تجهیزات گلخانه هیدروپونیک

تجهیزات گلخانه هیدروپونیک|لیست 10 مورد از مهمترین تجهیزات

در سالهای اخیر رشد ساخت گلخانه هیدروپونیک در جهان و ایران بسیار زیاد شده است. دلایل ساخت این نوع از گلخانه‌ها را می‌توان کم‌آبی دانست اما مزایای دیگری که کشت هیدروپونیک دارد ورای صرفه‌جویی در آب است.

نکته‌ای که در میان از اهمیت زیادی برخوردار است، تهیه و خرید تجهیزات گلخانه هیدروپونیک است که در ادامه پس از آشنایی با گلخانه هیدروپونیک به معرفی 10 مورد از لیست تجهیزات گلخانه هیدروپونیک می‌پردازیم.

گلخانه هیدروپونیک چیست؟

گلخانه هیدروپونیک به فضایی که گیاهان با روش هیدروپونیک بدون خاک، با استفاده از محلول‌های مغذی و آب پرورش داده می‌شوند، گفته می‌شود. استفاده از گلخانه هیدروپونیک مزایای زیادی دارد که کاهش مصرف آب و عدم استفاده از آفت‌کش‌ها از مهم‌ترین آنها است.

10 مورد از لیست تجهیزات گلخانه هیدروپونیک:

ازآنجایی‌که گیاهان کشت شده در گلخانه هیدروپونیک نیاز به مراقبت بیشتری دارند، کیفیت تجهیزاتی که برای این گلخانه نیاز است، بسیار مهم است.

شما می‌توانید تجهیزات گلخانه هیدروپونیک را با بهترین کیفیت از شرکت پارس صنعت خریداری نمایید.

 1. چهارچوب گلخانه

چهارچوب گلخانه را می‌توان اولین تجهیزات برای شروع کشت هیدروپونیک دانست که با میله‌های فلزی در یک محیط مسطح در زمین تعبیه می‌شود. سقف این سازه ارتفاع استانداردی برای تهویه هوا و جلوگیری از رطوبت زیاد دارد.

تجهیزات گلخانه هیدروپونیک

 1. پوشش گلخانه

گلخانه هیدروپونیک از یک چهارچوب فلزی ساخته شده است که پوشش روی آن، معمولاً با نایلون ضخیمی که از جنس پلی‌اتیلن است می‌باشد.

به این پوشش پلی‌اتیلنی، نایلون پلی‌اتیلن نیز می‌گویند که در بازار با ضخامت‌های تک‌لایه، دولایه و سه‌لایه عرضه می‌شود. ضخامت بیشتر برای پوشش پلی‌اتیلنی میزان عایق‌بندی گلخانه هیدروپونیک را در برابر گرما و سرما بیشتر می‌کند.

نایلون برای پوشش گلخانه هیدروپونیک

انواع پوشش گلخانه هیدروپونیک:

 • پوشش شیشه‌ای
 • پی‌وی‌سی
 • فایبرگلاس

توجه داشته باشید که پوشش نایلون پلی‌اتیلنی از همه این موارد پرکاربردتر و ارزان‌تر است.

 1. طبقات گلخانه هیدروپونیک

سیستم کشت هیدروپونیک به‌صورت عمودی است. شاید یکی از مزایای این روش کشت همین استفاده بهینه از فضا نیز باشد. به همین علت در گلخانه هیدروپونیک از طبقاتی که معمولاً ارتفاع زیر 3 متر دارد استفاده می‌شود و درون این طبقات یا لوله‌های کشت هیدروپونیک و یا سینی قرار می‌گیرد.

طبقات گلخانه هیدروپونیک

     4. مخزن آب 

همان‌طور که از کلمه “هیدروپونیک” مشخص است، شما به آب برای رشد گیاهان خود نیاز دارید. به علت اینکه کشت هیدروپونیک نیاز به آبیاری مداوم و کمی دارد برای آبیاری این روش کشت به سیستم آبیاری قطره‌ای نیاز داریم.

در روش آبیاری قطره‌ای، مخزن آب از نیازهای اولیه است تا بتوانید آب را در آن ذخیره و به‌صورت کم‌کم وارد گلخانه هیدروپونیک کنید.

تجهیزات گلخانه هیدروپونیک

 1. سیستم نوردهی

برای گلخانه هیدروپونیک، در فضای باز نور به‌وسیله خورشید تأمین می‌شود اما در فضای سربسته مانند کانکس کشت هیدروپونیک، شما مسئول تأمین نور به‌صورت مصنوعی هستید. قبل از خرید سیستم نور مصنوعی، دقت کنید که قصد دارید چه نوع گیاهانی را پرورش دهید. گیاهان مختلف مقادیر متفاوتی از نور را می‌خواهند.

لامپ‌های فلورسنت روشنایی را بدون گرمای شدید فراهم می‌کنند و برای گلخانه هیدروپونیک عالی است.

نور رشد علوفه هیدروپونیک

 1. دماسنج

دماسنج یکی موارد دیگر از لیست تجهیزات گلخانه هیدروپونیک است. دمای مناسب در گلخانه هیدروپونیک بستگی به نوع گیاهی دارد که درحال‌رشد است، اما برای بسیاری از گیاهان دمای متوسط ​​تا بالای 21 درجه سانتی‌گراد را ترجیح می‌دهند. (این دماها باید بین روز و شب ثابت بماند تا به گیاهان شوک وارد نشود).

تجهیزات گلخانه هیدروپونیک

 1. سینی کشت هیدروپونیک

بسته به نوع سیستمی که برای گلخانه هیدروپونیک استفاده می‌کنید، می‌توانید سینی‌های کشت هیدروپونیک به‌صورت جداگانه برای هر گیاه و یا یک سینی بزرگ برای کل میز داشته باشید. این ظروف هیدروپونیک به گیاه اجازه رشد در یک فضای عاری از هر آلودگی را می‌دهد.

تجهیزات گلخانه هیدروپونیک

 1. سیستم آبرسانی:

در سیستم آبرسانی، آب از مخزن به درون لوله‌های 16 میلیمتری و لوله 20 میلیمتری سرریز می‌شود و سپس با استفاده از دستگاه مه پاش به گیاهان پاشیده می‌شود.

 1. فن و دستگاه تهویه:

در گلخانه هیدروپونیک به علت استفاده از دستگاه مه پاش، رطوبت کمی بالاست به همین علت برای جلوگیری از راکد شدن هوا از سیستم تهویه و فن استفاده می‌شود.

فن گلخانه قطر 60

 1. سیستم گرمایشی و سرمایشی:

یکی از پرکاربردترین لوازم در لیست تجهیزات گلخانه هیدروپونیک، سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی است زیرا هرگونه اختلال در دمای مناسب  باعث گندیدگی و کپک زدن گیاهان در روش کشت هیدروپونیک می‌شود.

تجهیزات گلخانه هیدروپونیک

کلام پارس صنعت:

بی شک تولید یک محصول باکیفیت، نیازمند تجهیزات مرغوب و با کیفیتی می‌باشد. در کشت هیدروپونیک نیز باید به این امر مهم یعنی خرید تجهیزات درست توجه داشت.

این نوشتار به 10 لوازم مهم در لیست تجهیزات گلخانه هیدروپونیک اشاره کرد. اگر شما نیز قصد راه‌اندازی گلخانه هیدروپونیک را دارید، با کارشناسان ما در شرکت پارس صنعت تماس بگیرید.

پارس صنعت در مسیر سبز کشت هیدروپونیک تا رسیدن به مقصد طلایی در کنار شماست.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.