تهران، شادآباد

سبد خرید

برای دام جو بهتر است یا گندم؟

نسرین نیک نژاد
2024-03-04
12:59
No Responses
برای دام جو بهتر است یا گندم

در این مطلب پارس صنعت قصد داریم تا به جواب یکی از سؤال‌های متداول دامداران بپردازیم؛ و آن چیزی نیست جز برای دام جو بهتر است یا گندم؟
تغذیه متنوع و متعادل برای دام‌ها، نقشی بسیار مهمی در رشد، سلامت و زاد و ولد آن‌ها دارد. علاوه بر این، تغذیه صحیح دام‌ها می‌تواند تأثیر چشمگیری بر کیفیت محصولات دامی از جمله گوشت و شیر آنها داشته باشد.
در چند سال اخیر، استفاده از روش‌های نوین برای کشت خوراک دام مانند علوفه هیدروپونیک رشد چشمگیری داشته است. کشت «علوفه هیدروپونیک» یک روش نوین و مدرن است که در آن بذرهای مختلف بدون خاک کشت می‌شوند. این روش، می‌تواند به‌عنوان یک راهکار پایدار و دوستدار محیط‌زیست در صنعت دامپروری مطرح شود، زیرا می‌تواند مصرف آب را کاهش داده و از آلودگی خاک جلوگیری کند.

مقایسه جو و گندم برای دام

سال‌هاست که شهرت گندم به‌عنوان یک خوراک گرم و قابل تخمیر که می‌تواند باعث اسیدوز شود، آن را به‌عنوان خوراک گاو دورنگه داشته است. توصیه کلی دامپزشکان چنین بوده است که آن را به 50 درصد یا کمتر از جیره غذایی محدود کنید. همچنین نشاسته گندم به‌سرعت در شکمبه تجزیه می‌شود.
جو حاوی فیبر بیشتری نسبت به گندم است و به همین دلیل، این بذر را اگر بخواهیم به‌عنوان خوراک دام استفاده کنید باید به گونه و مرحله رشد هر حیوان، توجه کنید. همچنین جو حاوی پروتئین بیشتری نسبت به انواع گندم است. شایان‌ذکر است که جو از نظر آمینواسید هیستیدین ضعیف است و در رژیم‌های غذایی بسیار کم پروتئین می‌تواند مشکل‌ساز شود.
جو از غلاتی است که به‌عنوان یکی از منابع اصلی انرژی در تغذیه دام‌ها به شمار می‌رود. اما مصرف بیش از حد جو هم می‌تواند منجر به ایجاد اسیدوز در دام‌ها شود. برای جلوگیری از اسیدوز در دام‌ها، غلات به‌صورت تدریجی به خوراک گوسفندان اضافه شود و مقدار آن به‌تدریج افزایش یابد. همچنین، به جز غلات، باید گوسفندان از مقادیر کافی علوفه نیز در طول روز استفاده کنند.

همچنین شما می‌توانید مقاله « برای گوسفندی که جو زیاد خورده چی خوبه؟» را نیز که در سایت ما منتشر شده است، مطالعه نمایید.

خوراک جو برای دام

جدول ارزش غذایی جو و گندم برای دام

در جدول زیر ارزش غذایی جو و گندم را مقایسه کرده‌ایم:

نوع غلهماده خشکغلظت انرژی قابل متابولیسمدرصد پروتئین خام براساس ماده خشک
گندم8613/514
جو8513/112

جدول ویتامین‌های جو و گندم برای دام:

ویتامین‌هاجو گندم
کلسیم (درصد)0/050/05
فسفر (درصد)0/350/44
پتاسیم (درصد)0/570/40
منیزیم (درصد)0/120/13
سدیم (درصد)0/010/01
آهن(میلی گرم در کیلوگرم)59/545/1
ویتامین A3/80/0
ویتامین E26/214/4

جو برای دام

آیا برای دام جو بهتر است یا گندم؟ 

انتخاب بین جو و گندم برای تغذیه دام به عوامل متعددی بستگی دارد که شامل نوع دام، منطقه آب‌وهوایی دامداری، قیمت و دسترسی به هر یک از این محصولات و نیازهای تغذیه‌ای دام می‌شود. در ادامه به برخی از عواملی که در انتخاب بین جو و گندم برای تغذیه دام مهم هستند اشاره می‌کنیم:

1. نوع دام
برای برخی از دام‌ها بهتر است از جو به‌جای گندم استفاده شود یا برعکس. برای مثال، برخی از نژاد‌های گوسفندها خوراک جو برایشان بهتر است، درحالی‌که برای دام‌های دیگر مانند گاوها، استفاده از گندم ممکن است بهتر باشد.

2. شرایط آب‌وهوایی دامداری
در مناطقی که بیشترین مقدار بارندگی وجود دارد، ممکن است تولید گندم بیشتر باشد. از طرف دیگر، در مناطق خشک‌تر، کشت جو ممکن است اقتصادی‌تر باشد. به دلیل این ویژگی می‌توان نتیجه گرفت بسته به هر منطقه آب‌وهوایی می‌توان از گندم یا جو برای دام استفاده کرد.

3. نیازهای تغذیه‌ای دام
برخی از دام‌ها نیاز به انرژی بیشتری دارند و در نتیجه از جو به‌جای گندم می‌توانند بهره بیشتری ببرند. اما برخی دیگر از دام‌ها ممکن است انرژی کمتری مصرف کنند و استفاده از گندم برای آنها بهتر باشد.
بنابراین، انتخاب بین جو و گندم برای تغذیه دام به عوامل متعددی بستگی دارد و برای هر مورد خاص، باید به شرایط و نیازهای موجود توجه کرد.

 

در پایان لازم به ذکر است، جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ادوات کشاورزی و دامپروری با شماره مندرج در سایت تماس بگیرید.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *