بذرجو علوفه هیدروپونیک

بذر جو علوفه هیدروپونیک⚡ بذر جو بهترین بذر برای علوفه هیدروپونیک!

 

پرورش علوفه دام به صورت هیدروپونیک یک روش نسبتاً جدید است، هر چند که تاریخ این روش کشت به زمان ایران باستان می رسد؛ همان موقعی که هخامنشیان سبزه های عید را بدون خاک و با آب کمی درست میکردند.

مزیت اصلی روش تولید علوفه هیدروپونیک نسبت به علوفه سنتی در این است که حیوانات خوراکی دریافت می‌کنند که فاقد آفت‌کش یا علف‌کش است، کیفیت بالایی دارد و آب بسیار کمی مصرف می‌کند.

رایج‌ترین بذر برای تولید علوفه جوانه‌زده، جو است، اگرچه گندم، شبدر، ذرت، جو دوسر و یونجه نیز برای رشد علوفه هیدروپونیک به کار برده می‌شوند.

در این نوشتار به بررسی بذر جو علوفه هیدروپونیک می‌پردازیم.

 

بذرجو

 

جو، پادشاه علوفه هیدروپونیک:

جو رایج ترین بذری است که برای تولید علوفه استفاده می شود زیرا نسبت وزن بذر به تولید علوفه بهترین است حدود 1کیلوگرم بذر به 7 کیلوگرم علوفه.
جوانه زدن جو باعث افزایش فیبر می‌شود و بذر را به قسمت‌های قابل مصرف تری تجزیه می‌کند. میزان ویتامین‌ها(C و D)و ریزمغذی‌ها با روش کشت هیدروپونیک بسیار افزایش می‌یابد.

روش کشت بذر جو برای علوفه هیدروپونیک :

به طور معمول، بذر جو در یک سطح صافی با ارتفاع کم 2.5 – 2 سانتی۲متر پخش می‌شوند و پس از آن با مقدار کمی آب مرطوب نگه‌داشته می‌شوند.
در عرض چند روز بذر جو جوانه می‌زند و در عرض یک هفته یا بیشتر به علوفه با ارتفاع 30 تا 35 سانی متری تبدیل می‌شوند.

ریشه و ساقه و برگ سبز علوفه جو به طور کامل به دام و طیور برای تغذیه داده می‌شود. مزایای پرورش علوفه به این روش این است که نیازی به زمین زیاد نیست و همیشه می‌توانید با حداقل مصرف آب، علف تازه را تغذیه کنید.

علوفه جو در 8 روز،آماده برداشت است و اگر آن را بیش از 8 روز بگذارید، ساقه وبرگ شروع به زرد شدن می‌کند زیرا نیاز به نور در این علوفه به شدت پس از این مدت افزایش می‌یابد.

نمونه ای از سفر ۸ روزه بذر جو علوفه هیدروپونیک:

بذر جو برای علوفه هیدروپونیک

 

اهمیت کیفیت بذرجو علوفه هیدروپونیک:

بذر جو رایج‌ترین بذری است که برای تولید علوفه استفاده می‌شود زیرا نسبت وزن بذر به تولید علوفه آن بهترین است تقریباً حدود ۱ کیلوگرم بذر به ۷ کیلوگرم علوفه. علوفه جو در بین حیوانات دامی و طیور خوش خوراک‌تر می‌باشد و در حیواناتی مانند گاوهای شیرده و گوشتی و همچنین اسب‌ها باعث هضم بهتر علوفه می‌شود و از التهابات دستگاه گوارششان جلوگیری می‌کند. همچنین قیمت بذر جو نسبت به بذرهای دیگر مانند یونجه قیمت پایین‌تری دارد و مصرف آن برای دامدار توجیه اقتصادی بیشتری نسبت به کشت علوفه هیدروپونیک یونجه دارد.

ارزش غذایی بذر جو علوفه هیدروپونیک:

از آنجایی‌که در کشت علوفه هیدروپونیک، ریشه‌ها و برگ سبز جو به طور کامل به حیوانات دامی و طیور برای تغذیه داده می‌شود بنابراین ویتامین‌های کامل‌تر و بیشتری جذب بدن دام و طیور می‌شود.

برخی ویتامین‌ها در علوفه هیدروپونیک جو :

  • کلسیم
  • پتاسیم
  • فسفر
  • پروتئین
  • ویتامین آ
  • کربوهیدرات
  • سدیم
  • آهن

 بذر جو علوفه هیدروپونیک مناسب چگونه است؟

بذر جو علوفه هیدروپونیک باید با کیفیت بالایی انتخاب شوند زیرا برای تولیدمحصول نهایی عالی، مهم‌ترین فاکتور می‌باشد.

بذرجو علوفه هیدروپونیک انتخاب شده باید تمیز سالم باشد. اگر کشت علوفه هیدروپونیک را با دانه‌های شکسته جو شروع کنید، احتمالاً جوانه نخواهند زد و پس از چند روز شروع به کپک زدن می‌کنند.

به طور خلاصه اگر بخواهیم ویژگی بذر مناسب برای علوفه هیدروپونیک را عنوان کنیم، می‌توان موارد زیر را بیان کرد:

  1. قوه نامیه یا توانایی جوانه زدن بالایی داشته باشد.
  2. بذرها یکدست، سالم و بدون شکستگی باشند.

( بذر شکسته به علت رشد نکردن در مدت پرورش علوفه هیدروپونیک باعث گندیدگی و تولید قارچ در سینی کشت علوفه می‌شود. وجود قارچ در علوفه هیدروپونیک منجر به بیماری دام و طیور می‌شود).

3. بذرها باید با کشت آبی برداشت شده باشند.

4. مدت نگهداری بذرها نباید زیاد باشد، زیرا از قدرت رشد و قوه نامیه‌شان کاسته می‌شود.

5. بذرها نباید پوک  و خالی باشند.

6. برای رشد بذرها از آفت‌کش‌ها و سم‌های قوی استفاده نشده باشد.

 

نمونه ای از بذر جو سالم برای تولید علوفه هیدروپونیک:

بذر مناسب هیدروپونیک

نمونه علوفه تولید شده با بذر جو:

نمونه علوفه جو هیدروپونیک

خرید بذر علوفه هیدروپونیک:

اگر شما نیز خرید بذرجو علوفه هیدروپونیک با کیفیت بالا را دارید، کارشناسان ما در پارس صنعت آماده ارائه انواع خدمات در مورد خرید علوفه هیدروپونیک می‌باشند.

برای شروع کشت علوفه هیدروپونیک جو با خرید پکیج صفر تا صد مشاوره علوفه هیدروپونیک پارس صنعت می‌توانید از ابتدا تا انتهای کار را با خیال راحت به کارشناسان ما در مجموعه پارس صنعت بسپارید.

از دیگر خدمات پارس صنعت ساخت کانکس کشت علوفه هیدروپونیک با توجه به ابعاد موردنظر مشتری می‌باشد، اگر قصد خرید کانکس کشت علوفه هیدروپونیک و محصولات دیگری مانند سینی گلخانه هیدرو پونیک ، بستر کشت علوفه، فن و سیستم تهویه، لوله‌های آبرسانی، محلول ضد عفونی کننده، مخزن آب، سازه مخصوص کشت علوفه هیدروپونیک، بذر مناسب (بذر گندم، جو، ذرت، ارزن، چاودار و …) و بسیاری از تجهیزات دیگر را دارید، می‌توانید همه روزه با شماره ۰۹۹۳۵۷۰۶۷۴۷ تماس بگیرید.

 

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *