تهران، شادآباد

سبد خرید

فری استال گاوداری چیست؟[سالن استراحت دامداری]

نسرین نیک نژاد
2024-02-05
18:14
No Responses
فری استال گاوداری

یکی از موارد مهم در دامداری‌های مدرن، محل استراحت برای گاوها به‌خصوص نژاد شیری است. گاوها معمولاً 10 تا 14 ساعت در روز را در پنج دوره یا بیشتر استراحت می کنند. به همین دلیل لازم است تا در فضایی قرار بگیرند تا بتوانند به راحتی استراحت کنند. در همین راستا، ساخت فری استال گاوداری می تواند ایستادن بیش از حد دام را کاهش دهد، پروسه نشخوار کردن را بهتر کند و با ایجاد فضای استراحت ، آسیب رساندن گاوها را به حداقل برساند.
لازم به ذکر است فری استال با نام‌های سالن استراحت مدرن، جایگاه آزاد، جایگاه انفرادی یا بهارخواب گاوداری نیز مصطلح است.

فری استال چیست
فری استال (freestall)

فری استال دامداری(freestalls) چیست؟

فری استال (freestalls) مکانی برای درازکشیدن و استراحت گاوهای شیری هستند. اغلب این حیوانات در این فضا مهار نمی‌شوند و می‌توانند هر طور که دوست دارند وارد یا خارج شوند. در فری استال دامداری، غذا و آب ارائه نمی‌شود، بنابراین حیوانی که مایل به خوردن یا نوشیدن است باید این محیط را ترک کند و به قسمت خوراک‌دهی برود.

سیستم فری استال، یک ابتکار مهم در دامداری است. در این سیستم، برای هر گاو فضایی اختصاص می‌یابد تا بتوانند در آن استراحت کنند و انرژی خود را بازیابی کنند. این روش نه‌تنها به بهبود شرایط استراحت گاوها کمک می‌کند؛ بلکه جمع‌آوری کود نیز راحت‌تر انجام می‌شود.

مزایای فری استال گاوداری

فری استال یک سازه مسقف است که به‌عنوان یک فضای استراحتگاه اختصاصی برای دام، به‌ویژه گاوهای بالغ عمل می‌کند. این سیستم به‌عنوان جایگاه آزاد در میان غرفه‌های انفرادی و استراحتگاه‌های گروهی قرار می‌گیرد. فری استال به گاوها این امکان را می‌دهد که در یک بستر پاک و خشک استراحت کرده و راحتی بیشتری را تجربه کنند. این سیستم باعث می‌شود گاوها بتوانند به‌آسانی در سالن دامداری حرکت کنند و به نظافت و بهداشت دام بیشتری دست یابند. استفاده از این فری استال به‌عنوان یک سیستم نگهداری، به دامداران امکانات بهتری برای مراقبت از دام‌ها و جلوگیری از بیماری‌ها و صدمات فراهم می‌آورد.

استفاده بهینه از فضای سالن دامداری و مراقبت از دام ها در فری استال، باعث 75% کاهش استفاده از بستر می‌شود. این سیستم باعث کاهش نیاز به نیروی کار انسانی برای مراقبت از دام‌ها می‌شود و بهداشت سطح پوست دام را حفظ می‌کند. همچنین، با کاهش استرس دام، آرامش گاوها افزایش می‌یابد.

فری استال گاوداری باعث کاهش عارضه و درد، له شدگی و صدمات پستان می‌شود. همچنین، روند کامل استراحت و افزایش زمان نشخوار در دام باعث تولید شیر بیشتر در حدود 10 تا 30 درصد می‌شود و مواد میکروبی موجود در شیر را نیز کاهش می‌دهد.ویژگی فری استال

ویژگی فری استال 

یک فری استال باید محیط راحتی را برای گاوها فراهم کند و از آسیب رسیدن به آنها جلوگیری کند. همچنین باید فضای کافی برای رفت‌وآمد و خوابیدن گاوها داشته باشد تا آزادانه وارد طویله شوند.
به طور تقریبی، فضای موردنیاز برای یک گاو با وزن 600 تا 700 کیلوگرم برای بلند شدن، دراز کشیدن و استراحت حدود 121 سانتیمتر عرض و 228 سانتیمتر طول است.

در ساخت فری استال‌ها از لوازمی استفاده می‌کنند تا این محیط را کارآمدتر کنند. یکی از این وسایل «مه پاش سالن استراحت» است. در ادامه به بررسی این محصول می‌پردازیم.

مه پاش فری استال گاوداری

یکی از عوامل مؤثر در سلامت گاوها، تأمین هوای تمیز و خنک در داخل اتاق‌های استراحت گاوداری یا بهار خواب‌ها است.برای تأمین هوای خنک در داخل اتاق استراحت گاوداری از مه پاش استفاده می‌کنند. مه پاش علاوه بر تأمین هوای خنک، باعث کنترل رطوبت نسبی هوای داخل اتاق استراحت گاوداری نیز می‌شود.

مه پاش اتاق استراحت گاوداری دو عملکرد مختلف دارد؛ درصورتی‌که هوای داخل اتاق خشک باشد، با استفاده از مه پاش، رطوبت نسبی افزایش می‌یابد و هوای خنک و تمیز فراهم می‌شود. درصورتی‌که دمای نسبی هوای داخل اتاق بالاتر از حد مجاز باشد، با استفاده از مه پاش گاوداری، کم شده و هوای خنکی فراهم می‌شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد ساخت فری استال و یا خرید مه پاش سالن استراحت گاوداری با شماره‌های مندرج در سایت تماس بگیرید. همچنین شما می‌توانید در ویدئوی زیر، عملکرد مه پاش در فری استال را مشاهده نمایید.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 1]

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *