تهران، شادآباد

سبد خرید

نوار تیپ برای گوجه فرنگی

نسرین نیک نژاد
2023-09-26
09:03
No Responses
نوار تیپ برای گوجه فرنگی چیست

گوجه‌فرنگی از سبزیجاتی محسوب می‌شود که منشأ آن از آمریکای جنوبی و مرکزی است و در طول دوران استعماری اسپانیا به سایر نقاط جهان منتقل شد. با اینکه گوجه‌فرنگی از نظر علم باغبانی به دسته سبزی‌ها تعلق دارد، اما به دلیل نداشتن هسته، اغلب به آن به‌عنوان میوه اشاره می‌شود. در این مقاله پارس صنعت قصد داریم تا به روش آبیاری «نوار تیپ برای گوجه فرنگی» بپردازیم.

آبیاری نوار تیپ برای گوجه فرنگی

در حال حاضر، سیستم آبیاری قطره‌ای یا آبیاری نوار تیپ برای گوجه فرنگی از روش‌های متداول در سراسر جهان محسوب می‌شود. آبیاری قطره‌ای دارای مزیت‌های مهمی است، از جمله مصرف کمتر آب و بهره‌وری بیشتر.
ازآنجایی‌که، سبزیجاتی که با سیستم قطره‌ای آبیاری می‌شوند، حدود 40% کمتر آب را مصرف می‌کنند؛ بنابراین، نوار تیپ می‌تواند بهبود قابل‌توجهی در عملکرد آبیاری و افزایش رشد محصول گوجه‌فرنگی نسبت به روش آبیاری بارانی داشته باشد.

نوار تیپ برای گوجه فرنگی
نوار تیپ برای گوجه فرنگی

مزایای کاربرد نوار تیپ برای گوجه فرنگی

کاشت گوجه‌فرنگی با نوار تیپ یا آبیاری قطره‌ای مزایای زیادی دارد. در ادامه به برخی از این مزایا اشاره می‌کنیم:
1. صرفه‌جویی در آب
2. کاهش رشد علف‌های هرز
3. کاهش بیماری‌ها( نوار تیپ باعث کاهش شرایط رشد و گسترش بیماری‌ها و قارچ‌ها می‌شود.
4. بهبود کیفیت محصول
5. افزایش بهره‌وری آبی
با توجه به مزایای فوق، کاشت گوجه‌فرنگی با آبیاری نوار تیپ می‌توان به بهبود بهره‌وری منابع آب، کیفیت محصولات و رشد بیشتر گیاهان منجر شود.

فاصله مناسب نوار تیپ برای گوجه فرنگی

فاصله مناسب دو نوار تیپ برای گوجه فرنگی بهتر است حدود 150 سانتیمتر باشد. با استفاده از این روش، شما می‌توانید بهترین بهره‌وری را از کشت گوجه‌فرنگی به دست آورید.

نوع گیاهفاصله نوار تیپ ها از یکدیگرفاصله روزنه های نوار تیپ
گوجه فرنگی2 ردیف 15 سانتیمتری بذر و با ردیف کناری 150 سانتیمتر20 سانتیمتر

نیاز آبی گیاه گوجه فرنگی

نیاز آبی گوجه‌فرنگی در صورت کشت در فضای باز بستگی به تناژ محصول و شرایط محیطی دارد. برای تناژهای پایین مانند 50 تن در هکتار، نیاز آبی معمولاً بین 4000 تا 6000 مترمکعب در هکتار متغیر است. این میزان آب می‌تواند در شرایط خاصی کمی بیشتر یا کمتر شود.

در گلخانه‌ها، نیاز آبی گوجه‌فرنگی معمولاً حداکثر تا 10,000 مترمکعب در هکتار است. با استفاده از فناوری‌های مدیریت منابع آب مانند آبیاری قطره‌ای و کنترل دقیق آبیاری، می‌توان مصرف آب را بهینه‌تر کرد و از منابع آب صرفه‌جویی کرد.
آبیاری نوار تیپ برای گوجه فرنگی می‌تواند منجر به کاهش مصرف آب تا 40 درصد شود، همچنین به دلیل بهره‌برداری بهتر از آب، کیفیت محصول نیز نه‌تنها کاهش نمی‌یابد؛ بلکه چندین برابر افزایش می‌یابد.

نوار تیپ گوجه فرنگی

روش نصب نوار تیپ برای گوجه فرنگی

نصب نوار تیپ برای گوجه‌فرنگی یک روش آبیاری قطره‌ای است که به‌صورت مستقیم آب را به ریشه‌های گیاه تأمین می‌کند. این روش در کاهش مصرف آب، صرفه‌جویی انرژی و بهبود کیفیت محصولات تأثیر بسزایی دارد. در ادامه توضیحاتی درباره نصب نوار تیپ برای گوجه‌فرنگی آورده‌ایم:

1. طراحی سیستم آبیاری: در ابتدا، باید سیستم آبیاری با استفاده از نوار تیپ برای گوجه‌فرنگی را طراحی کنید. این طراحی شامل تعیین مسیر نوار تیپ، فاصله بین خطوط آبیاری و دیگر جزئیات فنی است.

2. نصب نوار تیپ‌ها: شما باید نوار تیپ را به یک منبع آب متصل کنید و در طول مزرعه قرار دهید. سعی کنید از لوله‌های با قطر مناسب و باکیفیت استفاده کنید تا طول عمر زراعی بیشتری داشته باشند و آب به طور یکنواخت توزیع شود.

3. کنترل جریان آب: در انتهای هر ردیف نوار تیپ، شیرآلات کنترلی نصب کنید. این شیرآلات به شما امکان می‌دهند جریان آب را تنظیم کنید و در صورت نیاز آبیاری را متوقف کنید.
لازم به ذکر است در طول فصل رشد گیاهان، سیستم آبیاری نوار تیپ برای گوجه فرنگی را دائماً بررسی کنید تا این نوارها بدون پارگی یا تاخوردگی قرار بگیرند. همچنین بهتر است عواملی مانند شیب زمین، درجه سختی آب و همچنین فاصله دریپرها را نیز بررسی کنید.

خرید انواع نوار تیپ آبیاری

شما می‌توانید برای خرید انواع نوار تیپ‌، از جمله نوار تیپ پلاکدار و نوار تیپ درزدار با کارشناسان ما در پارس صنعت تماس بگیرید. مشتریان ما علاوه بر این شهر از تمامی شهرهای ایران و از کشورهای همسایه مانند عراق و ترکیه نیز هستند.

جهت خرید نوارتیپ گوجه فرنگی می‌توانید بر روی کلمه «نوار تیپ» کلیک کنید.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *