تهران، شادآباد

سبد خرید

گاوداری مدرن در ایران [مقایسه گاوداری مدرن و سنتی] محصولات

نسرین نیک نژاد
2024-02-05
14:15
1 Responses
مقایسه گاوداری مدرن با سنتی

در این مقاله پارس صنعت ما قصد داریم تا بر بررسی گاوداری مدرن در ایران [مقایسه گاوداری مدرن و سنتی] بپردازیم و در پایان محصولاتی را مانند مه پاش گاوداری معرفی کنیم که باعث تحول این روش دامداری شده است.

نگاهی به صنعت گاوداری

در تمامی جوامع بشری تا قبل از انقلاب صنعتی، دامداری (پرورش گاو) باهدف تولید شیر و گوشت به‌عنوان یکی از شغل‌های مهم برای کسب در آمد بود. این حرفه اغلب به طور سنتی و با استفاده از روش‌های قدیمی انجام می‌شد. اما با ظهور انقلاب صنعتی و پیشرفت تکنولوژی، گاوداری نیز رنگ و بوی تازه‌ای به خود گرفت و به شکل مدرن تغییر یافت.
از عوامل شکل‌گیری گاوداری مدرن در ایران می‌توان به افزایش جمعیت، کاهش منابع غذایی موردنیاز دام‌ها، تغییر در تقاضای بازار برای محصولات دامی و تنوع در مصرف مواد لبنی اشاره کرد. این عوامل پایه‌گذار اصلی گاوداری‌های مدرن و صنعتی شد و در پس همه این موارد می‌توان نیاز به سودآوری بیشتر دامداران را نیز اضافه کرد.

امروزه صنعتی‌سازی گاوداری‌ها در ایران اهمیت زیادی پیدا کرده است، اما متأسفانه هنوز بیشتر از دو سوم تولید شیر و گوشت کشور از طریق روش‌های سنتی تأمین می‌شود. درصورتی‌که با به‌کارگیری روش‌های گاوداری‌ مدرن در ایران می‌توان بسیاری از مشکلات دامداری‌های سنتی را از میان برداشت و علاوه بر دام و دامداران به محیط‌زیست نیز خسارت کمتری وارد کرد.

گاوداری مدرن چیست؟

گاوداری مدرن
گاوداری مدرن

گاوداری مدرن یک سیستم دامداری صنعتی است که با بهره‌گیری از روش‌های علمی و ابزارهای نوین، تعداد زیادی از گاوها را در یک محل مشخص با حفظ رعایت بهداشت نگهداری می‌کنند. این نوع دامداری بر اساس استانداردها و دانش مختلف مانند روانشناسی حیوانات، دامپزشکی و غیره نقش مهمی در تغذیه و سلامت دام‌ها دارد.
در گاوداری مدرن، رعایت اصول بهداشتی از اهمیت بسیاری برخوردار است؛ زیرا تعداد گاوها بسیار زیاد است و حتی کوچک‌ترین نقص یا سهل‌انگاری می‌تواند به‌سرعت باعث سرایت بیماری‌های مسری در دام‌ها منجر شود. در نتیجه این بیماری‌ها ممکن است خسارات بسیار زیادی به گاودار وارد شود.

گاوداری سنتی چیست؟

گاوداری سنتی
گاوداری سنتی

گاوداری سنتی بر اساس روش‌ها و فرایندهای سنتی انجام می‌شود. در این نوع گاوداری، به دام‌ها به شکل سنتی و بدون بهره‌گیری از فناوری‌ها و ابزارهای مدرن خوراک داده می‌شود و یا از آنها نگهداری می‌شود. گاوداری سنتی بیشتر بر اساس تجربیات و سنت‌های محلی انجام می‌شود و از لوازم مدرن به‌صورت محدود یا هرگز استفاده نمی‌شود.

مقایسه گاوداری مدرن و سنتی

تفاوت‌های اصلی بین گاوداری مدرن و سنتی شامل موارد زیر می‌شود:
1. هزینه و سرمایه‌گذاری:
گاوداری مدرن هزینه‌های بیشتری را نسبت به دامداری سنتی در بر می‌گیرد، از جمله هزینه‌های احداث مکان و تجهیزات پیشرفته.

2. سود بیشتر:
در گاوداری مدرن با استفاده از روش‌های علمی و تغذیه مناسب، تولید شیر و گوشت از هر گاو بسیار بیشتر از گاوداری سنتی است و همین نکته منجر به سود خالص بالاتر می‌شود.

3. استفاده از ابزارهای نوین:
در دامداری مدرن از وسایلی استفاده می‌شود که در مدل سنتی به کار برده نمی‌شود. به طور مثال، لوازم، مه ‌پاش گاوداری که شامل مواردی مانند مه‌پاش خوراک‌ دهی، مه پاش سالن استراحت، مه پاش سالن شیردوش و غیره می‌شود.

استفاده از انواع مه‌پاش‌ها در گاوداری منجر به ضدعفونی‌کردن، خنک‌کردن محیط، کاهش میزان حشرات و مگس‌ها، کاهش گردوغبار می‌شود. همچنین ازآنجایی‌که گاوها به‌خصوص نژاد شیری به محیطی استریل و به‌دوراز آلودگی نیاز دارند؛ باید در بدو ورود به سالن گاوداری تمامی ابزارها یا ماشین‌آلات ضدعفونی شوند. به همین دلیل از تونل ضدعفونی نیز در گاوداری مدرن استفاده می‌کنند.

 

در پایان نظر شما را به ویدئوی زیر که یکی از پروژه‌های پارس صنعت برای تاثیرات مهپاش در زایشگاه گاوداری در کشور عراق است، جلب می‌کنیم. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و یا سفارش این محصول با شماره‌های مندرج در سایت ما تماس بگیرید.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 3.5]

مقالات مرتبط

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *