تهران، شادآباد

سبد خرید

علوفه هیدروپونیک در یزد

نسرین نیک نژاد
2021-11-14
17:30
No Responses
علوفه هیدروپونیک در یزد

امروزه بشر در جستجوی روش‌های جدید تولید غذا در جهان است. تغییرات آب‌وهوایی و بحران کمبود آب مشکلات زیادی را برای کشاورزی و دامداری ایجاد کرده است. کشورهایی که در مناطق آب‌وهوایی خشک هستند با بحران‌های جدی‌تری روبرو هستند که متأسفانه ایران نیز شامل این کشورها می‌شود.
سطح بسیار وسیعی از ایران را مناطق کویری و بیابانی به خود اختصاص داده است که شهر یزد یکی از استان‌های بزرگ در این منطقه است.

 

علوفه هیدروپونیک در زمین های بیابانی

 

علوفه هیدروپونیک در یزد یک روش جایگزین برای کشت علوفه به روش سنتی در زمین‌های کشاورزی و مراتع است که کمک بسیار زیادی به تأمین غذای علوفه دام می‌کند. ازآنجایی‌که منبع بزرگ تأمین پروتئین و لبنیات برای انسان، گوشت دام است؛ تولید و پرورش دام با تولید علوفه هیدروپونیک در یزد بسیار مفید است.

کشت علوفه هیدروپونیک چیست؟

کشت علوفه هیدروپونیک نوعی کشاورزی با تکنولوژی نوین است که ریشه در فرهنگ باستان ایران یعنی همان روش کشت سبزه سال نو دارد.
کشت علوفه هیدروپونیک بدون خاک و با مقدار کمی آب تولید می‌شود. در سال‌های اخیر، در برخی ازمناطق که شرایط آب‌وهوایی (مناطق خشک، خاک‌های خشک با حاصلخیزی کم) برای کشت علوفه سبز مساعد نیست از این روش کشت بدون خاک استفاده می‌کنند.

علوفه هیدروپونیک در یزد می‌تواند جایگزین عالی به جای کشت علوفه سنتی باشد.

 

علوفه هیدروپونیک در یزد چگونه است؟

چرا به کشت علوفه هیدروپونیک نیاز داریم؟

طبق آمارهای به‌دست‌آمده؛ در هر دقیقه معادل 30 زمین فوتبال از زمین‌های زراعی به دلیل استفاده نادرست برای کشاورزی و همچنین اثرات تغییرات آب‌وهوایی از بین می‌رود.
به گفته سازمان جهانی کشاورزی، 1000 سال طول می‌کشد تا لایه بالایی سه‌سانتی متری زمین ایجاد شود که به گیاهان اجازه رشد دهد؛ بنابراین، میزان زمین قابل‌کشت برای هر نفر می‌تواند در سال 2050 به یک‌چهارم برسد.

آشنایی با روش کشت علوفه هیدروپونیک در یزد:

برای کشت علوفه هیدروپونیک در یزد نیازمند بستر کشت علوفه که می‌تواند گلخانه، کانکس و فضای سرپوشیده ( اتاق) باشد، است. پس از بستر کشت علوفه  تهیه طبقات گلخانه کشت علوفه هیدروپونیک و سینی کشت و همچنین مجهز کردن فضا به سیستم تهویه از الزامات کشت است.

بذرها را می‌توان در سینی‌های (معمولاً پلاستیکی) بسیار نزدیک به هم قرار داد و در فواصل زمانی معین آبیاری کرد.

دوره تولید برای علوفه هیدروپونیک 7-10 روز است که ارتفاع  علوفه در این مدت زمانی به 30-35 سانتی‌متر می‌رسد. در این مرحله علوفه شبیه یک نمد سبزمی‌شود که با ریشه‌های گیاه پوشانده می‌شوند. از علوفه هیدروپونیک برای تغذیه حیواناتی مانند گاو، گوسفند، اسب، بزسانان و همچنین طیور استفاده می‌شود.

میزان بذر مصرفی ( جو، گندم، ذرت و …) در سینی‌ها با توجه به نوع بذر متفاوت است و تقریباً از 1 تا 4 کیلو در مترمربع می‌باشد.

 

علوفه هیدروپونیک در یزد

مزایای کشت علوفه هیدروپونیک:

علوفه هیدروپونیک یک خوراک طبیعی برای انواع دام مانند اسب، گوسفند، گاوهای شیری، گاوهای پرواری، انواع بزسانان و همچنین الاغ می‌باشد که با توجه به مصرف زیاد شیر الاغ در چندسال اخیر در تهیه صابون‌های زیبایی و مصارف دارویی، مورد توجه دامداران قرار گرفته است.

با علوفه هیدروپونیک حیوانات نه تنها سالم‌تر هستند بلکه برکیفیت محصولات دامی نیز تأثیر می‌گذارد. مزایای کشت علوفه هیدروپونیک برای حیوانات عبارتند از:

  • بهبود باروری (افزایش چند قلوزایی در دام )
  • تقویت سیستم ایمنی بدن دام (به دلیل جذب ویتامین D و C در علوفه هیدروپونیک که امکان جذب این ویتامین در علوفه خشک امکانپذیر نمی‌باشد )
  • تحریک اشتها و وزن گرفتن سریع دام (به علت مزه شیرین ریشه‌ علوفه هیدروپونیک)
  • افزایش شیردهی ( به طور مثال میزان شیردهی بز پاکستانی از ۴ تا ۵ لیتر به ۹ تا ۱۰ لیتر در روز افزایش می‌یابد.

مشاوره علوفه هیدروپونیک دریزد:

تجهیزات کشت علوفه هیدروپونیک و راه‌اندازی گلخانه هیدروپونیک، به طور حتم باید با نظر کارشناسان این صنعت باشد. زیرا هرگونه اشتباه کوچکی ممکن است منجر به آسیب دیدگی علوفه و در نتیجه عدم استفاده از محصول نهایی می‌شود.

کارشناسان ما در پارس صنعت آماده ارائه انواع خدمات نظیر فروش ادوات و تجهیزات مورد نیاز راه‌اندازی گلخانه علوفه هیدروپونیک می‌باشند.

شما می‌توانید با خرید پکیج صفر تا صد مشاوره علوفه هیدروپونیک پارس صنعت، از ابتدا تا انتهای کار را با خیال راحت به کارشناسان ما در این مجموعه بسپارید.

در پکیج صفر تا صد کشت علوفه هیدروپونیک پارس صنعت شما از خدماتی چون مشاوره رایگان، تأمین تجهیزات و لوازم مورد نیاز کشت علوفه هیدروپونیک، تهیه بذر مناسب و همچنین پشتیبانی دائمی می‌توانید برخوردار شوید.

اگر قصد خرید محصولاتی مانند سینی کشت علوفه هیدروپونیک، بستر کشت علوفه، فن و سیستم تهویه، لوله‌های آبرسانی، محلول ضد عفونی کننده، مخزن آب، سازه مخصوص کشت علوفه هیدروپونیک، بذر مناسب (بذر گندم، جو، ذرت، ارزن، چاودار و …) و بسیاری از تجهیزات دیگر را دارید، می‌توانید همه روزه با شماره ۰۹۹۳۵۷۰۶۷۴۷ تماس بگیرید.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 1]

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *