علوفه هیدروپونیک به روش قطره ای

علوفه هیدروپونیک قطره ای + کاهش مصرف آب با آبیاری قطره ای

 

در سال‌های اخیر کاهش آب کشاورزی به یک چالش بزرگ در مناطق خشک و نیمه‌خشک جهان تبدیل شده است. کشاورزی سنتی بزرگ‌ترین مصرف‌کننده عمده منابع آب شیرین در بسیاری از نقاط جهان، به‌ویژه در مناطق خشک مانند ایران است.

امروزه استفاده از روش‌های نوین برای کاهش مصرف آب به‌خصوص برای کشاورزی بسیار مهم است.

یکی از این روش‌های نوین، روش کشت هیدروپونیک است. از روش هیدرپونیک برای کشت بسیاری از گیاهان و به‌خصوص علوفه برای دام و طیور استفاده می‌کنند.

روشی که برای آبیاری علوفه هیدروپونیک مورداستفاده قرار می‌گیرد، روش قطره‌ای با استفاده از لوله‌های آب‌رسان است.

در این نوشتار به علوفه هیدروپونیک قطره‌ای و فواید استفاده از این روش می‌پردازیم.

 

علوفه هیدروپونیک به روش قطره ای

 

علوفه هیدروپونیک، معجزه‌ای سبز برای دامداری:

علوفه هیدروپونیک علف سبز و تازه‌ای است که از دانه غلات، عمدتاً جو رشد می‌کند.

در واقع علوفه هیدروپونیک، جایگزین علوفه خشک و کنسانتره خوراک دام و طیور می‌شود. در سطح جهانی، علوفه هیدروپونیک به‌عنوان بهترین خوراک دام در نظر گرفته می‌شود. این سیستم یک اتاق رشد کنترل شده با دما و رطوبت نیاز دارد که برای جوانه زدن بذرها و تبدیل آن به علوفه سبز طراحی شده است.

علوفه هیدروپونیک قطره ای:

علوفه هیدروپونیک را می‌توان در گلخانه، کانکس و سالن سرپوشیذه در مدت 8 روز با استفاده از روش آبیاری قطره‌ای تولید کرد.

سیستم آبیاری قطره ای با لوله های آبرسانی و مخزن آب، علوفه را مرتباَ آبیاری می کند.
 سیستم آبیاری قطره‌ای، آب را به آرامی به علوفه میرساند که با ظرفیت جذب ریشه‌ها مطابقت دارد. ازآنجایی‌که گیاه آبرسانی منظمی دارد، استرس کمتری بر گیاه وارد می‌شود و در نتیجه بازدهی بیشتری در محصولات حاصل می‌شود.

 

علوفه هیدروپونیک قطره ای

اهمیت تولید علوفه هیدروپونیک قطره ای:

در طول سال‌های اخیر، کمبود شدید مواد غذایی برای دام در کشور ایران که عمدتاً به دلیل خشکسالی‌های مکرر و همچنین کمبود آب برای کشاورزی است بسیار زیاد شده است.
در دو دهه اخیر تلاش‌های زیادی برای تولید علوفه برای برطرف‌شدن نیاز به علوفه سبز در کشورمان شده است به طور مثال واردات علوفه و خوراک دام و طیور.
بااین‌حال، کمبود منابع آب و کاهش سطح آب سفره‌های زیرزمینی چالش‌هایی را برای تولید علوفه ایجاد کرده است که با واردات علوفه هم نمی‌توانیم آنها را در کوتاه‌مدت حل کنیم.
بنابراین؛ روش‌ها و فناوری‌هایی که می‌توانند به بهبود راندمان مصرف آب و بهره‌وری کمک کنند، مانند تکنیک علوفه هیدروپونیک قطره‌ای، مستلزم توجه دقیق‌تری در ایران هستند.

مزایای کشت علوفه هیدروپونیک قطره ای:

تکنیک هیدروپونیک را می‌توان برای تولید علوفه سبز بسیاری از محصولات علوفه‌ای در یک محیط بهداشتی عاری از مواد شیمیایی مانند حشره‌کش‌ها، علف‌کش‌ها، قارچ‌کش‌ها و محرک‌های رشد مصنوعی استفاده کرد.

علوفه هیدروپونیک قطره‌ای برای تولید علوفه با خواص تغذیه‌ای بالا، تولید همیشگی در طول سال و کمترین مصرف آب است و بر خلاف روش‌های سنتی تولید علوفه که از روش‌های آبیاری غیر قطره‌ای استفاده می‌کنند، سیستم علوفه هیدروپونیک از سیستم چرخش مجدد و بازیافت آب نیز استفاده می‌کند و در نتیجه هدررفت آب را بسیار کاهش می‌دهد.

علوفه هیدروپونیک قطره‌ای تنها به 2-3 درصد از آن آبی که در شرایط مزرعه استفاده می‌شود نیاز دارد.

علوفه هیدروپونیک قطره ای از کیفیت غذایی بالایی برای دام و طیور برخوردار است و سرشار از پروتئین، فیبر، ویتامین‌ها و مواد معدنی است.

تمامی این ویژگی‌های خاص علوفه هیدروپونیک، علاوه بر موارد دیگر، آن را به یکی از مهم‌ترین تکنیک‌های کشاورزی در حال حاضر برای تولید علوفه سبز در بسیاری از کشورها به‌ویژه در مناطق خشک و نیمه‌خشک جهان تبدیل کرده است.

علوفه هیدروپونیک

برخی از لوازم مورد نیاز برای علوفه هیدروپونیک قطره ای:

  •  گلخانه یا کانکس کشت علوفه هیدروپونیک
  • سینی کشت علوفه هیدروپونیک
  • لوله‌های آبرسانی (آبیاری قطره ای)
  • طبقات کشت علوفه هیدروپونیک
  • مخزن آب
  • سیستم تهویه
  • تأمین نور مصنوعی

خرید لوازم تولید علوفه هیدروپونیک:

تجهیز کردن گلخانه و یا کانکس کشت علوفه هیدروپونیک به روش قطره ای، به طور حتم باید با نظر کارشناسان این صنعت باشد. زیرا هرگونه اشتباه کوچکی ممکن است منجر به آسیب دیدگی علوفه و در نتیجه عدم استفاده از محصول نهایی می‌شود.

کارشناسان ما در پارس صنعت آماده ارائه انواع خدمات نظیر فروش ادوات و تجهیزات مورد نیاز راه‌اندازی گلخانه علوفه هیدروپونیک می‌باشند.

همچنین شما می‌توانید از مشاوره حضوری یا تلفنی برای بازدیداز گلخانه‌های کشت علوفه هیدروپونیک جهت عیب‌یابی و نظارت بر رشد علوفه باکیفیت نیز استفاده کنید.

همچنین از دیگر خدمات پارس صنعت ساخت کانکس کشت علوفه هیدروپونیک با توجه به ابعاد موردنظر مشتری می‌باشد، اگر قصد خرید سینی کشت علوفه هیدروپونیک، بستر کشت علوفه، فن و سیستم تهویه، لوله‌های آبرسانی، محلول ضد عفونی کننده، مخزن آب، سازه مخصوص کشت علوفه هیدروپونیک، بذر مناسب (بذر گندم، جو، ذرت، ارزن، چاودار و …) و بسیاری از تجهیزات دیگر را دارید، می‌توانید همه روزه با شماره ۰۹۹۳۵۷۰۶۷۴۷ تماس بگیرید.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *