تهران، شادآباد

سبد خرید
دسته: فن سیرکوله

فن سیرکوله (Circulation Fans) چیست؟

فن سیرکوله به دستگاهی که برای به جریان در آوردن هوا در محیط‌های سرپوشیده مانند گلخانه‌ها، مرغداری‌ها، سالن‌های کشت قارچ و غیره به کار برده می‌شوند، می‌گویند. معمولاً در سالن‌های بزرگ و سرپوشیده که از جریان هوای بیرون جدا شده است. پس از مدتی هوا نامتعادل و در قسمتی گرم و یا سرد  می‌شود، به همین دلیل برای جلوگیری از جابه‌جایی این هواها، از فن سیرکوله استفاده می‌کنند.

فن سیرکوله چیست
فن سیرکوله

دلایل استفاده از فن سیر کوله

مهم‌ترین دلیل استفاده از انواع فن سیرکوله کوچک ایجاد جریان هوا است. اما عوامل دیگری مانند یکنواختی دما و پایداری سطح رطوبت نیز از دلایل استفاده از فن‌های سیرکوله است.

همچنین یکی از پرکاربردترین مکان‌ها برای استفاده از فن‌های سیر کوله، انواع گلخانه‌هاست. ازآنجایی‌که گلخانه‌ها به‌تنهایی قادر به ایجاد جریان هوا نیستند؛ بنابراین، هوای راکد در چنین فضایی به‌سرعت گرمای محیط را جذب می‌کند و برای رشد گیاهان بسیار نامناسب می‌شود.

در ادامه به بررسی نقش فن سیرکوله در گلخانه‌ها می‌پردازیم.

عملکرد فن سیر کوله در محیط‌های مختلف

در ادامه قصد داریم تا به عملکرد فن سیرکوله در مرغداری، سالن پرورش قارچ و گلخانه‌ها بپردازیم.

 • فن سیرکوله در مرغداری

به‌طورکلی، گرما یک عامل استرس‌زا در محیط‌هایی مانند مرغداری‌هاست. به همین دلیل در سالن‌های پرورش طیور برای کم‌شدن استرس و دما از فن سیرکوله استفاده می‌کنند. از دلایل دیگر برای استفاده از این نوع فن، یکنواخت کردن دمای محیط است و از سردوگرم شدن ناگهانی دما، تولید فضولات بیشتر و همچنین تخم‌گذاری جلوگیری می‌کند.
فن سیرکوله با یکنواخت کردن دمای محیط از استرس طیور می‌کاهد و محیطی سالم را برای پرندگان به وجود می‌آورد.

 • فن سیر کوله در سالن پرورش قارچ

در سالن‌های کشت قارچ به علت رطوبت زیاد و دما از فن سیرکوله برای یکنواخت کردن هوا استفاده می‌کنند. زیرا رطوبت در سالن‌های کشت قارچ باید به‌صورت یکسان باشد تا قارچ‌ها به‌خوبی رشد کند.

 • فن سیر کوله در گلخانه‌ها

در گلخانه‌ها رطوبت و دما یک عامل کلیدی در رشد گیاهان است، به همین علت باید این دو فاکتور با سیستم گرمایشی و سرمایشی دائماً یکسان باشد. از طرفی هوای اطراف دستگاه‌ها پس از چند ساعت با هوای محیط‌های دورتر اختلاف پیدا می‌کند؛ به همین علت این جابه‌جایی موجب ایجاد باد در محیط‌های گلخانه معمولی و هیدروپونیک می‌شود.
هواکش سیرکوله با ایجاد گردش هوای مداوم در فضا باعث جلوگیری از تغییرات ناگهانی دما و رطوبت می‌شود. همچنین رطوبت که یک عامل اصلی در رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها است با استفاده از فن سیرکوله تا حد زیادی کنترل می‌شود. به‌طورکلی، فن سیرکوله باعث ایجاد فشار مثبت در محیط می‌شود و کارکرد سایر تجهیزات تهویه‌ای هوا در محیط را بهبود می‌بخشد.

محل نصب فن سیر کوله

کاربرد فن سیرکوله

فن سیرکوله برای تهویه در گلخانه‌های معمولی و هیدروپونیک، مرغداری‌ها، پرورش قارچ و کارگاه‌های بزرگ  صنعتی کاربرد دارد. هدف از نصب فن سیرکوله این است که دما، رطوبت، اکسیژن و دی‌اکسیدکربن را در محیط‌های ذکر شده برابر کند.

مشخصات فنی فن سیرکوله

یکی از محصولات مجموعه پارس صنعت، انواع فن‌های سیر کوله هستند که در موتورهایی با ابعاد 40، 50 و 60 به فروش می‌رسد. در ادامه به برخی از مشخصات فنی فن‌های سیرکوله می‌پردازیم.

 • دارای پروانه آلومینیومی یا فولادی
 • موتور کم‌مصرف و کم‌صدا
 • قطر موتور فن سیرکوله در اندازه (40-50-60) سانتی‌متر
 • بدنه از جنس استیل
 • قدرت مکش بالا و دمیدن زیاد

نحوه محاسبه فن سیرکوله

برای محاسبه فن سیرکوله باید به ابعاد فضایی که می‌خواهید آن را نصب کنید توجه کنید.

در ادامه باتوجه‌به ابعاد ذکر شده، فن‌های مناسب را معرفی می‌کنیم.

 1. طول و عرض 9 * 14 و ارتفاع 6 متر: فن سیر کوله با قطر 40 سانتی‌متر
 2. طول و عرض 9* 16 و ارتفاع 6 متر: فن سیرکوله با قطر 50 سانتی‌متر
 3. طول و عرض 9* 18 و ارتفاع 6 متر: فن سیرکوله با قطر 60 سانتی‌متر

نکته: اگر فضای بزرگ‌تری دارید، می‌توانید با استفاده از این مقیاس‌ها تعداد فن سیر کوله‌ها را افزایش دهید.

محل نصب فن سیرکوله

 

محل نصب فن سیرکوله

معمولاً محل نصب فن سیرکوله معمولاً در ارتفاع زیاد و زیر سقف سالن‌ها است. زیرا فن سیرکوله از تغییرات ناگهانی دما و رطوبت سالن‌ها جلوگیری می‌کند و با تداوم در گردش هوا از رشد باکتری‌ها و قارچ‌های مضر جلوگیری می‌کند.

ازآنجایی‌که عملکرد سیستم‌های سرمایشی (کولرها و فن) و گرمایشی، به‌گونه‌ای است که به دلیل اختلاف چگالی، هوای گرم‌تر بالا می‌رود و در زیر سقف جمع می‌شود.

تجمع دمای گرم در زیر سقف باعث می‌شود که سنسورها دستور خاموش‌کردن سیستم گرمایشی را صادر کنند و باعث افزایش مصرف سوخت می‌شود. همچنین در سالن‌هایی مانند مرغداری به علت گردوغبار یا در گلخانه‌ها برای گازهای سمی، فن سیر کوله به تخلیه سریع‌تر این هوای آلوده کمک زیادی می‌کند.

معرفی انواع فن سیرکوله (پارس صنعت)

در حال حاضر مجموعه پارس صنعت 3 نوع فن سیرکوله (40، 50 و 60 سانتی‌متری) را در اختیار مشتریان عزیز قرار می‌دهد. معیار نام‌گذاری این فن‌ها به‌اندازه قطر پروانه فن سیرکوله برمی‌گردد. به طور مثال، فن سیرکوله 40، اندازه قطر پروانه آن 40 سانتی‌متر است.
جنس پروانه فن از فلزی با رنگ کوره‌ای ساخته می‌شود تا در رطوبت بالا ماندگار باشد. موتور فن سیرکوله پارس صنعت از نوع دمنده و بسته به سفارش مشتری تک‌فاز یا سه‌فاز طراحی می‌شود. توری محافظ فن با رنگ کوره‌ای لعاب داده می‌شود و جنس بدنه فن سیرکوله نیز از استیل ضدزنگ است.

میزان فضای مناسب برای کارایی این نوع فن‌ها به قطر آن بستگی دارد و به ترتیب زیر تنظیم می‌شوند:

 • فن سیر کوله 40: طول 15 متر
 • فن سیر کوله 50: طول 20 متر
 • فن سیرکوله 60: طول 30 متر

ازآنجایی‌که وظیفه اصلی فن سیرکوله جابه‌جایی و تبادل هوا در فضاهای صنعتی و بزرگ است؛ بهتر است این وسیله را در ارتفاع 5/2 تا 3 متر و وسط سالن نصب شود.