تهران، شادآباد

سبد خرید

کشت علوفه هیدروپونیک در ارومیه⚡

نسرین نیک نژاد
2021-12-20
19:54
No Responses
علوفه هیدروپونیک

در سال‌های اخیر یکی از بزرگ‌ترین معضلات در صنعت کشاورزی کم‌آبی و خشکسالی است که متأسفانه بسیاری از شهرهای کشور عزیزمان را تحت تأثیر قرار داده است.
کم‌آبی نه‌تنها کشاورزی را تحت شعاع قرار داده است بلکه بسیاری از صنایع دیگر مانند دامداری نیز به‌واسطه خشکسالی با مشکلات عدیده‌ای روبرو شده‌اند.
اما با روش‌های نوین کشاورزی شاید در شهرهای کویری تهیه غذای دام با علوفه تازه دیگر محال به نظر نرسد. روش کشت هیدروپونیک یک روش کشت بدون خاک، بدون نور خورشید و با مصرف کمی آب که با استفاده از لوازم تولید علوفه هیدروپونیک مانند سینی کشت می‌تواند تجدیدپذیر هم باشند، انجام می‌گیرد.
یکی از شهرهای ایران که در سال‌های اخیر با مشکل کم‌آبی مواجه شده است و به‌واسطه آب‌وهوای سردی که دارد مستعد کشاورزی نیست و شغل دامداری در این شهر و روستاهای اطرافش رونق بیشتری دارد، شهر ارومیه واقع در استان آذربایجان غربی است.

علوفه هیدروپونیک

معرفی کشت هیدروپونیک

کشت هیدروپونیک روشی برای پرورش گیاهان بدون خاک است که با تأمین رطوبت و مواد مغذی باعث رشد گیاهان می‌شود. سیستم‌های کشت هیدروپونیک در مدت زمان کوتاه‌تری نسبت به محصولاتی که به‌طور سنتی کشت می‌شوند، باعث رشد سریع‌تر گیاهان در یک فضای کوچک‌ترمی‌شوند.

کاهش یا حذف آفت‌کش‌ها و علف‌کش‌ها در محیط کشت هیدروپونیک وجود دارد. کشت هیدروپونیک یک سیستم  برای رشد گیاهان در تمام طول سال است که مقدار بالا و کیفیت  خوبی از گیاهان را بدون توجه به آب و هوای فصول مختلف تولید می کند.

علوفه هیدروپونیک چیست؟

علوفه (خوراک دام) را می توان به صورت هیدروپونیک مانند سبزیجات، گل ها و سایر گیاهان کشت کرد. علوفه هیدروپونیک معمولاً با جوانه زدن دانه‌های غلات مانند جو، گندم، ذرت، شبدر و … درست می‌شود.

علوفه هیدروپونیک جو رایج ترین علوفه کشت شده است، زیرا از نظر قیمت صرفه اقتصادی بیشتری برای دامداران دارد و همچنین میزان تولید آن در روش هیدروپونیک 1 کیلوگرم بذر به ازای 7 کیلوگرم علوفه می‌باشد.

مزایای کشت علوفه هیدروپونیک در ارومیه

1. افزایش ظرفیت تولیدات دامی

2. ایجاد اشتغال و ایجاد درآمد مناسب برای مردم ارومیه

3. حفظ مراتع با جلوگیری و کاهش فشار چرای دام

4. تامین خوراک دامهایی مانند گوزن و آهو در مراتع و حیات وحش شهر مشهد به ویژه در فصل زمستان

5. جلوگیری از کشتار دام قبل از وزن مطلوب و استفاده بهینه از منابع موجود

6. تأمین بخش زیادی از نیاز جامعه به پروتئین حیوانی

علوفه هیدروپونیک در ارومیه چه فوایدی دارد

نتایج استفاده از علوفه هیدروپونیک در ارومیه

1. مصرف کم آب

2. استفاده بهینه از زمین

3. عدم تخریب مراتع شهر ارومیه

این تکنیک با مزیت های زیادی که دارد بسیار سریع در جهان گسترش یافته و اکنون بیش از 60 سال است که این روش در سراسر جهان و در ایران حدود ۱۵ سال، برای تأمین بخشی از جیره غذایی دام و طیور مورد استفاده قرار می گیرد.

این خوراک برای دام های مختلف مانند گاو، گوسفند، اسب، بز، شتر، شترمرغ، آهو، گوزن، الاغ و پرندگانی مانند مرغ و خروس، قرقاول، بوقلمون قابل استفاده است.

علوفه هیدروپونیک برای مرغ

 

کشت علوفه هیدروپونیک در ارومیه

تکنیک‌های کشت هیدروپونیک، آبیاری قطره‌ای، کشاورزی عمودی در نهایت باید به بخشی ثابت کشاورزی تبدیل شود. اگر این کار را نکنیم، می‌توانیم به روزی برسیم که ممکن است زمین‌های کشاورزی برای پرورش غذا برای همه ما، از جمله حیوانات، کافی نباشد.

برای شروع کشت علوفه هیدروپونیک در ارومیه با خرید پکیج صفر تا صد مشاوره علوفه هیدروپونیک پارس صنعت می‌توانید از ابتدا تا انتهای کار را با خیال راحت به کارشناسان ما در مجموعه پارس صنعت بسپارید.

همچنین برای مشاوره رایگان، تأمین تجهیزات و لوازم مورد نیاز کشت علوفه هیدروپونیک مانند دستگاه مه پاش، سینی کشت علوفه هیدروپونیک، سازه علوفه هیدروپونیک، تهیه بذر مناسب و همچنین پشتیبانی می‌توانیدمی‌توانید همه روزه با شماره ۰۹۹۳۵۷۰۶۷۴۷ تماس بگیرید.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
نسرین نیک نژاد
2021-12-20
19:54
No Responses

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *