به دلیل نوسانات قیمت، قبل از خرید تماس بگیرید

تهران، شادآباد

سبد خرید

لیست نوار تیپ های موجود در پارس صنعت

نوار تیپ پلاکدار 20 سانتی (1000 متری)⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
نوار تیپ پلاکدار 10 سانتی (1000 متری)⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
نوار تیپ بغل دوخت 10 سانتی (1000 متری)⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
نوار تیپ بغل دوخت 20 سانتی (1000 متری)⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

ویدئو انواع نوار تیپ + معرفی

نوارهای تیپ عمدتاً برای آبیاری محصولاتی با کشت ردیفی استفاده می‌شوند که امکان آبرسانی را در یک خط منظم داشته باشند.

از انواع نوارهای تیپ می‌توان به نوع نوار درزدار و پلاکدار اشاره کرد. در مقایسه این دو نوار آبیاری می‌توان گفت باتوجه‌به رسالت هر دو نوار در آبیاری قطره‌ای، نوار تیپ پلاکدار طول عمر بالاتر و قیمت گران‌تری دارد.

نوار درزدار با فواصل دریپرهای 10، 20 و 30 سانتی‌متری طراحی شده است. آب در این فواصل از لابه‌لای درزها خارج شده و ریشه گیاهان را آبیاری می‌کند. در صورتی که در نوار پلاکدار به‌جای این درزها، قطره‌چکان‌هایی تعبیه شده است.

 

برای مشاوره و خرید انواع نوار تیپ با کیفیت و قیمت مناسب تماس بگیرید.

Blog

آخرین مقالات نوار تیپ ها

توضیحات جامع راجع به تمامی نوار تیپ ها

امروزه در سراسر جهان به علت خشکسالی و بحران کم آبی، صنعت کشاورزی با مشکلات عدیده‌ای روبرو شده است. از آنجایی که نقش آب در تولید محصولات کشاورزی با تولید غذا ارتباط مستقیم دارد؛ می‌توان گفت بحران کمبود غذا می‌تواند مهم‌ترین تأثیر ازکمبود این منبع خدادادی باشد. بنابر این همه صنایع به خصوص زراعت باید به سمت مدرنیته‌شدن سوق داده شود.

خوشبختانه در سال‌های اخیر سیستم آبیاری قطره‌ای رشد چشمگیری داشته است؛ از لوله‌های پلی‌اتیلن سخت گرفته تا نازل‌های آبیاری قطره‌ای و بارانی. در این میان لوازمی هستند که استفاده از آن به شدت به کشاورزان توصیه می‌شود و آن چیزی نیست جز نوار تیپ!

نوار تیپ یا نوار آبیاری چیست؟

نوار تیپ (irrigation tape)، لوله‌های انعطاف‌پذیری هستند که روزنه‌هایی در فواصل مشخص آن تعبیه شده است. نوارهای تیپ نوعی مجرای ورود آب از مخزن به ریشه گیاهان هستند. در واقع آب پس از عبور از داخل نوار تیپ از طریق دریپرها یا قطره‌چکان‌ها خارج می‌شود و گیاهان آبیاری می‌شوند.

معمولاً گیاهان بسته به میزان آبی که نیاز دارند باید دبی مشخصی برایشان مشخص شود. این دقت و اندازه‌گیری با کمک آبیاری سنتی، تقریباً ناممکن است. اما با کمک نوار تیپ‌ها می‌توان میزان دبی آب را مشخص کرد و پرورش محصولات کشاورزی را بهینه‌تر کرد.

مواد اولیه نوار تیپ

در ساخت نوار تیپ‌ها از نوعی مواد پلی‌اتیلنی انعطاف‌پذیر استفاده می‌کنند که این مواد در برابر تغییر دما، اشعه فرابنفش، مواد شیمیایی و مواد مغذی برای گیاهان مقاوم است. علاوه براین به علت وجود متریال انعطاف‌پذیری که در ساخت نوار تیپ‌ها استفاده می‌شود، این نوارها به‌راحتی جمع می‌شوند و به شکل یک کلاف درمی‌آیند.

اصولاً در باغ‌هایی که رفت و آمد زیادی در آن وجود ندارد، از لوله‌های پلی‌اتیلنی قوی استفاده می‌کنند و تا سال‌ها این لوله‌ها ماندگار هستند. اما در روش‌هایی که گیاهان بر بستر خاک و روی زمین کشت می‌شوند و دائماً تراکتور یا ماشین آلات کشاورزی از آن رد می‌شود، بهتر است از نوارهای تیپ با مواد پلی اتیلنی نرم استفاده شود.

به طور کلی عمده مصرف نوارهای تیپ را باید در مزارعی با کشت ردیفی و زمین‌هایی که شخم زده می‌شوند، استفاده کرد. زیرا استفاده از این نوارهای آبیاری در مقایسه با لوله‌های پلی‌اتیلن سخت بسیار کم هزینه‌تر و به‌صرفه‌تر است.

ویژگی نوار تیپ آبیاری (متراژ، جنس، وزن)

نوارهای تیپ، لوله‌ای ساخته شده از جنس پلی اتیلن انعطاف‌پذیر هستند که بنا به تناسب در کشت گیاهان، در فاصله‌های 10، 20 و 30 سانتی‌متری آن روزنه‌ها یا دریپرهایی تعبیه شده است. معمولاً آب با دبی 2/1 تا 3 لیتر در ساعت از آن خارج می‌شود. نوار تیپ‌ها در ضخامت جدار، قطر لوله‌ها، مقدار آبدهی، نوع و فواصل دریپرها  با هم تفاوت دارند. طول مناسب نوار تیپ به بافت خاک (سبک یا سنگین) و همچنین شیب زمین بستگی دارد.

نوارهای آبیاری قطره ای وزن سبکی دارند و معمولا یک کلاف 1000 متری آن وزنی بین 9 تا 11 کیلوگرم دارد. این وزن در مقایسه با لوله کشاورزی با قطر 16میلیمتر (کمترین قطر) بسیار سبک است. ضخامت نوار تیپ‌ها عمدتاً بین 150، 175 و 200 میکرون است. طول رول‌های نوار تیپ در اندازه‌های 1000، 1500 و 3000 متری در بازار عرضه می‌شوند. لازم به ذکر است کلاف‌های ۱۰۰۰تایی نوار تیپ، بیشترین فروش را دارد.

دمای مناسب برای نوار تیپ

دمای مناسب برای کارکرد بهتر و یا محدوده دمایی استاندارد برای انواع نوارهای تیپ، بین 15 تا 30 درجه سانتیگراد تخمین شده است. توصیه پارس صنعت به خریداران حضوری انواع نوار تیپ آبیاری و همچنین در خرید اینترنتی نوار تیپ آبیاری این است که در صورت افزایش دما و محدوده بالاتر از 30 درجه سانتیگراد، حتماً در ابتدای آبیاری به مدت 10 دقیقه، فشار آب را 0/5 بار قرار دهید و سپس به‌تدریج فشار آب را تا 1 بار افزایش دهید. به‌عبارت‌دیگر، زمانی که هوا گرم است، بهتر است آب را یک‌باره وارد نوار تیپ نکنید.

مزایای  نوار تیپ آبیاری

نوارهای تیپ در مقایسه با لوله‌های 16 میلیمتری آبیاری قطره‌ای، نصب آسان‌تری دارند. راندمان آبیاری با نوارهای تیپ به‌مراتب بیشتر از لوله‌های 16 میلیمتری است و تقریباً در حدود 95% محاسبه شده است.

باتوجه‌به راندمان بالای آبیاری توسط نوارهای تیپ می‌توان نتیجه گرفت که این ابزارهای آبیاری آب کمتری هدر می‌دهند. همچنین به علت تمرکز نوارهای تیپ در آبیاری در اطراف آنها علف‌های هرز کمتری تولید می‌شود و از بروز قارچ و آفات هم در کنار گیاهان جلوگیری می‌کند.

نوارهای تیپ در کشاورزی ردیفی بیشترین کاربرد را دارد. این وسیله مزایای دیگری هم  دارد که در ادامه به برخی از آنها نگاهی می‌اندازیم:

  • هزینه کم نسبت به لوله‌های پلی اتیلن سخت
  • قابل تجدید پذیری و بازگشت به چرخه محیط زیست
  • وزن سبک و حمل و نقل آسان
  • کاهش مصرف برق و انرژی

با نگاهی به تاریخچه کشاورزی درمی‌یابیم که فلاحت پیشه‌ای چندهزارساله است. در این مسیر، اسلوب کشاورزی تغییراتی زیادی کرد که آبیاری قطره‌ای سرآمد آنهاست.
از لوله‌های پلی‌اتیلن گرفته تا مخزن آب در این روش آبیاری، همه تنها یک هدف داشتند؛ صرفه‌جویی!
نوار تیپ نیز قطعه‌ای از پازل آبیاری قطره‌ای است که هم به مصرف بهینه آب کمک می‌کند و هم کشاورزان را از زحمت آبیاری مداوم بی‌نیاز و البته صنعت کشاورزی را پربرکت‌تر.

انواع نوار تیپ آبیاری

به طور کلی، پرمصرف‌ترین سیستم آبیاری قطره‌ای در کشور با کمک نوارهای تیپ انجام می‌شود. به طورکلی در خرید اینترنتی نوار تیپ آبیاری و خرید حضوری، این نوارها به 2 نوع پلاکدار و بغل دوخت تقسیم می‌شوند. که در ادامه به بررسی هر یک از آنها می‌پردازیم:

• نوار تیپ بغل دوخت

این نوع نوار تیپ آبیاری به مانند رول سفره‌ای است که از سمت عرض روی هم قرار می‌گیرد. طرف باز این نوار تیپ به صورت زیگزاگ دوخته می‌شود و به همین دلیل به نوار تیپ درزدار یا بغل دوخت مصطلح است.

مشاهده انواع نوار تیپ درز دار

ضخامت نوار درزدار بین 150 تا 200 میکرون است و با فشار آب 0/7 تا1 بار سازگار است. در صورت ورود آب با فشار بالاتر، ممکن است نوار درزدار پاره و درز کنار ان از هم باز شود. نکته مهم در استفاده از این نوار تیپ‌ها، دقت به شیب زمین است زیرا در شیب‌های زیاد این نوار عملکرد درستی ندارد. در این مواقع بهتر است از نوار تیپ پلاکدار استفاده شود.

همچنین طول عمر استفاده از نوار بغل دوخت تقریباً برابر با یک فصل زراعی است و برای استفاده طولانی مدت کارایی لازم را ندارد.

• نوار تیپ پلاکدار

نوارهای تیپ پلاکدار نوع دیگری از خانواده آبیاری قطره‌ای هستند که در داخل لوله آن، دریپر یا قطره چکان‌هایی تعبیه شده است. این خروجی های آب به فاصله 10، 20 و 30 سانتی‌متر قرار دارد.

مشاهده انواع نوار تیپ های پلاکدار

نکته قابل توجه در مورد نوار پلاکدار این است که هرچه فاصله خروجی آب در آن کمتر باشد قیمت بالاتری دارد. به عبارت دیگر هزینه قطره چکان‌ها بر روی قیمت نوار پلاکدار تأثیر گذار است. در مقایسه با نوار تیپ بغل دوخت، نوارهای پلاکدار طول عمر بالایی دارند و بین 2 تا 3 فصل زراعی کار می‌کنند. فشار استاندارد در نوار تیپ پلاکدار 0/7 تا 1 بار است.

کاربردهای نوار تیپ آبیاری

از نوار تیپ برای کشت‌های ردیفی استفاده می‌کنند. به طور کلی اگر بخواهیم این محصولات را دسته بندی کنیم، می‌توان به صورت زیر بیان کرد.

گیاهان صنعتیچغندرقند، پنبه، نیشکر، ذرت، آفتابگردان، سویا و کلزا
سبزی‌ها و صیفی‌جاتسیب‌زمینی، پیاز، خربزه، هندوانه، گوجه‌فرنگی، خیار، کدو، بادمجان، گل کلم، کاهو، هویج

همچنین از نوارهای تیپ در مزارع آلوورا و باغ های کشت نهال مانند گردو و پسته استفاده می‌کنند.

  • کاربرد نوار تیپ 10 سانتی

از نوارهای تیپ 10 سانتی برای آبیاری کلیه گیاهان گلخانه‌ای مانند خیار درختی، گوجه گیلاسی، توت‌فرنگی استفاده می‌کنند. همچنین سبزیجاتی مانند شاهی، ریحان، پیازچه یا گیاهانی که بوته کوتاهی مانند نخود، لوبیا، عدس دارند نیز می‌توان با نوار تیپ 10 سانتی آبیاری کرد.

علاوه بر موارد ذکر شده گیاهان تزیینی که در هوای خشک می‌رویند و یا گیاهانی که فاصله کمی در کشت دارند؛ مانند سیر، پیاز و چغندر هم مناسب نوار تیپ 10 سانتی هستند. سبزی‌ها و محصولات علوفه‌ای مانند یونجه نیز از گیاهان مناسب برای این نوع نوار تیپ هستند.

  • کاربرد نوار تیپ 20 سانتی

از نوارهای تیپ 20 سانتی می‌توان برای صیفی‌جاتی مانند گوجه‌فرنگی، بادمجان، هویج، خیار، فلفل یا میوه‌هایی که به‌صورت بوته‌ای کشت می‌شوند می‌توان استفاده کرد. همچنین محصولات کشاورزی که یک‌فصل کاشت دارند؛ مانند خربزه، هندوانه، طالبی یا نهال‌هایی که به‌صورت گلدانی پرورش می‌یابند، مناسب نوار تیپ 20 سانتی هستند.

روش نصب نوار تیپ

برای افزایش طول عمر نوار تیپ بهتر است از رفت و آمد روی آنها اجتناب کنید. همچنین از دستگاه فیلتراسیون استفاده کنید تا گل و لای آب، روزنه های نوارهای آبیاری را مسدود نکنند.

برای افزایش عملکرد نوارهای تیپ بهتر است به نکات زیر دقت کنید تا بتوانید بیشترین استفاده را از این وسیله ببرید.

1. قبل از نصب نوار تیپ، از میزان دبی آب برای گیاه تحقیق کنید تا کم محاسبه نکنید. به طور مثال، اگر دبی آب مورد نیاز برای یک گیاه 2 لیتر باشد و میزان آبیاری شما 1 لیتر در ساعت، ریشه گیاه به سمت سوراخ‌های نوار تنیده می‌شود و باعث گرفتگی این نوارها می‌شود.

2. بهتر است برای آب‌هایی که آلودگی فیزیکی دارند و یا ذرات معلق در درون آنها زیادی استف از فیلترهای غشایی استفاده شود.

3. در هنگام نصب نوار تیپ دقت کنید تا لوله‌ها تا نشود زیرا باعث شکنندگی و عدم تعادل در میزان دبی آب می‌شود.

4. نوارهای تیپ در زمینهایی با شیب بالا کارایی ندارند، توصیه می‌شود قبل از نصب نوار تیپ به شیب زمین توجه داشته باشید.

5. فشار ایدئال برای نوار تیپ 0/7 تا 1 اتمسفر است و در صورت فشاری بیش از این بازه، نوارها دچار پارگی می‌شوند.

6. از برخورد شی تیز یا برنده با نوارهای آبیاری جلوگیری کنید.

7. از به کار بردن نوارهای تیپ با طول زیاد بپرهیزید زیرا احتمال دارد آب به انتهای لوله نرسد.

ترکیدگی و پارگی بیشترین عواملی است که باعث خرابی نوار تیپ‌ها می‌شود. ترکیدگی نوار تیپ‌ها براثر فشار زیاد به وجود می‌آید که با حفظ فشار استاندارد در نوار تیپ‌ها که نهایتاً 2/5 بار است، برطرف می‌شود. معمولاً به جز موارد ذکر شده، برخی از نکات مهم در خرید اینترنتی نوار تیپ آبیاری و خرید حضوری نوار تیپ از مجموعه پارس صنعت به مشتریان آموزش داده می‌شود.

نحوه نگهداری نوار تیپ

ازآنجایی‌که نوارهای تیپ وزن کمی دارند در برابر وزش باد آسیب‌پذیر هستند؛ بنابراین بهتر است آنها را در مسیر آبیاری به‌وسیله گیره‌هایی سفت کنیم. همچنین دو سر نوار تیپ را با میخ درون زمین قرار دهید تا به‌راحتی بر اثر باد بلند نشود.

برای افزایش طول عمر نوار تیپ بهتر است از رفت و آمد روی آنها اجتناب کنید. همچنین از دستگاه فیلتراسیون استفاده کنید تا گل و لای آب، روزنه های نوارهای آبیاری را مسدود نکنند.

به‌طورکلی نوارهای تیپ پلاکدار در مقایسه با نوار بغل دوخت عمر طولانی‌تری دارند و تقریباً 2 تا 3 فصل زراعی می‌توان از آنها استفاده کرد. اما برای افزایش طول عمر هر دو نوع نوار تیپ رعایت نکات زیر لازم است:

  1. پس از اتمام فصل زراعی داخل نوارهای تیپ به‌خوبی شسته شود.
  2. پس از جمع‌آوری نوارهای تیپ، آنها را به‌صورت کلاف و در از سطح زمین بالاتر قرار گرفته شوند تا در زیر آنها رطوبت جمع نشود و باعث پوسیدگی نواهای تیپ نشود.

همچنین قراردادن نوارهای تیپ در بالای سطح زمین باعث می‌شود تا حیوانات جونده‌ای مانند موش، آنها را پاره نکنند.

سؤالات متداول

قیمت نوار تیپ چقدر است؟

از 450.000 تا 950.000 تومان و البته قیمت نوارهای تیپ آبیاری به عوامل مختلفی مانند متریال اولیه، کیفیت، طول و متراژ کلاف بستگی دارد.

برای هر هکتار زمین چند متر نوار تیپ نیاز داریم؟

برای هر هکتار به نوع محصول کشت شده، زاویه و شیب زمین باید توجه کنید، همچنین از جدول محاسبه نوار تیپ پارس صنعت می‌توانید محاسبه کنید.

ماندگاری نوار تیپ چند مدت است؟

معمولاً نوار تیپ دو تا سه فصل زراعی ماندگاری دارد و اگر کیفیت پایینی داشته باشد تنها برای یک دوره کارایی دارد.

4. آیا نوار تیپ را می‌توان برای کود رسانی یا سم در مزارع استفاده کرد؟

جواب این سؤال بله است. باتوجه‌به مقاومت بالای نوار تیپ نسبت به مواد شیمیایی می‌توان به‌راحتی از آنها برای انتقال سموم کشاورزی و کودهای مایع استفاده کرد.