تهران، شادآباد

سبد خرید

آیا علوفه هیدروپونیک بفروشیم؟ بازار دارد؟ توجیه اقتصادی دارد؟

نسرین نیک نژاد
2022-11-04
22:00
2 Responses
بازار فروش علوفه هیدروپونیک

کشت علوفه هیدروپونیک مانند هر محصول دیگری برای فروش نیازمند اصولی است تا منجر به ضرر و زیان نشود. بسیاری از افراد این محصول را بدون آموزش و مشاوره کشت می‌کنند و پس از مدت‌زمان کوتاهی برای فروش به مشکل بر می‌خورند. به عبارت دیگر، با خسارت مالی مواجه می‌شوند، پس بهتر است قبل از شروع به کشت این محصول از خود بپرسیم «آیا علوفه هیدروپونیک بفروشیم؟ بازار دارد؟ توجیه اقتصادی دارد؟»

ویدئو زیر که توسط شرکت پارس صنعت تهیه شده است، به این پرسش پاسخ می‌دهد. پس با ما همراه باشید.

 

علوفه هیدروپونیک چیست؟

علوفه هیدروپونیک از کشت بذرهایی مانند جو، شبدر، گندم، ارزن و به ندرت یونجه است، به روش هیدروپونیک به دست می‌آید. در این روش کشت، علوفه تازه به‌جای خاک از آب و در  که در یک محیط کنترل شده مانند گلخانه، کانکس، سالن سرپوشیده پرورش می یابد.

امروزه باتوجه‌به کمبود آب، مراتع و همچنین فواید بی‌نظیر این خوراک دام وطیور، کشت علوفه هیدروپونیک بسیار زیاد شده است؛ به‌طوری‌که هر دامداری در کنار پرورش دام به پرورش کشت علوفه هیدروپونیک نیز توجه ویژه‌ای دارد.

سرمایه موردنیاز برای کشت علوفه هیدروپونیک:

شاید با قاطعیت بتوان گفت سرمایه اولیه برای کشت علوفه هیدروپونیک بسیار کمتر از برخی محصولات دیگر است. در واقع سودآوری این محصول آن‌قدر زیاد است که در همان دور اول برداشت تقریباً هزینه سرمایه‌گذاری و درآمد برابر می‌شود.
در کشت علوفه هیدروپونیک شما در یک زمین 100 متری تقریباً به‌اندازه یک زمین 3 هکتاری می‌توانید علوفه برداشت کنید و این خود گواه پرسود بودن این روش کشت است.

برآورد هزینه کشت علوفه هیدروپونیک:

برآورد کشت علوفه هیدروپونیک به محلی که برای کشت انتخاب می‌کنید بستگی دارد. در واقع کشت علوفه در کانکس به‌مراتب بیشتر از سالن سرپوشیده است. عامل بعدی بذری که انتخاب می‌کنید است؛ به طور مثال بذر یونجه در میان بذرها بالاترین قیمت را دارد و کشت آن زیاد توجیه اقتصادی ندارد.

هزینه‌های دیگری مانند تجهیزات باکیفیت، اجاره محل، نیروی کار نیز می‌تواند بر قیمت نهایی علوفه هیدروپونیک تأثیر بگذارد. اما به طور تقریبی می‌توان گفت نسبت هزینه اولیه علوفه هیدروپونیک هرچقدر که باشد در همان دوره اول جبران می‌شود. نکته مهم دیگر طول عمر کوتاه برداشت در این روش است که خیلی سریع می‌توانید محصولاتتان را در بازار به فروش برسانید و یا با تعریف دام از سود بالایی بهره‌مند شوید.

قرار دادن بذر در سینی نشا علوفه هیدروپونیک

میزان سودآوری کشت علوفه هیدروپونیک:

کشت تا برداشت علوفه هیدروپونیک در مدت زمانی ۷ تا 10 روز انجام می‌شود؛ بنابراین این سرعت این روش کشت می‌تواند هزینه یک تولیدکننده را خیلی سریع باز گرداند. از طرفی تولید زیاد این محصول به‌ازای یک کیلو بذر تا حدود 8 کیلوگرم علوفه، نیز می‌تواند بر سودآوری این محصول مؤثر باشد.

تجهیزات لازم برای علوفه هیدروپونیک:

کشت علوفه هیدروپونیک مستلزم داشتن تجهیزات خاصی است که در ادامه به بررسی مهم‌ترین آنها می‌پردازیم:

همچنین شما می توانید با کلیک بر روی  هر کدام از محصولات از اطلاعاتی مانند قیمت و مشخصات دقیق آنها مطلع شوید.

  1. سینی کشت علوفه هیدروپونیک
  2. دستگاه فن گلخانه‌ای
  3. مه پاش
  4. تابلو برق گلخانه علوفه هیدروپونیک

رعایت نکات بهداشتی در گلخانه علوفه هیدروپونیک

آیا علوفه هیدروپونیک بفروشیم؟ بازار دارد؟

ازآنجایی‌که کشت علوفه هیدروپونیک در تمام سال میسر است و کیفیت آن بسیار بالاتر از یک علوفه معمولی است؛ به همین دلیل بازار خوبی دارد اما بهتر است بدانید فروش این محصول نیازمند دانستن نکات مهمی مانند علم بازاریابی و فروش است که در ویدئویی که در این مقاله قرار دادیم به‌تفصیل به شرح آن پرداختیم.

مشاوره و آموزش اساس موفقیت در هر کاری از جمله شروع کشت علوفه هیدروپونیک نیز است . فراموش نکنید دامداری که کشت علوفه هیدروپونیک را امروز شروع کند مطمئناً تا سال آینده به سودآوری بالایی نسبت به دامداری که از علوفه سنتی استفاده می‌کند، دست می‌یابد.

به خاطر بسپارید فروش علوفه هیدروپونیک مانند هر محصول دیگری نیازمند دانستن روش‌های فروش و مشاوره درست و همچنین آموزش است.

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 4.3]
نسرین نیک نژاد
2022-11-04
22:00
2 Responses

مقالات مرتبط

2 پاسخ

  1. سلام نکات جالب واموزنده بود بنده از پیش علاقه زیادی به کشت این سیستم داشتم امیدوارم بتوانم در اجرای تولید باکمک شماعزیزان دراین کار موفق شوم

    1. سلام جناب محمد ممنون از حسن نظر شما و انشالاه که با پشتکار حتما موفق و موید باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *