تهران، شادآباد

سبد خرید

دستگاه رطوبت ساز زعفران

نسرین نیک نژاد
2023-07-29
17:28
No Responses
دستگاه رطوبت ساز زعفران

کشت زعفران در ایران به دلیل شرایط آب‌وهوایی و خاک مناسب در برخی مناطق، از جمله خراسان، کرمان، فارس و یزد بازدهی بالایی دارد. بااین‌حال، بازدهی کشت زعفران به عوامل متعددی مانند شرایط آب‌وهوایی، خاک، تراکم کاشت، مدیریت کشت و مدیریت آفات و بیماری‌ها بستگی دارد.

بازدهی کشت زعفران معمولاً به‌صورت واحد گرم به هکتار برآورد می‌شود. برای مثال، در برخی مناطق، بازدهی میزان برداشت زعفران در هر هکتار حدود 500 تا 800 گرم زعفران خشک است.

باتوجه‌به اینکه کشت زعفران نیاز به مدیریت دقیق و حرفه‌ای دارد، برای برداشت محصول بیشتر، بهتر است کشت زعفران را با رعایت استانداردهای کشت و با استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا انجام داد. یکی از این لوازم رطوبت سازها هستند.

در این مقاله پاارس صنعت به دستگاه رطوبت ساز زعفران که از نوع رطوبت ساز اولتراسونیک است، می‌پردازیم.

رطوبت ساز زعفران

 

انواع دستگاه رطوبت ساز زعفران

در ادامه به انواع رطوبت ساز زعفران که در مجموعه پارس صنعت به فروش می‌رسد، می‌پردازیم. لازم به ذکر است شما عزیزان می‌توانید با کلیک بر روی هرکدام از رطوبت سازها از قیمت و مشخصات فنی آنها مطلع شوید.

نام دستگاهامتیازمتراژ مناسب دستگاهتایم ذخیره مخزن آب
رطوبت ساز التراسونیک 600⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️45 مترمکعب3 ساعت
رطوبت ساز التراسونیک 4800⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️360 مترمکعب2 ساعت
رطوبت ساز التراسونیک 400⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️30 مترمکعب3 ساعت
رطوبت ساز التراسونیک 8300⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️623 مترمکعب2 ساعت
رطوبت ساز التراسونیک 6600⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️495 مترمکعب2 ساعت
رطوبت ساز التراسونیک 5400⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️405 مترمکعب3 ساعت
رطوبت ساز التراسونیک2400⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️180 مترمکعب2 ساعت
رطوبت ساز التراسونیک1200⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️90 متر مکعب3 ساعت

روش کشت زعفران در گلخانه

در کشت زعفران در گلخانه، از روش هواکشت یا هیدروپونیک برای پرورش استفاده می‌شود و از آبیاری سنتی یا غرق آب‌کردن ریشه‌ها خودداری می‌شود، زیرا این روش‌ها می‌توانند روند رشد ریشه‌ها را تحریک کرده و بروز بیماری‌های قارچی را در گیاه تسهیل کنند.
در کشت گلخانه‌ای زعفران، آبیاری تنها از طریق رطوبت موجود در هوا انجام می‌شود. برای این منظور، از دستگاه رطوبت ساز برای افزایش رطوبت در هوا استفاده می‌شود. این روش آبیاری، کمک می‌کند تا پیازچه‌های زعفران به دستگاه ریشه‌زایی خودشان نیازی نداشته باشند و بدین ترتیب، مرغوبیت و کیفیت محصول حفظ شود.

در گلخانه زعفران، برای حفظ رطوبت مناسب، دو روش اصلی مورداستفاده قرار می‌گیرد. اولین روش استفاده از بخار سرد است که باعث افزایش رطوبت تقریبی هوا می‌شود. دومین روش توسط تبخیر و بخار گرم انجام می‌شود، اما در گلخانه زعفران، استفاده از بخارساز گرم مناسب نیست؛ زیرا دمای بالای آن می‌تواند باعث رشد قارچ شود. بهترین دمای گلخانه زعفران بین 10 تا 27 درجه سانتی‌گراد است که بسته به دوره رشد گیاه متفاوت است.

دستگاه رطوبت ساز زعفران اولتراسونیک چیست؟

دستگاه رطوبت ساز التراسونیک، از فرکانس بالای موج‌های التراسونیک برای تبخیر آب و ایجاد مه استفاده می‌کند. این دستگاه برای گلخانه‌های کوچک و متوسط مناسب است و می‌تواند رطوبت مناسبی را به هوا اضافه کند.

دستگاه رطوبت ساز التراسونیک با استفاده از امواج فراصوتی، قطرات آب را به فشار می‌آورد و آنها را به مه سرد تبدیل می‌کند. به همین دلیل، این دستگاه را معمولاً به‌عنوان رطوبت ساز سرد نیز شناخته می‌شود.
یکی از مزایای اصلی استفاده از این دستگاه‌ها، ایجاد مه بدون پرتاب ذرات آب به فضا است. به همین دلیل، استفاده از رطوبت ساز التراسونیک برای گلخانه زعفران، یک انتخاب مناسب و کارآمد است. همچنین، استفاده از این دستگاه بسیار راحت است و کاربر می‌تواند با استفاده از لوله، مه ایجاد شده را به‌تمامی نقاط گلخانه هدایت کند.

رطوبت ساز اولتراسونیک/مه پاش التراسونیک Pars400

کاربرد دستگاه رطوبت ساز  زعفران

برای حفظ رطوبت مناسب در گلخانه زعفران، باید به دوره رشد گیاه توجه کرد. برای مثال، در حین جوانه‌زایی پیازچه‌ها، دمای گلخانه باید پایین نگه داشته شود. همچنین، رطوبت گلخانه باید بین 70 تا 85 درصد باشد تا گیاه زعفران بتواند از رطوبت موجود در هوا بهره ببرد و به‌خوبی رشد کند. اگر رطوبت گلخانه بیش از حد کاهش یا افزایش پیدا کند، ممکن است باعث عواقب جبران‌ناپذیری شود.
برای حفظ تعادل رطوبت در گلخانه زعفران، استفاده از دستگاه رطوبت ساز بسیار مهم است و باید توسط دستگاه‌های اتوماسیون و کنترل‌کننده‌های دما و رطوبت قابلیت کنترل و تنظیم شود. همچنین، استفاده از دماسنج و رطوبت‌سنج نیز به‌عنوان ابزارهایی برای کنترل و مانیتورینگ رطوبت در گلخانه زعفران بسیار مهم است.
بهترین دستگاه رطوبت ساز در گلخانه زعفران، دستگاهی است که بتواند رطوبت مناسبی را به‌صورت مه ایجاد کند، بدون اینکه آب به‌صورت مستقیم بر روی پیازچه‌ها بپاشاند یا شبنم ایجاد کند. برای این منظور، دستگاه‌های رطوبت ساز التراسونیک بهترین هستند.

خرید دستگاه رطوبت ساز زعفران

برای خرید دستگاه رطوبت ساز زعفران اولتراسونیک می‌توانید به سایت پارس صنعت مراجعه کنید. البته بهتر است قبل از خرید دستگاه رطوبت ساز، نیازهای خود را مورد بررسی قرار دهید و سپس به دنبال دستگاهی با ویژگی‌های مطلوب برای گلخانه زعفران خود بگردید. از جمله ویژگی‌هایی که باید در نظر داشته باشید، اندازه گلخانه، نوع خاک، شرایط آب و هوایی و نیز نیازهای گیاه زعفران است.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *