.

 

 • برای تهیه جوانه علوفه 5-7 لیتر آب گرم را در یک سطل و بذر را به آن اضافه کنید به‌طوری‌که دانه‌ها بر روی آب شناور شود زیرا در غیر این صورت جوانه نمی‌زنند و سایر ناخالصی‌های بذر نیز با این روش از بین می‌روند.

 

 • پس از آن، 50-100 گرم نمک را در آب اضافه کنید. این کار به کاهش تولید قارچ روی دانه جوانه‌زده کمک می‌کند.

 

 • اجازه دهید این دانه حدود 12 ساعت در آب خیس بخورد.

 

 • بعد از 12 ساعت، آب را تخلیه کرده و سپس دانه‌ها را با آب تمیز بشویید.

 

 • این دانه‌های شسته شده را به یک کیسه منتقل کرده و اجازه دهید جوانه بزند. در هوای سرد، جوانه‌زدن بذرها بیش از 24 ساعت طول می‌کشد، درحالی‌که در هوای گرم، بذر حدود 24 ساعت طول می‌کشد.

 

 • قبل از استفاده از سینی، آنها را به‌خوبی بشویید و همه منافذ آن را بررسی کنید که آیا مسدود شده‌اند یا خیر. در صورت وجود انسداد، آنها را بردارید زیرا مسدود شدن این منافذ باعث گندیدگی گیاه می‌شود.

 

 • دانه‌های جوانه‌زده را از کیسه‌ها به سینی‌ها منتقل کرده و به طور مساوی پهن کنید و آنها را روی قفسه قرار دهید.

 

 • هر روز به دانه‌های جوانه‌زده آب بپاشید. برای تأمین آب، می‌توانید از قوطی‌های آبیاری یا سیستم آب‌پاش استفاده کنید.

 

 • در شرایط هوای گرم، هر دو ساعت یکبار آب بدهید و در هوای سرد، پس از 4 ساعت، به حفظ رطوبت کمک می‌کند.

 

 • حفظ نظافت را در محل کشت علوفه بسیار مهم است این کار به کاهش قارچ کمک می‌کند.

 

 • لطفاً بذرهای جوانه‌زده سینی‌ها را تا زمان برداشتن دست‌کاری نکنید زیرا بر رشد علوفه تأثیر می‌گذارد.

 

 • از نگهداری علوفه به مدت بیش از نه روز در سینی‌ها خودداری کنید زیرا پس از نه روز، ارزش غذایی علوفه به‌آرامی کاهش می‌یابد و فیبر شروع به رشد می‌کند.

 

ظرف هفت روز از یک سینی حاوی یک کیلوگرم بذر ذرت، می‌توانید حدود هشت کیلوگرم علوفه تولید کنید.

کلام آخر:

کارشناسان ما در پارس صنعت آماده ارائه انواع خدمات نظیر فروش ادوات و تجهیزات مورد نیاز راه‌اندازی گلخانه علوفه هیدروپونیک می‌باشند. شما می‌توانید از مشاوره حضوری یا تلفنی برای بازدیداز گلخانه‌های کشت علوفه هیدروپونیک جهت عیب‌یابی و نظارت استفاده کنید.

همچنین از دیگر خدمات پارس صنعت فروش تجهیزات گلخانه‌ای است. شما عزیزان می‌توانید  با کلیک بر روی تجهیزات گلخانه‌ای و کشاورزی از محصولات پارس صنعت دیدن نمایید و یا همه روزه با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

برچسب ها

2 پاسخ

 1. سلام آیا تولید یونجه به دلیل استفاده بیشتر دامداران ازین محصول نسبت به سایر اقلام ارجحیت بیشتری ندارد ؟؟وقیمت فروش بیشتر ؟؟؟یا با سایر بذور فرقی ندارد؟؟

  1. سلام جناب محسن ایام به سلامتی .یونجه یکی از علوفه های خوش خوراک برای دام است ولی با توجه به اینکه بذر یونجه از لحاظ قیمتی مقرون به صرفه نیست زیاد مورد استقبال قرار نمیگیرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.