تهران، شادآباد

سبد خرید

گلخانه هیدروپونیک؛از چیستی تا خرید، آموزش و راه اندازی

نسرین نیک نژاد
2022-02-26
11:20
No Responses
گلخانه هیدروپونیک

همان‌طور که می‌دانید که  گلخانه، فضایی است که برای محافظت از گیاهان حساس یا برای محافظت از هوای نامساعد در برابر سرما یا گرمای بیش از حد طراحی شده است. در قرن هفدهم، گلخانه‌ها پناهگاه‌های معمولی آجری یا چوبی با اندازه معمولی بودند که دارای فضای پنجره و برخی وسایل گرمایشی بودند. با ارزان‌تر شدن شیشه و در دسترس قرارگرفتن اشکال پیچیده‌تر سیستم‌های گرمایشی، گلخانه‌ها به ساختاری سقف‌دار تبدیل شدند که از متریال شیشه با اسکلت چوبی یا فلزی ساخته می‌شدند.

در اواسط قرن نوزدهم، گلخانه از یک پناهگاه برای جلوگیری از آب‌وهوا به یک محیط کنترل شده تبدیل شده برای نیازهای گیاهان خاصی ساخته شد و موجب افزایش محصولات کشاورزی گلخانه‌ای شد. هیدروپونیک یک روش نوین در صنعت کشاورزی است که در آن گیاهان در محلول غذایی و آب به‌جای خاک رشد می‌کنند. معمولاً محیط کشت محصولات هیدروپونیکی در گلخانه هیدروپونیک است که باید دما، تهویه و نور مناسبی داشته باشد و مهم‌ترین تفاوت بین کشاورزی معمولی و کشت هیدروپونیک، در همین محیط کشت کنترل‌شده است.

قبل از شروع مقاله گلخانه هیدروپونیک، با روش کشت هیدروپونیک آشنا می‌شویم.

علوفه هیدروپونیک

 

 

روش کشت هیدروپونیک:

روش هیدروپونیک، روش کشت گیاهان بدون استفاده از خاک است. گل‌ها، گیاهان و سبزیجات هیدروپونیک در محیط‌هایی مانند گلخانه، کانکس و یا سالن‌های سرپوشیده کاشته می‌شوند و با محلول‌های غنی از مواد مغذی، اکسیژن و آب پرورش داده می‌شوند.

گلخانه هیدروپونیک چیست؟

گلخانه هیدروپونیک به فضایی که گیاهان با روش هیدروپونیک بدون خاک و با استفاده از محلول‌های مغذی در آب پرورش داده می‌شوند، گفته می‌شود. استفاده از گلخانه هیدروپونیک مزایای زیادی دارد که کاهش مصرف آب و عدم استفاده از آفت‌کش‌ها از مهم‌ترین آنها است.

گلخانه هیدروپونیک

 

مزیت استفاده از گلخانه هیدروپونیک:

مزیت اصلی استفاده از گلخانه هیدروپونیک را می‌توان در استفاده از تکنیک‌های ساده که منجر به تولید محصولات باکیفیت‌تری می‌شود، عنوان کرد. با استفاده از گلخانه هیدروپونیک، میزان تولید سبزیجات و گیاهان به مقدار زیادی افزایش می‌یابد.

به‌عنوان‌مثال، تولید گوجه‌فرنگی در هر هکتار زمانی که در خاک رشد می‌کند بین 5 تا 10 تن است اما در گلخانه هیدروپونیک در این فضا معمولاً بین شصت تا سیصد تن می‌باشد.
به طور خلاصه می‌توان موارد زیر را از مزایای استفاده از گلخانه هیدروپونیک عنوان کرد:

 • هیچ‌گونه آفات، بیماری‌ها و قارچ‌های خاکی در محصولات تولید شده وجود ندارد.
 • می‌توان در تمام طول سال گیاهانی در گلخانه هیدروپونیک پرورش داد.
 • گیاهان در گلخانه هیدروپونیک زمان کمتری برای نگهداری نیاز دارند و نیازی به وجین یا آبیاری زیاد ندارند.

گلخانه هیدروپونیک چیست

سیستم‌ های گلخانه‌ هیدروپونیک چگونه کار می‌کنند؟

در گلخانه هیدروپونیک سبزیجات، گیاهان یا علوفه با استفاده از دما، نور، مواد مغذی و آب پرورش داده می شوند. مواد مغذی استفاده شده برای رشد گیاهان، می‌تواند به‌صورت خشک یا مایع یا ترکیبی از این دو حالت باشد.

محصولات زراعی را بر روی یک سینی یا لوله هایی به صورت عمودی قرار می دهند. سپس آب و محلول‌های غذایی از طریق مخازن و لوله‌های آبیاری و مه پاش به گیاهان می‌رسد. برخلاف گلخانه‌های سنتی، در اکثر گلخانه‌های هیدروپونیک به حفاظت از ریشه توجه زیادی دارند.

گیاهان مناسب برای کشت در گلخانه هیدروپونیک:

نام عمومی نام لاتین
 کاهوlactuca sativa
فلفلcapsicum
گوجه فرنگیsolanum lycopersium
خیارcucumis sativus
اسفناجspinacia oleracea
توت فرنگیstrawberry
کرفسApium graveolens

بذرهای رایج برای کشت علوفه در گلخانه هیدروپونیک:

نام فارسینام لاتین
جوbarely
گندمwheat
ذرتmaize
شبدرclover
یونجهalfalfa

 

لوازم مورد نیاز در گلخانه هیدروپونیک:

این ایده خوبی است که قبل از شروع به ساخت گلخانه هیدروپونیک بدانید که چه چیزی را می‌خواهید پرورش دهید . به طور مثال، لوازمی که برای کشت کاهو در گلخانه هیدروپونیک نیاز دارید مطمئناً با کشت علوفه هیدروپونیک جو تفاوت دارد. اما برخی از لوازم و تجهیزات برای همه محصولات به کار برده می‌شود.

لوازم اصلی در گلخانه هیدروپونیک شامل:

 • لوله‌های آبیاری
 • دماسنج
 • سیستم تهویه
 • لوله‌های کشت عمودی
 • سیستم گرمایشی و سرمایشی
 • کنترلر هوشمند گلخانه هیدروپونیک

شرکت پارس صنعت برای علاق‌مندان به کشت علوفه هیدروپونیک، تجهیزاتی را فراهم کرده است. یکی از تجهیزات کاربردی، سازه کشت علوفه هیدروپونیک است که شامل سینی و طبقات کشت می‌باشد.

فیلم زیر در مورد سازه کشت هیدروپونیک پارس صنعت که برای علوفه هیدروپونیک ساخته شده است، می‌باشد.

فضای مناسب برای گلخانه هیدروپونیک:

 • ارتفاع مناسب سقف گلخانه (اگر سقف شیب‌دار است، ارتفاع را در اوج و پایین‌ترین نقطه یادداشت کنید).
 • فضای مناسب برای حرکت نیروی کار در مسیر کشت محصولات.
 • بررسی هموار بودن یا صافی زمین گلخانه هیدروپونیک

گلخانه علوفه هیدروپونیک

نور مناسب در گلخانه هیدروپونیک:

نور برای هیدروپونیک لازم است، اما نه لزوماً نور خورشید. شما می‌توانید در گلخانه‌ای که در فضای باز قرار دارد، تمام نور موردنیاز خود را به طور طبیعی از خورشید دریافت کنید. اما اگر در فضای داخلی هستید استفاده از لامپ‌هایی با نور مصنوعی لازم است.

چه نوع مواد مغذی برای کشت هیدروپونیک مورد نیاز است؟

بسیاری از پرورش دهندگان، محلول های مغذی برای هیدروپونیک را بر اساس نوع محصول و مرحله رشد آن مصرف می کنند. این مواد مغذی شامل کلسیم، منیزیم، پتاسیم، نیترات، سولفات و دی هیدروژن فسفات هستند.

آیا گیاهان در گلخانه هیدروپونیک طعم متفاوتی دارد؟

محصولاتی که در گلخانه هیدروپونیک رشد می‌کنند، به علت استفاده‌نکردن از آفت‌کش‌ها ارگانیک هستند و طعم بهتری دارند. علوفه هیدروپونیک نیز به علت اینکه ریشه‌های آن طعم شیرینی دارد و برای دام بسیار خوش‌خوراک‌تر از علوفه معمولی است، طعم بهتری دارد.

آشنایی با گلخانه هیدروپونیک

مکان مناسب برای راه‌اندازی  سیستم هیدروپونیک:

ازآنجایی‌که نگهداری سیستم‌های هیدروپونیک تنظیم شده است، توصیه می‌شود که آنها در یک محیط کنترل شده مانند گلخانه، سالن سرپوشیده و یا کانکس پرورش دهید. رشد در محیط بسته از عوامل، آفات و بیماری گیاهان محافظت بهتری می‌کند. هنگام رشد در فضای سربسته، نور مصنوعی لازم است تا اطمینان حاصل شود که گیاهان مقادیر مناسب و یکنواختی از نور را دریافت می‌کنند.

چگونه گلخانه  هیدروپونیک راه اندازی کنیم؟

صرف نظر از نوع سیستم هیدروپونیک انتخاب شده، باید به  این نکته توجه داشته باشید که بذرها فقط به چند عنصر اساسی برای جوانه زدن نیاز دارند: ظروف تمیز، محیط مناسب رشد، آب، گرما و گاهی اوقات منبع نور مصنوعی.

در ابتدای شروع راه برای راه اندازی گلخانه هیدروپونیک بهتر است از متخصصان این صنعت راهنمایی و مشاوره بگیرید تا بتوانید به نتایج خوبی برسید.

وسایل مورد نیاز برای کشت هیدروپونیک:

تجهیزات ضروری که برای راه‌اندازی کشت هیدروپونیک نیاز دارید، عبارت‌اند از:

1. بستر کشت

محفظه رشد، جایی است که گیاه رد طبقاتی یا به‌صورت عمودی و یا افقی رشد می‌کند.

2. مخزن آب

یک مخزن برای محلول غذایی  و آب گیاه تعبیه می‌شود. آب از این مخزن به محفظه رشد پمپاژ می‌شود. هر ظرف پلاستیکی یا شیشه‌ای می‌تواند این کار را انجام  دهد، اما اطمینان حاصل کنید که مواد پلاستیکی ممکن است  با مواد مغذی که شیمیایی هستند، واکنش نشان دهند.

3. پمپ نیم اسب تک فاز

پمپ‌ها یکی از تجهیزات ضروری هستند که برای ساختن یک گلخانه هیدروپونیک در “فهرست ضروری” قرارخواهند گرفت. این پمپ برای انتقال آب از مخزن به محفظه رشد ضروری است.

4. سازه کشت هیدروپونیک

سازه گلخانه، وسیله‌ای است که در ابعاد استاندارد و چندین طبقه برای قراردادن سینی نشا ساخته می‌شود. از این سازه در گلخانه‌های هیدروپونیک برای کاشت انواع گیاهان خاصی استفاده می‌شود.

تیم طراحی پارس صنعت با طراحی سازه استاندارد گلخانه  که به‌صورت پیش‌ساخته و به همراه کاتالوگ نصب است، کشت گیاهان را در گلخانه برای علاقه‌مندان و تولیدکنندگان آسان کرده اند.

5. تابلو فرمان گلخانه هیدروپونیک

جعبه فرمان برق، به کنترل دما، میزان رطوبت و … کمک می‌کند و کاربردهای زیادی در محیط کشت گلخانه هیدروپونیک دارد که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اندازه‌گیری دمای گلخانه
 • اندازه‌گیری میزان رطوبت گلخانه
 • کنترل زمان‌بندی آبیاری (فعال‌سازی شیر برقی و پمپ)
 • کنترل دمای گلخانه (مدیریت سیستم کولینگ و هیتر)
 • کنترل میزان رطوبت گلخانه (مدیریت فن‌ها و رطوبت‌ساز)

6.نور رشد هیدروپونیک

نور رشد برای همه سیستم‌های هیدروپونیک ضروری نیست. بااین‌حال، اگر به فکر پرورش گیاهان در محیط سربسته و یا محصولات خاصی مانند علوفه هستید، باید از رشته نورهای مصنوعی استفاده کنید.

میزان درآمد از گلخانه علوفه هیدروپونیک:

به طور یقین هر کاری در مرحله راه اندازی به بررسی سود و زیانش بستگی دارد. خوشبختانه کشت علوفه هیدروپونیک و بقیه محصولات هیدروپونیک سراسر سود است. با کمی محاسبه می‌توان این میزان سود دهی را تخمین زد؛ به‌همین دلیل به ویدئوی زیر که توسط شرکت پارس صنعت تهیه شده است، نگاهی می‌اندازیم.

برای ساخت گلخانه هیدروپونیک برای علوفه از کجا شروع کنیم؟

تکنیک‌های کشت هیدروپونیک، آبیاری قطره‌ای، کشاورزی عمودی در نهایت باید به بخشی ثابت کشاورزی تبدیل شود. اگر این کار را نکنیم، می‌توانیم به روزی برسیم که ممکن است زمین‌های کشاورزی برای پرورش غذا برای همه ما، از جمله حیوانات، کافی نباشد.

برای ساخت گلخانه هیدروپونیک می‌توانید از ابتدا تا انتهای کار را با خیال راحت به کارشناسان ما در مجموعه پارس صنعت بسپارید.

همچنین برای مشاوره رایگان، تأمین تجهیزات و لوازم مورد نیاز کشت علوفه هیدروپونیک مانند مه پاش، سینی کشت علوفه هیدروپونیک، سازه علوفه هیدروپونیک، تهیه بذر مناسب و همچنین پشتیبانی می‌توانید همه روزه با شماره ۰۹۹۳۵۷۰۶۷۴۷ تماس بگیرید.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *