زمان برگشت سرمایه ساخت گلخانه علوفه هیدروپونیک

زمان برگشت سرمایه گلخانه علوفه هیدروپونیک+ میزان سود دهی

علوفه هیدروپونیک (Hydroponic Fodder) چیست؟

سیستم‌ کشت هیدروپونیک به روشی گفته می شود که رشد بذرها بدون خاک و با آبیاری منظم تولید می‌شوند و طی 6 تا 7 روز علوفه تولید می‌شود. این مقدار زمان برای جوانه زدن بذرهایی مانند جو، گندم و آفتابگردان یا حبوباتی مانند نخود کافی است تا ساقه های سبز آن ها برای مصرف دام و طیور آماده شود.

علوفه هیدروپونیک به تنهایی غذای دام و طیور نیست اما بخش زیادی از جیره غذایی آنها را تشکیل می‌دهد که باید براساس نظر دامپزشک و جیره نویس تعیین شود. اما افزایش هزینه‌های خوراک، کاهش زمین‌های کشاورزی، تقاضا برای علوفه ارگانیک و سایر عوامل دیگر باعث افزایش محبوبیت این محصول شده است.

 

در این ویدئو آقای مهندس دهقان با فرمول به تشریح بازگشت سرمایه و اینکه هزینه سرمایه ای که می کنیم چند وقته بر می گردد می پردازیم.
یکی از مزیت های تولید علوفه هیدروپونیک، پایین بودن قیمت تمام شده آن نسبت به علوفه خشک است.

مزایای کشت علوفه هیدروپونیک:

کشت علوفه هیدروپونیک دارای چندین مزیت از جمله رشد سریع‌تر علوفه در مقایسه با کشت سنتی این گیاه است. گیاهان در یک سیستم هیدروپونیک به‌طورکلی تا 30٪ بیشتر از گیاهان در یک محیط رشد معمولی مانند خاک رشد می‌کنند.

مزیت دیگر کشت علوفه هیدروپونیک این است که باتوجه‌به روش‌های آبیاری قطره‌ای و استفاده از مه پاش آب کمتری مصرف می‌کند. همچنین هیدروپونیک برای محیط‌ زیست نیز بسیار خوب است زیرا با کشت علوفه هیدروپونیک زباله و آلودگی ناشی ازخاک کاهش می‌یابد و منجر به حفظ محیط زیست می‌شود.

فهرست موارد مهم تاثیرگذار در کشت علوفه هیدروپونیک:

  • برآورد هزینه خرید و یا اجاره زمین ( هزینه اجاره و یا خرید کانکس کشت علوفه هیدروپونیک)
  • برآورد مجهز سازی سالن
  • برآورد تأسیسات تهویه‌ای و گرمایشی
  • برآورد هزینه‌های آب، برق و سوخت برای گرمادهی
  • برآورد دستمزد نیروی انسانی

علوفه هیدروپونیک

آیا علوفه هیدروپونیک سودآور است؟

از آنجایی که با استفاده از فناوری هیدروپونیک، روشی با تکنولوژی بالا برای رشد علوفه در بستر کشت بدون خاک، برخلاف منابع معمولی علوفه پرورش داده می‌شود، در حدود 70 درصد از منابع برای تولید خوراک دام در هفت روز صرفه‌جویی می‌شود.

زمان برگشت سرمایه برای علوفه هیدروپونیک:

اگر بخواهیم نگاه دقیق تری به سودآوری علوفه هیدروپونیک بیندازید به ویدئو زیر که توسط مجموعه پارس صنعت تهیه شده است توجه فرمایید.

اگر بخواهیم با یک فرمول ساده آن را بیان کنیم؛ فرض کنید از 100 کیلوگرم علوفه‌ای که باید به دام داده شود، حدود 70 درصد آن هیدروپونیک و 30 درصد آن علوفه خشک است (میزان جیره غذایی دام حتماً با نظر دامپزشک انجام شود).
حالا تصور کنید به جای این 70 درصد قرار بود علوفه خشک داده شود که قیمتش چندین برابر علوفه هیدروپونیک است.
از طرفی میزان بازدهی سرمایه گذاری برای دامداران با توجه به برآورد هزینه ها حدود 1و نیم تا 2 ماه است.

 توصیه پارس صنعت برای تولیدکنندگان چیست؟

شرکت پارس صنعت با بهره‌گیری از دانش روز دنیا و تجربیات چند ساله در زمینه کشت علوفه هیدروپونیک، تمامی موارد مورد نیاز برای  شروع این روش کشت را در اختیار علاقه‌مندان و تولید کنندگان قرار می‌دهد.

اما به عنوان توصیه برای تولیدکنندگان بهتر است مواردی حتماً قبل از شروع بررسی شود.

  • «خرید بیش از حد تجهیزات» یا «ساخت فضای خیلی بزرگ» در ابتدای کشت مناسب نیست و بهتر است از سازه کشت علوفه هیدروپونیک که به‌صورت پیش ساخته است، استفاده کنید.
  • تولید علوفه هیدروپونیک به کیفیت بذر، بستگی دارد. اما بر اساس تجربه، بهترین بذر جو نام دارد که از هر یک کیلو می‌توان 4 تا 8 کیلو علوفه تولید کرد. بر
  • قبل از تصمیم گیری برای سرمایه‌گذاری برای کشت علوفه، ضروری است که هزینه‌های خود را تعیین کنید. هزینه بذر، انرژی، گلخانه و هزینه های نیروی کار باید در لیست تخمین زده، گنجانده شود.
برداشت علوفه هیدروپونیک از گلخانه
برداشت علوفه هیدروپونیک از گلخانه

نتیجه گیری:

سود دهی زیاد تولید علوفه هیدروپونیک و بازگشت سریع (1و نیم تا 2 ماه) سرمایه گلخانه علوفه هیدروپونیک، این محصول را بسیار سودآور کرده است؛ به‌طوری که افراد زیادی در سال‌های اخیر به کشت علوفه هیدروپونیک روی آورده‌اند.

در میان مجموعه پارس صنعت به کمک تولید کنندگان و مشتاقان این کشت آمده است و با مشاوره کشت علوفه هیدروپونیک، آموزش و فروش تجهیزات گلخانه‌ای مورد نیاز کار را برای این افراد آسان کرده است.

اگر شما نیز نیاز به هر کدام از موارد ذکر شده دارید، می‌توانید همه روزه با شماره‌های  ۰۹۹۳۵۷۰۶۷۴۷ تماس بگیرید.

پارس صنعت در مسیر سبز کشت علوفه هیدروپونیک تا رسیدن به مقصد طلایی در کنار شماست.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.