تهران، شادآباد

سبد خرید

راهنمای خرید مه پاش + معرفی انواع پکیج مه پاش

نسرین نیک نژاد
2022-03-05
22:40
4 Responses
راهنمای خرید مه پاش

امروزه به علت محدودیت‌های منابع طبیعی مانند آب، ابزارها و لوازم استفاده از این ماده حیاتی به‌گونه‌ای طراحی شده است تا در مصرف آن بیشترین صرفه‌جویی شود؛ در واقع استفاده از این لوازم با بهره‌وری زیادی که دارند جایشان را با تجهیزات و لوازم قدیمی عوض کرده‌اند. یکی از این لوازم که در صنایع مختلف مانند گلخانه‌های معمولی و هیدروپونیک، سالن کشت قارچ و زعفران و غیره به کار برده می‌شود، مه پاش است.

علاوه بر موارد ذکر شده، استفاده از مه پاش می‌تواند یک راه ساده، ارزان و بهینه برای کاهش دما و ایجاد رطوبت بدون خیس شدن در محیط‌های باز باشد. بر همین اساس  ما در این مقاله از پارس صنعت قصد داریم تا به بررسی نکات مهم در مورد این محصول و راهنمای خرید مه پاش برای محیط‌های مختلف بپردازیم.

در ابتدا برای آشنایی با مه پاش توصیه می‌کنیم که ویدئو زیر را ببینید.

مه پاش چیست؟

مه‌‌پاش‌ها وسایلی هستند که آب را به‌صورت پودری و مه مانند در هوا اسپری می‌کند. معمولاً مه‌پاش‌ها از جنس‌های مختلفی مانند پلی‌اتیلن یا فلزاتی مانند استیل ساخته می‌شوند که برای مرطوب نگه‌داشتن فضا و آبیاری در مکان‌های مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرند. از مه پاش‌ها برای آبرسانی، حفظ رطوبت یا خنک‌کردن دما استفاده می‌کنند.

مه پاش از یک پایه و نازل تشکیل شده است که بسته به نوعش میزان پوشش دهی آن متفاوت است. به طور مثال مه پاش شش جهته فضای بیشتری را نسبت به مه پاش تک نازله تحت پوشش می‌دهد.

عملکرد مه پاش چگونه است؟

ازآنجایی‌که مه پاش آب را به‌صورت پودر پخش می‌کند باعث کاهش دما و رطوبت محیط می‌شود. روش کار مه پاش‌ها در خنکی هوا مانند تعریق بدن است، به این صورت که با پخش شدن قطرات آب در محیط و سپس تبخیر آنها با استفاده از گرمای اطراف، محیط پیرامون مه پاش خنک و هوای اطراف آن تازه می‌گردد.

مه پاش‌ها با فشار آب توسط یک پمپ و یا گاهی با فشار آب شهری، مولکول‌های آب را به‌صورت مه و قطرات ریز تبدیل می‌کنند. قطرات ریز آب گرمای موجود در محیط را جذب کرده و تبخیر می‌شوند و در طی این فرایند از شکل مایع به بخار آب (گاز) تغییر حالت می‌دهند. انرژی مورداستفاده برای تبدیل آب به گاز از محیط خارج می‌گردد و به همین دلیل هوا خنک می‌شود.

مه پاش

راهنمای خرید انواع مه پاش:

با خرید انواع مه پاش، یک راه ساده، ارزان و بهینه برای کاهش و همچنین ایجاد رطوبت مناسب بدون خیس شدن در محیط‌های مختلف مانند گلخانه‌ها، حیاط، تراس، روف گاردن و غیره دارید. در ادامه به انواع پکیج‌های مه پاش شرکت پارس صنعت و کاربردهایش می‌پردازیم:

 • مه‌پاش خانگی
 • مه‌پاش رستورانی
 • مه‌پاش گاوداری
 • مه‌پاش مرغداری
 • مه‌پاش گلخانه‌ای

1. پکیج مه‌پاش خانگی:

پکیج مه پاش خانگی 35متری (پرفشار)

پکیج مه پاش خانگی از مه پاش‌های کم‌فشار استیل با پمپ‌های 7 تا 9 بار تشکیل شده است که مناسب افرادی است که می‌خواهند در محیط‌هایی مانند تراس، آلاچیق، روف‌گاردن و به‌طورکلی فضاهای بازی که می‌خواهند هوای تازه و خنک ایجاد کنند، مناسب است.

ازآنجایی‌که دبی خروجی ذرات آب از مه پاش خانگی کم است، این مه پاش‌ها محیط را خیس نمی‌کنند، در واقع ذرات خارج شده از آن به علت کاربرد نازل 30 میکرونی بسیار ریز است.

مه پاش خانگی با لوله‌های فشار ضعیف کار می‌کند و قابلیت کارکردن با فشار آب شهری را دارد.

برای برآورد تعداد نازل در فضای موردنیاز می‌توان براین‌اساس عمل کرد:

 • در مه پاش‌های پرفشار استیل برای هر یک متر نیاز به یک نازل است
 • در مه پاش‌های کم‌فشار به‌ازای هر نیم متر به یک نازل نیاز است.

پکیج مه پاش خانگی از ابتدا تا انتها شامل موارد زیر هستند:

 1. پمپ آب
 2. شیر برقی
 3. تابلو فرمان
 4. اتصالات پنوماتیک (رابط، سه‌راهی، زانویی، کورکن پنوماتیک)
 5. شلنگ ماکارونی یا 6 میلی‌متری
 6. نازل 30 میکرونی

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید روی کلمه پکیج مه پاش خانگی کلیک کنید.

2. پکیج مه‌پاش رستورانی:

پکیج مه پاش رستورانی 45 متری (پرفشار)

باتوجه‌به اینکه اساس کار همه مه پاش‌ها، علت نام‌گذاری‌ها را می‌توان باتوجه‌به کاربردشان طبقه کرد. به‌عنوان‌مثال، مه پاش رستورانی بیشتر برای کافی‌شاپ‌ها یا رستوران‌ها استفاده می‌شود؛ علاوه بر این مه پاش رستورانی مناسب جاهایی مانند جلوی مغازه‌ها، فروشگاه‌ها، پارک‌ها و … هستند.

میزان پوشش‌دهی مه پاش رستورانی در مقایسه با مه پاش خانگی بسیار بیشتر است. فشار آب درون لوله‌های این نوع مه پاش هم در حدود 110 تا 220 و بعضاً بالاتر می‌باشد.

نازل مه پاش رستورانی با اندازه‌های 20، 30، 40، 50 میکرون است و با رابط فیتینگ یا پرسی نصب می شوند. علت استفاده از رابط فیتینگی یا پرسی به علت فشار زیاد آب است. جنس لوله‌های به‌کاررفته از جنس پلی‌آمید قوی است و به علت فشار آب که به آن اشاره کردیم از لوله‌های سیم‌دار قوی استفاده می‌شود.

پکیج مه پاش رستورانی پارس صنعت شامل موارد زیر است:

 • فیلتر آب (به علت ریز بودن نازل‌ها، برای جلوگیری از مسدود شدن آنها با املاح محلول در آب بهتر است در ابتدای مسیر از فیلتر آب استفاده شود)
 • مخزن آب ( 100 لیتری یا 200 لیتری)
 • پمپ پرفشار (110 بار به بالا)
 • شلنگ معمولی
 • اتصالات و لوله‌های فشارقوی
 • اتصالات فیتینگی یا پرسی
 • سیم بکسل (برای نصب لوله‌ها یا شلنگ‌ها نیاز به سیم بکسل است)

برای کسب اطلاعات بیشتر  و خرید روی کلمه پکیج مه پاش رستورانی کلیک کنید.

3. پکیج مه‌پاش گاوداری:

پکیج مه پاش گاوداری/دامداری تک نازله (کم فشار - 200 متری)

در گاوداری‌ها اغلب از مه پاش پرفشار پلیمری یا مه پاش کم فشار استیل برای خنک کردن منطقه اطراف گاو استفاده می شود. اما در قسمت‌هایی مانند اتاق زایمان یا قسمت شیر دهی که از حساسیت بالایی برخوردار است، باید از مه پاش پرفشار استفاده می‌شود. همچنین در قسمت آبخوری دامداری از مه پاش کم فشار می‌توان استفاده کرد.

لیست پکیج مه پاش گاوداری شامل موارد زیر است:

 • فیلتر آب (به علت ریز بودن نازل‌ها، برای جلوگیری از مسدود شدن آنها با املاح محلول در آب بهتر است در ابتدای مسیر از فیلتر آب استفاده شود)
 • مخزن آب ( 100 لیتری یا 200 لیتری)
 • پمپ پرفشار (110 بار به بالا)
 • شلنگ معمولی
 • اتصالات و لوله‌های فشارقوی
 • اتصالات فیتینگی یا پرسی
 • سیم بکسل (برای نصب لوله‌ها یا شلنگ‌ها نیاز به سیم بکسل است)

برای کسب اطلاعات بیشتر  و خرید روی کلمه پکیج مه پاش گاوداری کلیک کنید.

4. پکیج مه‌پاش مرغداری:

پکیج مه پاش مرغداری 45 متری (نازل پرفشار)

مه پاش ها در مرغداری، آب به صورت غبار بسیار ریز پاشیده می شود که مقداری از آن تا زمانی که به کف زمین برسد، تبخیر می شود و در نتیجه گرمای موجود در هوای مرغداری را جذب می کند.

در نتیجه عملکرد مه پاش مرغداری، اثر خنک کنندگی بر روی پرندگان و تعادل دمایی در مرغداری ها  می شود. مه پاش ها دارای چکه گیر داخلی هستند تا از چکیدن آب در فواصل آبیاری جلوگیری کنند..

مه پاش‌ها از مکانیسم خنک‌کننده تبخیری (روشی مؤثر برای کاهش استرس گرمایی و اطمینان از افت دما) استفاده می‌کنند.

پکیج مه پاش مرغداری شامل موارد زیر است:

فیلتر آب (به علت ریز بودن نازل‌ها، برای جلوگیری از مسدود  شدن آنها با املاح محلول در آب بهتر است در ابتدای مسیر از فیلتر آب استفاده شود)

 1. مخزن آب (100 لیتری یا 200 لیتری)
 2. پمپ پرفشار (110 بار به بالا)
 3. شلنگ معمولی
 4. اتصالات و لوله‌های فشارقوی
 5. اتصالات فیتینگی یا پرسی
 6. سیم بکسل (برای نصب لوله‌ها یا شلنگ‌ها نیاز به سیم بکسل است)
 7. نازل مه پاش (در پکیج مرغداری نازل‌ها در حدود 20 میکرون است. باید بسیار ریز باشند)

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید روی کلمه پکیج مه پاش مرغداری کلیک کنید.

5. پکیج مه‌پاش گلخانه‌ای:

پکیج مه پاش گلخانه چهار جهته (کم فشار / 50 متری)

مه پاش گلخانه‌ای از نوع مه پاش های پلیمری هستند و معمولاً برای آبیاری استفاده می‌شوند زیرا دبی خروجی آنها بسیار زیاد است. میزان خروج آب از هر نازل مه پاش گلخانه‌ای در طول یک ساعت برابر با 5 -6 لیتر تا 35 لیتر است.

مه پاش گلخانه‌ای پارس صنعت برای آبیاری باغ‌ها، گلخانه‌های هیدروپونیک و معمولی به کار برده می‌شوند. آبیاری با استفاده از این نوع مه پاش ها می‌تواند هم به‌صورت قطره‌ای و هم به‌صورت بارانی (فواره‌ای) باشد.

مه پاش گلخانه‌ای فضای 30 × 30، 40×40  تا 60× 60 را پوشش‌دهی می‌کنند. پمپ مه پاش گلخانه‌ای مدل گریزازمرکز است که هد (میزان پرتاب آب) بسیار بالایی دارد، برخلاف پمپ پیستونی در مه پاش رستورانی و پمپ دیافراگمی در مه پاش خانگی.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید روی کلمه پکیج مه پاش گلخانه‌ای کلیک کنید.

نکات مهم برای خرید مه پاش:

در خرید مه پاش باید به نکات دیگری نیز توجه کرد. به طور مثال، ارتفاع و مساحت فضای موردنظر بسیار مهم است. معمولاً نصب مه پاش‌ها در ارتفاع دو الی 3 متر و نیم از سطح زمین صورت می‌گیرد. پس برای خرید و نصب به ارتفاع و مساحت مکان موردنظر باید توجه کرد. زیرا ارتفاع کم باعث اختلال در تردد افراد و نیروی کار در آن فضا  و کمبود مساحت باعث سرد شدن محیط می‌شود.

سعی کنید برای نصب بهتر مه پاش از راهنمایی کارشناسان پارس صنعت به صورت حضوری و آنلاین کمک بگیرید.

متداول‌ترین کاربردهای مه پاش:

به‌طور کلی از مه پاش‌ها برای کاربردهای زیر استفاده می‌کنند:

• آبیاری
• خنک‌کردن محیط
• رطوبت‌رسانی

انواع مه پاش:

حال که با مه پاش و عملکرد آن آشنا شدید وقت آن رسیده است که با تمامی نکات مربوط به خرید آن نیز آشنا شوید. به‌طورکلی در بین انواع مه پاش‌ها پرکاربردترین آنها بر اساس نازل را می‌توان به دسته‌های زیر طبقه‌بندی کرد:

• مه‌پاش تک نازله

مه پاش تک نازله دارای یک نازل برای خروج قطرات آب است و تنها برای آبیاری یا خنک سازی یک جهت استفاده می‌شود.

مه پاش یک نازله به همراه رابط پرسی 6 میل

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید روی کلمه مه پاش تک نازله کلیک کنید.

• مه‌پاش ۴ طرفه

مه پاش 4 طرفه دارای 4 نازل برای خروج قطرات آب است و برای آبیاری یا خنک سازی 4 جهت استفاده می‌شود و پوشش‌دهی آن از مه پاش تک نازله بیشتر است.

مه پاش چهار نازله
مه پاش چهار نازله

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید روی کلمه مه پاش 4 جهته کلیک کنید.

• مه‌پاش شش جهته

مه پاش شش جهته دارای 6 نازل برای خروج قطرات آب است و برای آبیاری یا خنک سازی 6 جهت استفاده می‌شود و پوشش‌دهی آن 360 درجه و بسیار زیاد است.

مه پاش 6 نازله

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید روی کلمه مه پاش شش جهته کلیک کنید.

شرکت پارس صنعت یکی از بهترین مراکز فروش انواع مه پاش‌ها در ایران است که در زمینه فروش تجهیزات کشاورزی و همچنین کشت علوفه هیدروپونیک اعم از آموزش، مشاوره و فروش تجهیزات آن نیز پیش‌گام است. برای خرید مه پاش کافی است مدل مه پاش مورد نیاز را انتخاب کرده و سپس به صورت تلفنی و یا آنلاین، سفارش خود را برای کارشناسان ما بفرستید.

نکات مهم برای خرید مه پاش:

در خرید مه پاش باید به نکاتی توجه کرد تا با توجه‌ به فضا و کارکرد (رطوبت‌رسانی، آبیاری) که از مه پاش انتظار دارید، بتوانید آن را بخرید.

1. متراژ محل موردنظر:

باتوجه‌به اینکه تعداد نازل‌ها بر مساحت تحت پوشش آبیاری و رطوبت دهی مه پاش ارتباط مستقیم دارند، برای انتخاب مه پاش باید به مساحت محل موردنظر خود توجه لازم را کنید. به طور مثال مه پاش 6 جهته نسبت به مه پاش تک نازله، فضای بیشتری را تحت پوشش قرار می‌دهد.

 

راهنمای خرید مه پاش

2. قیمت مه پاش:

قیمت مه پاش به نوع و جنس آن بستگی دارد. معمولاً جنس پلی‌اتیلن از فلزی ارزان‌تر است و هرچه تعداد نازل‌ها بیشتر باشد قیمت آن نیز بیشتر می‌شود.

قیمت مه پاش

متداول‌ترین کاربرد مه پاش:

امروزه به علت عملکرد مه پاش‌ها در آبیاری و رطوبت دهی، بیشترین کاربرد آنها در گلخانه‌های معمولی و گلخانه هیدروپونیک است. اما به علت عملکرد آن در خنک‌کنندگی محیط در کافی‌شاپ‌ها، رستوران‌ها، گاوداری‌ها، مرغداری‌ها، سالن‌های پرورش قارچ، اماکن مذهبی (برای پخش کردن گلاب) ، استخرها و غیره نیز کاربرد دارند.

مزایای استفاده از مه پاش:

اگر بخواهیم تنها به مزایای استفاده ازمه‌پاش‌ها در گلخانه علوفه هیدروپونیک بپردازیم، باید بگوییم که با خرید مه پاش و نصب آن می‌توانید گیاهان را با حجم آب کمتری آبیاری می‌کنند و همچنین می‌توانید آبیاری را با فشارهای کم‌ و زیاد انجام دهید. حجم کم آب همراه با فشار یک‌شکل مه مانند ایجاد می‌کند و به مرطوب کردن و آبیاری علوفه هیدروپونیک کمک زیادی می‌کند.

یکی از عملکردهای دیگر مه‌پاش‌ها ایجاد قطرات کوچک آب است که باعث خنک شدن هوای محیط گلخانه و ایجاد رطوبت بیشتر می‌شود. استفاده از دستگاه‌های مه‌پاش در گلخانه‌ها به‌خصوص علوفه هیدروپونیک در رشد و نمو بذرها بسیار پر فایده هستند.

مه پاش

لوازم جانبی در خرید مه پاش:

به‌طور کلی مه پاش دارای لوازم جانبی است که این مجموعه خنک سازی و رطوبت رسانی را انجام می‌دهد. در ادامه به این موارد می‌پردازیم:

1. وزنه مه پاش

از وزنه مه پاش برای ثابت نگه‌داشتن مه پاش صورت عمودی استفاده می‌کنند تا روزنه‌های آبپاشی مه پاش به‌صورت منظم به محصولات پاشیده شود.

وزنه مه پاش
وزنه مه پاش

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید روی کلمه  وزنه مه پاش کلیک کنید.

2. چکه گیر مه پاش

معمولاً پس از قطع آب، مقداری آب داخل لوله‌ها می‌ماند که معمولاً کم‌فشار است. چکه گیر از ورود آب پشت مه پاش‌ها به درون سینی جلوگیری می‌کنند. چکه گیر قبل از مه پاش و بعد از لوله نصب می‌شود. نصب چکه گیر جزء الزامات برای لوازم علوفه هیدروپونیک نمی‌باشد اما استفاده از به حفظ بیشتر نظافت در بستر کشت کمک می‌کند.

چکه گیر مه پاش

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید روی کلمه چکه گیر مه پاش کلیک کنید.

3. پایه نازل مه پاش

پایه نازل 6 جهته مه پاش برای آبیاری مساحت بیشتری از گلخانه علوفه هیدروپونیک مورداستفاده قرار می‌گیرد. در پایه نازل 6 جهته مه پاش به هر یک از خروجی‌ها یک مه پاش جداگانه نصب می‌شود و تمام زوایای محیط گلخانه علوفه هیدروپونیک را به صورت 360 درجه مورد آبیاری قرار می‌دهد.

 

پایه 6 جهته نازل مه پاش

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید روی کلمه پایه نازل مه پاش کلیک کنید.

نتیجه‌گیری:

خوشبختانه در سال‌های اخیر، استفاده از مه پاش آنقدر زیاد شده است که کمتر کسی است که با کارایی یا شکل آن آشنایی نداشته باشد. استفاده از مه پاش در رستوران‌ها، کافی شاپ‌ها، سوله‌ها، فضای باز باغ‌، حیاط و تراس بسیار مناسب است. شما می‌توانید برای فضای مورد نظر خود با کمک کارشناسان پارس صنعت، پکیج مورد نظر خود را خریداری و نصب کنید.

برای خرید انواع پکیج‌های مه پاش با کلیک بر روع انواع مه پاش‌ها از مدلهای مختلف این وسیله دیدن نمایید.

 

سؤالات متداول:

1. برای مه پاش خانگی پمپ لازم است؟

خیر. معمولاً برای مصارف خانگی، فشار آب شهری کافی است اما باز برای اطمینان بیشتر حتماً از کارشناسان پارس صنعت کمک بگیرید.

2. هزینه برق مصرفی مه پاش‌ها چقدر است؟

برای جواب این سؤال باید حتماً پکیج مه پاش مورد نظر خود را انتخاب کنید اما به طور کلی مه پاش خانگی کمترین میزان برق مصرفی را دارد و برای برآورد هزینه برق انواع مه پاش‌ها حتماً باید هنگام خرید از کارشناسان پارس صنعت جویا شوید.

3. علت تفاوت قیمت در پکیج مه پاش‌ها چیست؟

این تفاوت قیمت به تداد نازل، لوله آبیاری، پمپ و موارد دیگر مربوط می‌شود. اما برای اطلاعات دقیق‌تر می‌توانید صفحه خرید انواع مه پاش را بررسی کنید تا با توجه به نیازتان و بودجه مورد نظرتان، مه پاش مناسب خود را بخرید.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

مقالات مرتبط

4 پاسخ

 1. خسته نباشید.
  استفاده از مه پاش در زمین های کشاورزی هم هست و آیا در مصرف آب صرفه جویی زیادی می کنه؟ نمیشه راهی رو بگید که از آب بازیافتی در کشاورزی بشه استفاده کرد؟

  1. سلام
   چون سیستم مه پاش ها طوری هست که آب را به صورت پودر تبدیل می کند ، قطعا در مصرف آب صرفه جایی زیادی خواهد داشت.
   در خصوص سوال بعدی نیاز به توضیح بیشتری دارم .

 2. سلام وقتتون بخیر. این مه پاش هایی که گذاشتید برای کافی شاپم کدومش مناسب تره؟

  1. سلام
   معمولا برای کافی شاپ از مه پاش های استیل کم فشار استفاده میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *