به دلیل نوسانات قیمت، قبل از خرید تماس بگیرید

تهران، شادآباد

سبد خرید
دسته: فن سیرکوله

فن سیرکوله چیست؟

فن سیرکوله دستگاهی است که وظیفه یکنواخت کردن هوا و دما را در محیط‌های سربسته دارد. معمولاً در سوله‌های بزرگ صنعتی، مرغداری‌ها، گاوداری‌ها و گلخانه‌ها از سیستم‌های گرمایشی برای تغییر دمای هوا استفاده می‌کنند. پس از گرم‌شدن محیط، مولکول‌های هوای گرم به سمت بالا حرکت می‌کنند و دمای کف سالن سرد می‌شود؛ بنابراین تمام انرژی گرمایی به هدر می‌رود و پس از مدتی هوای سرد در قسمت پایین سالن احساس می‌شود.
در چنین مواقعی استفاده از فن سیرکوله بسیار لازم و ضروری است؛ زیرا هم باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های گرمایی می‌شود و هم راندمان سیستم گرمایشی را بالا می‌برد.

فن سیرکوله 1

فن سیرکوله چه کاربردی دارد؟

استفاده از فن سیرکوله علاوه بر صرفه‌جویی در مصرف انرژی، جنبه‌های مثبت دیگر هم دارد. به طور مثال در گاوداری‌ها، هر چه استرس گرمایی کم باشد، میزان شیردهی و رشد گاوهای پرواری بیشتر می‌شود که این تعادل گرمایی با فن سیر کوله امکان‌پذیر است.
همچنین در مرغداری‌ها، گرمای زیاد موجب تولید قارچ و بیماری طیور می‌شود که با کمک فن می‌توان از بروز این عوامل جلوگیری کرد. در گلخانه‌ها هم دو عامل رطوبت و دما از عناصر کلیدی در رشد گیاهان است که با نصب فن سیرکوله متعادل می‌شوند.

فن سیر کوله در گلخانه های بزرگ و کوچک

مشخصات فن سیرکوله پارس صنعت

  • فن‌های سیرکوله پارس صنعت در سه سایز 40، 50 و 60 طراحی می‌شوند که این عدد نشانگر قطر پروانه فن‌ها است. معمولاً به علت تعبیه درست پروانه در بدنه فن، قطر بیرونی این وسیله چندسانتی متر بزرگ‌تر از فن می‌باشد.
  • فن‌های سیرکوله پارس صنعت در دو حالت تک‌فاز و سه‌فاز ساخته می‌شوند. بهتر است این دستگاه‌ها از نوسان برق در امان باشند؛ زیرا این اختلاف آمپر می‌تواند موتور فن‌ها را دچار سوختگی و خرابی کند.
  • در فن‌های سیرکوله 3 فاز، زمانی که یک‌فاز قطع شود، دوفاز دیگر برای جبران این قطعی و کارکردن دینام پروانه به‌صورت مداوم کار می‌کنند. این روند باعث گرم‌شدن دستگاه و در نهایت سوختن موتور می‌شود.

بنابراین، بهتر است برای افزایش طول عمر دستگاه و جلوگیری از سوختن موتور فن سیر کوله حتماً از کنترل جریان و یا کنترل ولتاژ استفاده شود.

  • جنس بدنه فن پارس صنعت از استیل با رنگ کوره‌ای و آبکاری شده است و به همین دلیل در برابر رطوبت زیاد در گلخانه‌ها، به‌هیچ‌عنوان زنگ نمی‌زند.
  • تمامی فن‌های ارائه شده در این مجموعه از نوع دمنده ساخته می‌شود؛ زیرا این نوع موتور کارایی بیشتری دارد. عمدتاً فن‌های سیر کوله باید در ارتفاعی بین 3 تا 5 متر نصب شوند، به همین دلیل جنس زنجیر متصل به آنها بسیار باکیفیت و محکم انتخاب می‌شود.
  • در آخر، عمر فن سیرکوله پارس صنعت بستگی به استفاده از آن دارد؛ اگر از این فن‌ها به‌صورت دائم استفاده شود عمری زیر 2 سال دارند و در غیر این صورت تا 5 سال بدون خرابی کار می‌کنند. همچنین لازم به ذکر است که در صورت سوختن موتور، پارس صنعت این قطعه را تعویض می‌کند.

فن سیرکوله 3

نحوه قرارگیری فن سیرکوله چگونه است؟

به‌طورکلی برای افزایش راندمان فن‌های سیرکوله در سالن‌های کوچک و بزرگ بهتر است که به‌صورت مورب نصب شوند. نصب پشت سر آنها باعث تداخل هوا می‌شود و از عملکرد آن می‌کاهد.
بهتر است فن‌ها به در خلاف جهت پرتاب هوا قرار داده شوند تا یک فن سیرکوله، هوا را به سمت دیگری هل بدهد و به‌خوبی بتواند هوای فضای سربسته را سیرکوله کند.

نکات مهم در نگهداری فن سیرکوله

ازآنجایی‌که فن‌های سیرکوله مانند هر وسیله برقی دیگر از قطعات الکتریکی ساخته شده‌اند؛ بهتر است هرچند وقت یکبار داخل پره‌ها و قطعات داخل موتور غبارگیری شود. زیرا تجمع گردوغبار و یا هرگونه آلودگی در این قسمت باعث کاهش عمر موتور دستگاه می‌شود.
همچنین جریان برق ورودی باید نوسان نداشته باشد؛ زیرا هرگونه تغییر در ولتاژ برق دستگاه منجر به خرابی موتور آن می‌شود.

فن سیرکوله را بی‌اغراق می‌توان تنها شاهراه تعادل و موازنه هوا در محیط‌های بزرگ و سرپوشیده دانست؛ دستگاهی که با کمک یک موتور و پره‌ها قادر به موازنه رطوبت نیز هست.
فن سیرکوله با دمش و مکش از هوای ایستاده و راکد جلوگیری می‌کند و هوای ناروان را به نسیمی روان مبدل می‌سازد.

فن سیر کوله در گلخانه های بزرگ و کوچک

نحوه محاسبه تعداد فن در سالن و گلخانه‌ها

اصولاً تعداد فن در سالن‌های کوچک، یک عدد است؛ اما برای تخمین تعداد فن سیرکوله در سالن‌های بزرگ باید از فرمول خاصی استفاده کرد که در ادامه به آن می‌پردازیم.
روش محاسبه:
1. در ابتدا مساحت کف سالن (طول و عرض) را محاسبه می‌کنیم.
2. عدد 40 مترمکعب را در مساحت ضرب می‌کنیم. (تقریباً برای یک مترمربع میزان 38 تا 40 مترمکعب گردش هوا در ساعت نیاز است)
3. عدد حاصل را بر توان فن تقسیم می‌کنیم و در آخر تعداد فن را بر اساس جدول زیر به دست می‌آوریم.

تعداد پره قطر پروانه cm قدرت الکتروموتور تکفاز قدرت الکتروموتور 3 فاز آمپر تکفاز آمپر 3 فاز هوادهی تکفاز m3/h هوادهی 3 فاز m3/h
7 40 180 180 0.7 0.4 3955 3920
7 50 380 414 1.7 0.8 7155 7395
7 60 700 780 3.1 1.5 10040 11000

برای درک بهتر نحوه محاسبه فن به مثال زیر توجه کنید:

  • سالنی را با طول 8 متر و عرض 12 متر در نظر بگیرید. به ترتیب مراحل ذکر شده، مساحت آن 96 = 8 * 12 می‌شود.
  • حال عدد به‌دست‌آمده را در 40 ضرب می‌کنیم: 3840= 96 * 40
  • سپس به جدول مراجعه کرده و عدد به‌دست‌آمده را با اعداد هوادهی تک‌فاز یا سه‌فاز مقایسه می‌کنیم، قطر پروانه مناسب برای این فضا 40 سانتی‌متر است.

همچنین تعداد فن‌ها در ردیف اول یک عدد و در ردیف دوم و سوم از 2 عدد بیشتر می‌شود.

طرح پیشنهادی فن سیرکوله

مزایای خرید فن سیرکوله

بی شک تعادل و یکنواخت‌سازی هوا از مهم‌ترین دلایل خرید فن سیرکوله است. اما از مزایای دیگری مانند صرفه‌جویی در مصرف انرژی، سلامت بیشتر دام و طیور، رشد بیشتر گیاهان در گلخانه‌ها نباید غافل بود.

در ادامه برای آشنایی بیشتر با «فن‌های سیرکوله پارس صنعت» به ویدئوی زیر توجه کنید.