گرانول چیست و چه کاربردهایی دارد؟

اگر در صنایع پلاستیک و پلیمرها سررشته ای داشته باشید بی شک نام گرانول را شنیده اید. گرانول ماده اولیه محصولات پلاستیکی است که  امروزه تقریبا جزء لوازم پرمصرف در  همه جا و به خصوص در منازل  می باشد.پیشرفت فن آوری ها ، روش ها و دستگاه های مختلف برای تولید محصولات پلاستیکی ماده اولیه گرانول نیز بیشتر و بیشتر مورد تقاضا قرار گرفت.. در میان فرم های پودر شده ، گرانول ها و پوسته ها ، گرانول ها به دلیل مزایای بسیاری که دارند در این رقابت پیروز شده اند و در اکثر روش های تولید از گرانول ها به عنوان ماده اولیه تولید محصول نهایی استفاده می شود. اما گرانول چیست و چه کاربردهایی دارد؟

در این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعاتی جامع در مورد گرانول کسب کنید.

 

مفهوم گرانول چیست؟

 

گرانول ها نوعی از مواد خاص هستند که در ساخت و تولید پلیمرها نقش دارند، ترکیب گرانول به شکل تک تک بوده و از آن ها برای تولید در صنایع پلاستیکی و … استفاده می‌کنند.

از یاد نبرید که گرانول جنس خاصی از پلیمر نیست بلکه به حالت خاصی از پلیمر که به صورت دانه های رنگارنگ هم اندازه کوچک هستند(مانند تصویر زیر) و از آن‌ها برای تولید و صنعت پلاستیک سازی استفاده می‌کنند ،گرانول می‌گویند.

 

گرانول چیست

گرانول

 

 گرانول چه مصارفی دارد ؟

 

گرانول ها در صنعت پلاستیک سازی بسیار زیاد مورد استفاده قرار می گیرند که تبدیل به محصولات مختلف می شوند. با توجه به هزینه بالای مواد اولیه مورد استفاده برای تولید محصولات پلاستیکی ، در تولید بیشتر محصولات پلاستیکی از نمونه های گرانول با کیفیت بالا استفاده می شود. تولید پروفیل درب و پنجره مورد استفاده در ساخت و ساز از دیگر کاربردهای این محصول است. به دلیل استحکام و دوام گرانول ها در تهیه پروفیل انواع درب و پنجره استفاده می شود.

پلیمرها نقش مهمی در صنایع پلاستیک سازی در دنیا امروز دارند، هدف نهایی در خط تولید پلیمرها خلق مواد اولیه ای بی نظیر است که بتوان با کنترل و شکل دهی آن به نتایج مطلوب در زمینه تولید پلاستیک رسید.

 

مزایای گرانول چیست؟

استفاده از گرانول ها دردنیا امروز مزایای بسیار زیادی دارد.از مهم ترین مزایای گرانول می توان موارد زیر را نام برد:

 1. پاکسازی طبیعت
 2. جلوگیری از آلودگی محیط زییست
 3. کاهش هزینه های صنایع مواد پلاستیکی
 4. سرعت تولید بالا
 5. کاربرد متنوع و گسترده و …..

روش های تولید گرانول چیست؟

امروزه چندین کارخانه در سراسر کشور برای تأمین نیاز صنایع داخلی در زمینه تولیدگرانول فعالیت می کنند. در خط تولید گرانول در صنایع مربوطه ، با توجه به کاربرد گرانول ، روشهای مختلفی برای تولید این مواد اولیه استفاده می شود. در حال حاضر ، خطوط تولید گرانول به دو روش اصلی کار می کنند.

 • گرانول رشته ای

یکی از ساده ترین روش‌های تولید گرانول، خط تولید رشته‌ای می باشد که در این روش ابتدا پلاستیک را با کمک دستگاه اکسترودر آب می کنند و با خارج کردن آن از صافی های عظیم و بزرگ حلقه پلاستیک رشته ای را به دست می آورند.

در این مرحله پس از تولید رشته گرانول آن را به سمت استخر و آسیاب هدایت می کنند، پس از گذشت مدت زمان کمی گرانول ها خشک شده و آماده استفاده می‌شوند.

ویژگی های گرانول رشته ای

 1. سادگی روش تولید
 2. سرعت بالا
 3. گوشه های ناصاف
 4. ظاهر خوب
 5. کاربرد زیاد در ایران و …

 

 • گرانول خشک

خط تولید گرانول خشک نسبت به رشته ای کمی پیچیده تر است در این روش، دستگاه گرانول ساز اکسترودر پلاستیک هارا خرد و ذوب می کند و با گذراندن آن ها از صافی و بریدنشان روند گرانول سازی جلو می‌رود.

در مرحله بعد از بریده شدن گرانول ها نوبت به دستگاه مکنده ای می رسد که وظیفه مکش و عبور گرانول ها از لوله هارا بر عهده دارد، در مرحله آخر خط تولید گرانول خشک، گرانول های سنگین به سمت پایین مخزن حرکت می کنند و گرانول سازی به پایان می رسد.

 

ویژگی های گرانول خط تولید خشک

 1. دقت بالای ماشین ها
 2. زیبایی گرانول ها
 3. پایداری و کارایی زیاد
 4. استحکام
 5. کابرد در صنایع پتروشیمی و ….

 

دستگاه گرانول ساز

دستگاه گرانول ساز نقش مهمی درفرایند گرانول سازی دارد، این دستگاه کمک می کند گرانول ها در هر مرحله به خوبی ساخته شوند و در نهایت محصولی بی‌نظیر و عالی تولید شود.

از اکسترودر های تک پیچه به عنوان بهترین دستگاه گرانول ساز یاد می شود که می توان با کمک آن مواد خارج کننده را تمیز و یکدست و خشک کرد.

مزایای استفاده از دستگاه گرانول ساز اکسترودر تک پیچ:

 1. استحکام بالا
 2. عدم فرسودگی
 3. داشتن یک پمپ
 4. سرعت بهتر
 5. صدای کمنتر
 6. کابرد زیاد
 7. قیمت پایین
 8. هزینه تعمیر کم و ….

 

 

 

مدل‌های مختلف گرانول کدامند؟

امروزه گرانول ها در مدل های متفاوتی تولید می شوند که هرکدام ویژگی های خاص و منحصر به فرد خود را دارند، در ادامه انواع گرانول خدمت شما عزیزان معرفی می شود.

-‌ استایرن‌ها

گرانول استایرن، جزو مدل های گرانول حساس و ظریفی است که در صنایع کاربرد بسیار گسترده ای دارد و ارزش آن بالاست.

– ABS

پلیمر گرانول ABC نیز جزو دسته گرانول های با دوام و مستحکم محبوب مهندسین حرفه ای است که امروزه در صنایع کاربرد بسیار گسترده ای دارد.

اطلاعات بیشتر در صفحه( گرانول abs)

– پلی کربنات

یکی از پرکاربردترین مدل های گرانول دنیا، پلی کربنات می باشد که با داشتتن ظاهر شفاف و قابلیت انتقال نور، در دنیای امروز کاربرد بسیار گسترده ای دارد، این گرانول در مقایسه با سایر گرانول ها به دلیل حساسیت بیشترف احتمال آسیب دیدگی زیادی دارد.

– پلی پروپیلن(خرید گرانول پلی پروپیلن)

پروپیلن یکی از محبوب ترین مدل های مورد استفاده گرانول می‌باشد که به آن پلی‌پروپیلن نساجی نیزمی‌گویند و به دودسته کوپلیمر وهموپلیمر تقسیم می‌شود.

– پلی اتیلن

پلی اتیلن یکی دیگر از مدل های پرکاربرد گرانول است که امروزه در صنایع مختلف کاربردهای بسیار گسترده ای دارد، ۴ مدل مختلف این پلی اتیلن ها به شرح زیر است.

 1. سنگین تزریقی
 2. سبک تزریقی
 3. سنگین بادی
 4. سبک خطی

 

گرانول چه کاربردهایی دارد؟

گرانول یکی از محبوب ترین مواد اولیه در دنیای امروز است که در صنایع بسیار زیادی کابرد دارد و کار مهندسین را ساده تر ساخته است، در ادامه اصلی ترین کاربرد های گرانول خدمت شما عزیزان معرفی می‌شود.

 1. ماشین سازی
 2. چهارچوب در
 3. نرده
 4. سقف کاذب
 5. کفپوش
 6. لاستیک ماشین
 7. چراغ خودرو
 8. لوازم خودرو
 9. لوازم خانگی
 10. تجهیزات پزشکی
 11. صنعت برق
 12. بخش های پلاستیک برخی دستگاه ها
 13. محصولاتی که نیاز به پلیمر شفاف دارند و …

 

فرق گرانول با پلاستیک‌های دیگر چیست؟

برخی از مواد مانند آنتی اکسیدان ها باعث می شوند که این پلیمر  ،گرانول به صورت پلاستیک در آید. این مواد به محافظت از پلیمر در برابر عوامل تخریب و اکسیداسیون کمک می کنند.

علاوه بر این ، افزودن چنین موادی باعث می شود پلاستیک در برابر اشعه ماورا بنفش و دیگر نور خورشید مقاوم باشد. در طی این فرآیندها ، پلاستیک های گرانول تولید می شود. در طی مرحله ذوب ، مواد افزودنی به صورت همگن به پلیمر اضافه می شوند. هر یک از فرآیندها می تواند منجر به تولید مواد مختلف پلاستیکی شود.

با توجه به تعریف بالا شاید تصور کنید هر نوع گرانولی را می‌توان پلاستیک دانست اما فراموش نکنید که ساختار تشکیل دهنده گرانول باید به صورت گلوله ای باشد و البته این گلوله های رنگی کاربردی می‌توانند از هرنوع پلاستیکی تولید شوند.

 

گرانول بازیافتی چیست؟

همانطور که می دانید گرانول‌ها قابلیت ذوب شدن و بازیافت و استفاده مجدد دارند، به آن دسته از گرانول هایی که پس از تولید و یک بار استفاده شدن دوباره به کارخانه برمی‌گردند و ذوب و شکل دهی می‌شوند گرانول بازیافتی می‌گویند.

اکثر گرانول‌ها بعد از فرایند بازیافت و استفاده مجدد کیفیت اولیه خود را از دست می‌دهند و تنها مدل‌های محدودی مثل PVC پس از بازیافت نیز همان خاصیت های اولیه خود را حفظ می ‌کنند.

اطلاعات بیشتر در صفحه گرانول بازیافتی چیست؟

 

نمونه ای از محصولات پارس صنعت:

 

 

سفارش گرانول-پارس صنعت

 

 

سفارش گرانول-پارس صنعت

 

 

سفارش گرانول-پارس صنعت

 

 

سفارش گرانول-پارس صنعت

 

 

سفارش گرانول - پارس صنعت

 

 

سفارش گرانول-پارس صنعت

 

 

 

کلام پایانی

 

همانطور که در این مقاله خواندیم گرانول جزو مواد اولیه پرکاربرد و محبوبی است که امروزه در صنایع مختلف کاربرد گسترده ای دارد، در این مقاله  سعی براین شد تا پاسخ کامل پرسش گرانول چیست و چه کاربردهایی دارد ،خدمت شما عزیزان ارائه شود.

 

 

جهت استعلام قیمت و خرید گرانول  باشماره ۰۹۱۲۴۶۱۲۸۳۳ محمدی  تماس بگیرید.

Click to rate this post!
[Total: ۳ Average: ۵]