تهران، شادآباد

سبد خرید

مه پاش خانگی چیست؟

نسرین نیک نژاد
2023-07-12
22:35
No Responses
مه پاش خانگی چیست؟

چند سالیست که با فراگیرشدن تمایل افراد به پرورش گیاهان آپارتمانی و خانگی و اهمیت بیشتر دادن به حفظ محیط‌زیست، دستگاه‌های مه ‌پاش خانگی مورد استقبال بسیاری از افراد گرفته است.
مراقبت از گیاهان در محیط‌های داخلی و خارجی، دورکردن حشرات، خنک‌سازی محیط‌هایی مانند تراس‌ها و حیاط تنها گوشه‌ای از کاربرد سیستم مه‌پاش خانگی است. در این مقاله پارس صنعت قصد داریم تا به بررسی مه پاش خانگی بپردازیم و نکاتی برای استفاده کارآمد از آن در محیط خانه را ارائه دهیم.

مه‌ پاش و عملکرد آن

مه‌ پاش دستگاهی است که برای پاشیدن آب یا محلول‌های شیمیایی در منزل استفاده می‌شود. عملکرد اصلی مه‌پاش خانگی بر پایه خارج‌کردن آب با فشار زیاد از نازل‌هایی است که بر روی آن نصب می‌شوند.
مه‌پاش معمولاً برای انجام وظایف خاصی مانند اسپری‌کردن آب بر روی گل‌ها، چمن، درختان و سطوح دیگر استفاده می‌شود. همچنین، می‌توان از آن برای پاشش کودهای شیمیایی موردنیاز در باغچه، تمیزکردن سطوح خارجی ساختمان و تمیزی وسایل منزل نیز استفاده کرد.
در این میان مه‌ پاش خانگی یک ابزار مفید برای خنک‌سازی و رطوبت‌رسانی در محیط‌هایی است که امکان نصب سیستم‌های سرمایشی را ندارید. به طور مثال در فضاهایی مانند تراس، روف‌گاردن، بالکن و بسیاری مکان‌های این چنینی که امکان نصب کولرهای آبی یا گازی وجود ندارد، بهترین راه خنک‌سازی استفاده از مه پاش خانگی است.

قیمت مه پاش

اجزای سیستم مه پاش خانگی

مه‌پاش خانگی دستگاهی برای پخش‌کردن آب یا محلول‌های شیمیایی است که مصارف خانگی دارد. این دستگاه از اجزاء مختلفی تشکیل شده است که همه با هم برای عملکرد صحیح مه‌پاش لازم هستند. در ادامه به آنها می‌پردازیم:

 • پمپ آب
  پمپ در سیستم مه ‌پاش خانگی مسئول ایجاد فشار لازم برای پخش‌کردن آب است. برخی از مه‌پاش‌ها دارای پمپ الکتریکی هستند که توسط برق شهری تغذیه می‌شوند، اگر از مه‌پاش کم‌فشار استفاده کنید، می‌توانید بدون نیاز به پمپ و تنها با وصل کردن لوله‌ها به شیر آب از این دستگاه استفاده کنید.

 

 • لوله‌های مه پاش
  لوله‌های مه پاش به‌عنوان راه‌های انتقال آب از مخزن آب به نازل‌ها (نازل‌های مه پاش) عمل می‌کنند. این لوله‌ها معمولاً از پلاستیک ساخته شده و قابل‌انعطاف هستند تا بتوانند جهت مسیر آب را در جهات مختلف حرکت کنند.

 

 • نازل‌های مه پاش
  نازل‌ها، آخرین قسمت از سیستم مه پاش خانگی هستند که مسئول پخش آب به‌صورت قطرات ریز هستند. میزان پاشش آب در مه پاش‌ها به نوع نازل بستگی دارد. برخی از نازل‌ها تک نازل هستند و برخی دیگر تا شش نازل دارند که وظیفه اسپری‌کردن آب را در همه جهات برعهده دارند.

مه‌پاش خانگی با استفاده از ترکیب این اجزا، آب را به‌صورت قطرات ریزِ مه مانند بر روی گیاهان، سطوح دیگر یا محل‌های موردنیاز پخش می‌کند.

انواع مه پاش خانگی

به‌طورکلی، برای انتخاب بهترین مه پاش خانگی باید به نوع کاربرد آن، ظرفیت مخزن، فشار آب، نوع و سایز نازل‌ها و قیمت آن توجه کنید. در این راهنمای خرید مه پاش خانگی، می‌توانید بهترین مه پاش خانگی را برای نیاز خود انتخاب کنید.

 • مه پاش خانگی بدون پمپ

از مه پاش ارزان بدون پمپ معمولاً برای آبیاری گیاهان استفاده می‌کنند. این نوع مه‌پاش‌ها بدون پمپ هستند و با وصل کردن سر شلنگ به شیر آب شهری، آب را به‌صورت قطرات درشت بر روی گیاهان می‌پاشند.

 • مه پاش کم فشار با پمپ

مه پاش کم فشار با پمپ، نوع دیگری از مه‌پاش‌های خانگی هستند که به علت وجود پمپ در آنها، قطرات آب را به‌صورت ذرات بسیار ریز (مه مانند) در هوا پخش می‌کنند. از مه‌پاش‌های خانگی کم‌فشار برای دفع حشرات، افزایش رطوبت، خنک‌سازی و کاهش گردوغبار استفاده می‌کنند.

مه پاش در فضای باز

مزایای مه‌ پاش خانگی

استفاده از سیستم مه ‌پاش خانگی مزیت‌های زیادی دارد. در ادامه به برخی از این مزایا اشاره می‌کنیم:

1. آبیاری منظم گیاهان
مه‌ پاش خانگی قابلیت تغییر الگوی آبیاری را برای گیاهان شما به وجود می‌آورد. این ویژگی به شما اجازه می‌دهد تا مقدار آب مورداستفاده برای آبیاری را کنترل کنید و آبیاری منظم و بهینه‌تری را برای گیاهان خود فراهم کنید.

2. صرفه‌جویی در مصرف آب
با استفاده از مه ‌پاش خانگی، می‌توانید مصرف آب را برای آبیاری گیاهان به طرز قابل‌توجهی کاهش دهید. این دستگاه با اسپری آب در شکل قطرات کوچک، از تبخیر آب جلوگیری می‌کند و اجازه نمی‌دهد که آب بی‌دلیل تبخیر شود. همچنین، مه‌پاش خانگی اجازه می‌دهد تا آب به‌صورت مستقیم بر روی مناطق موردنیاز آبیاری قرار گیرد و هدررفت آب کاهش می‌یابد.

3. آسان‌ترین روش آبیاری
مه‌پاش خانگی به‌راحتی قابل‌استفاده است و نیازی به داشتن مهارت خاصی ندارد. شما می‌توانید با تنظیمات ساده، آبیاری اتوماتیک و حتی با کمک تایمر آبیاری، زمان آن را برنامه‌ریزی کنید. علاوه بر این، برخی از مه‌پاش‌های خانگی دارای قابلیت‌های هوشمندی مانند سنسورهای رطوبتی هستند که به شما این امکان را می‌دهند تا فرایند آبیاری را به طور خودکار بر اساس نیاز گیاهان تنظیم کنید.

4. خنک‌کردن فضای باز
مه‌پاش‌ها با تولید قطرات ریز آب، به خنک‌کردن هوا در فصول گرم در مکان‌های باز مانند تراس‌ها، بالکن‌ها، روف‌گاردن‌ها و غیره کمک زیادی می‌کند. سیستم مه‌پاش خانگی با عملکردی که دارد، به‌عبارت‌دیگر وقتی قطرات آب را در هوا ساطع می‌کند این ذرات در تماس با مولکول‌های گرم هوا تبخیر می‌شوند و حرارت را از محیط جذب می‌کنند، به همین دلیل باعث خنک‌شدن هوا می‌شوند.

5. کاهش گردوغبار
مه‌پاش خانگی با ایجاد رطوبت، به کاهش ذرات معلق گردوغبار در هوا کمک می‌کند. این موضوع به‌خصوص در مناطق گرم و خشک که درگیر ریزگردها هستند، بسیار مؤثر است.

6. افزایش جذابیت فضای باز
استفاده از مه‌پاش‌ها می‌تواند جذابیت بصری را افزایش دهد. مه‌پاش‌های خانگی، می‌توانند فضایی زیبا و دلنشین را برای استراحت و تفریح افراد فراهم کنند.

در ادامه به کاربردهای مه پاش در مکان های مختلف نگاهی می اندازیم.

مه پاش برای تالار

کاربرد مه ‌پاش خانگی

مه‌پاش خانگی را می‌توان در مکان‌های مختلفی نصب کنید. به طور مثال، اگر دارای حیاطی با مساحت بالا هستید، می‌توانید مه‌پاش را در حیاط نصب کنید. این به شما امکان می‌دهد تا گیاهان خود را به‌راحتی آبیاری کنید.
همچنین اگر فضای بازی محدودتری مانند بالکن یا تراس و یا حتی روف‌گاردن دارید، می‌توانید مه‌ پاش خانگی را نصب کنید تا علاوه بر آبیاری گیاهان، هوای محیط را خنک کند.
توجه داشته باشید که در هنگام نصب مه‌ پاش، مواردی مانند فشار آب، فیلتراسیون و تنظیمات دیگر را در نظر بگیرید تا مه‌پاش خانگی شما به طور صحیح کار ‌کند و به‌گونه‌ای تنظیم شود که آب را به‌صورت یکنواخت پخش دهد.

 

نتیجه‌گیری
استفاده از مه‌پاش خانگی می‌تواند راهکاری کارآمد برای آبیاری و نگهداری گیاهان در منزل باشد. هرچند که در بسیاری موارد از آن برای خنک‌سازی محیط و مرطوب کردن فضاهای باز استفاده می‌کنند.
باتوجه‌به عملکرد مؤثر و مزایای آن، استفاده صحیح از این وسیله می‌تواند به حفظ گیاهان و سلامت افراد در روزهای گرم تابستان کمک کند و همچنین به صرفه‌جویی در مصرف آب و پیشگیری از بیماری‌ها و آفاتی که براثر حشرات موذی ایجاد می‌شود، کمک می‌کند.

جهت خرید انواع مه پاش و یا کسب اطلاعات بیشتر در مورد کاربرد مه پاش خانگی می‌توانید با کارشناسان ما در پارس صنعت تماس بگیرید.

 

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *