(گرانول چیست و چه کاربردهایی دارد؟) اگر در ذهن شما نیز این سوال ایجاد شده است که دقیقا این ذرات رنگارنگ زیبا و جذاب چه چیزی هستند و چه استفاده هایی دارند با ما در این مقاله همراه باشید تا دقیقا با فرایند تولید و چیستی و کاربردهای مختلف گرانول آشنا شوید.

مفهوم گرانول چیست؟🤔

گرانول ها نوعی از مواد خاص هستند که در ساخت و تولید پلیمرها نقش دارند، ترکیب گرانول به شکل تک تک بوده و از آن ها برای تولید در صنایع پلاستیکی و …. استفاده می‌کنند.

از یاد نبرید که گرانول جنس خاصی از پلیمر نیست بلکه به حالت خاصی از پلیمر که به صورت دانه های رنگارنگ هم اندازه کوچک هستند و از آن‌ها برای تولید و صنعت استفاده می‌کنند گرانول می‌گویند.

 

فرق گرانول با پلاستیک‌های دیگر چیست؟

با توجه به تعریف بالا شاید تصور کنید هر نوع گرانولی را می‌توان پلاستیک دانست اما فراموش نکنید که ساختار تشکیل دهنده گرانول باید به صورت گلوله ای باشد و البته این گلوله های رنگی کاربردی می‌توانند از هرنوع پلاستیکی تولید شوند.

 

هدف از تولید گرانول چیست؟

پلیمرها نقش مهمی در صنایع پلاستیک سازی و … در دنیا امروز دارند، هدف نهایی در خط تولید پلیمرها خلق مواد اولیه ای بی نظیر است که بتوان با کنترل و شکل دهی آن به نتایج مطلوب در زمینه تولید پلاستیک رسید.

 

خاصیت های گرانول چیست؟

استفاده از گرانول ها دردنیا امروز مزایای بسیار زیادی دارد در ادامه با ما همراه باشید تا با مهم ترین مزایای گرانول آشنا شوید.

 1. به‌کارگیری از مواد غیرقابل استفاده
 2. پاکسازی طبیعت
 3. جلوگیری از آلودگی محیط زییست
 4. کاهش هزینه های صنایع مواد پلاستیکی
 5. سرعت تولید بالا
 6. کاربرد متنوع و گسترده و …..

 

گرانول چیست؟

انواع روش تولید گرانول چیست؟

گرانول ها درخط های تولیدی متفاوتی تولید می‌شوند، خط تولید رشته ای، خشک و ماشینی سه سبک متفاوت تولید گرانول ها هستند، در ادامه به صورت دقیق با این سه روش تولید آشنا شوید.

 • گرانول رشته ای

یکی از ساده ترین روش‌های تولید گرانول، خط تولید رشته‌ای می باشد که در این روش ابتدا پلاستیک را با کمک دستگاه اکسترودر آب می کنند و با خارج کردن آن از صافی های عظیم و بزرگ حلقه پلاستیک رشته ای را به دست می آورند.

در این مرحله پس از تولید رشته گرانول آن را به سمت استخر و آسیاب هدایت می کنند، پس از گذشت مدت زمان کمی گرانول ها خشک شده و آماده استفاده می‌شوند.

ویژگی های گرانول رشته ای

 1. سادگی روش تولید
 2. سرعت بالا
 3. گوشه های ناصاف
 4. ظاهر خوب
 5. کاربرد زیاد در ایران و …

 

 • گرانول خشک

خط تولید گرانول خشک نسبت به رشته ای کمی پیچیده تر است در این روش، دستگاه گرانول ساز اکسترودر پلاستیک هارا خرد و ذوب می کند و با گذراندن آن ها از صافی و بریدنشان روند گرانول سازی جلو می‌رود.

در مرحله بعد از بریده شدن گرانول ها نوبت به دستگاه مکنده ای می رسد که وظیفه مکش و عبور گرانول ها از لوله هارا بر عهده دارد، در مرحله آخر خط تولید گرانول خشک، گرانول های سنگین به سمت پایین مخزن حرکت می کنند و گرانول سازی به پایان می رسد.

 

ویژگی های گرانول خط تولید خشک

 1. دقت بالای ماشین ها
 2. زیبایی گرانول ها
 3. پایداری و کارایی زیاد
 4. استحکام
 5. کابرد در صنایع پتروشیمی و ….

 

 • دستگاه گرانول ساز

دستگاه گرانول ساز نقش مهمی در خوب پیش رفتن فرایند گرانول سازی دارد، این دستگاه کمک می کند گرانول ها در هر مرحله به خوبی ساخته شوند و در نهایت محصولی بی‌نظیر و عالی تولید شود.

از اکسترودر های تک پیچه به عنوان بهترین دستگاه گرانول ساز یاد می شود که می توان با کمک آن مواد خارج کننده را تمیز و یکدست و خشک کرد.

مزایای استفاده از دستگاه گرانول ساز اکسترودر تک پیچ

 1. استحکام بالا
 2. عدم فرسودگی
 3. داشتن یک پمپ
 4. سرعت بهتر
 5. صدای کمنتر
 6. کابرد زیاد
 7. قیمت پایین
 8. هزینه تعمیر کم و ….

 

مدل‌های مختلف گرانول کدامند؟🧐

امروزه گرانول ها در مدل های متفاوتی تولید می شوند که هرکدام ویژگی های خاص و منحصر به فرد خود را دارند، در ادامه انواع گرانول خدمت شما عزیزان معرفی می شود.

‌استایرن‌ها

گرانول استایرن، جزو مدل های گرانول حساس و ظریفی است که در صنایع کاربرد بسیار گسترده ای دارد و ارزش آن بالاست.

ABS

پلیمر گرانول ABC نیز جزو دسته گرانول های با دوام و مستحکم محبوب مهندسین حرفه ای است که امروزه در صنایع کاربرد بسیار گسترده ای دارد.

پلی کربنات

یکی از پرکاربردترین مدل های گرانول دنیا، پلی کربنات می باشد که با داشتتن ظاهر شفاف و قابلیت انتقال نور، در دنیای امروز کاربرد بسیار گسترده ای دارد، این گرانول در مقایسه با سایر گرانول ها به دلیل حساسیت بیشترف احتمال آسیب دیدگی زیادی دارد.

پلی پروپیلن

پروپیلن یکی از محبوب ترین مدل های مورد استفاده گرانول می‌باشد که به آن پلی‌پروپیلن نساجی نیزمی‌گویند و به دودسته کوپلیمر وهموپلیمر تقسیم می‌شود.

پلی اتیلن

پلی اتیلن یکی دیگر از مدل های پرکاربرد گرانول است که امروزه در صنایع مختلف کاربردهای بسیار گسترده ای دارد، ۴ مدل مختلف این پلی اتیلن ها به شرح زیر است.

 1. سنگین تزریقی
 2. سبک تزریقی
 3. سنگین بادی
 4. سبک خطی

خرید گرانول بازیافتی پ پ

گرانول چه کاربردهایی دارد؟

گرانول یکی از محبوب ترین مواد اولیه در دنیای امروز است که در صنایع بسیار زیادی کابرد دارد و کار مهندسین را ساده تر ساخته است، در ادامه اصلی ترین کاربرد های گرانول خدمت شما عزیزان معرفی می‌شود.

 1. ماشین سازی
 2. چهارچوب در
 3. نرده
 4. سقف کاذب
 5. کفپوش
 6. لاستیک ماشین
 7. چراغ خودرو
 8. لوازم خودرو
 9. لوازم خانگی
 10. تجهیزات پزشکی
 11. صنعت برق
 12. بخش های پلاستیک برخی دستگاه ها
 13. محصولاتی که نیاز به پلیمر شفاف دارند و ..

 

گرانول بازیافتی چیست؟

همانطور که می دانید گرانول‌ها قابلیت ذوب شدن و بازیافت و استفاده مجدد دارند، به آن دسته از گرانول هایی که پس از تولید و یک بار استفاده شدن دوباره به کارخانه برمی‌گردند و ذوب و شکل دهی می‌شوند گرانول بازیافتی می‌گویند.

اکثر گرانول‌ها بعد از فرایند بازیافت و استفاده مجدد کیفیت اولیه خود را از دست می‌دهند و تنها مدل‌های محدودی مثل PVC پس از بازیافت نیز همان خاصیت های اولیه خود را حفظ می ‌کنند.

 

سخن آخر

گرانول جزو مواد اولیه پرکاربرد و محبوبی است که امروزه در صنایع مختلف کاربرد گسترده ای دارد، در این مقاله پاسخ کامل پرسش گرانول چیست و چه کاربردهایی دارد خدمت شما عزیزان ارائه شد.

منبع : گرانول چیست؟

 

 

Click to rate this post!
[Total: ۲ Average: ۵]