تهران، شادآباد

سبد خرید

لیست نوار تیپ های آبیاری موجود در پارس صنعت

نوار تیپ پلاکدار 20 سانتی (1000 متری)9720000 ریال
نوار تیپ پلاکدار 10 سانتی (1000 متری)11570000 ریال
نوار تیپ بغل دوخت 10 سانتی (1000 متری)5790000 ریال
نوار تیپ بغل دوخت 20 سانتی (1000 متری)5790000 ریال

نوار تیپ چیست؟

نوار تیپ (نوار تیپ به انگلیسی irrigation tape)، لوله‌های انعطاف‌پذیری هستند که روزنه‌هایی در فواصل مشخص آن تعبیه شده است. نوارهای تیپ نوعی مجرای ورود آب از مخزن به ریشه گیاهان هستند. در واقع آب پس از عبور از داخل نوار تیپ از طریق دریپرها یا قطره‌چکان‌ها خارج می‌شود و گیاهان آبیاری می‌شوند.

معمولاً گیاهان بسته به میزان آبی که نیاز دارند باید دبی مشخصی برایشان مشخص شود. این دقت و اندازه‌گیری با کمک آبیاری سنتی، تقریباً ناممکن است. اما با کمک انواع نوار تیپ آبیاری قطره ای می‌توان میزان دبی آب را مشخص کرد و پرورش محصولات کشاورزی را بهینه‌تر کرد.

برای مشاوره و خرید انواع نوار تیپ با کیفیت و قیمت مناسب تماس بگیرید.

کنترل کیفیت نوار تیپ های آبیاری

تست تحمل فشار نوار تیپ ها

ظرفیت ماشین های باری جهت بارگیری نوار تیپ

ظرفیت ماشین باری برای ارسال نوار تیپ

توضیحات جامع راجع به تمامی نوار تیپ ها

امروزه در سراسر جهان به علت خشکسالی و بحران کم آبی، صنعت کشاورزی با مشکلات عدیده‌ای روبرو شده است. از آنجایی که نقش آب در تولید محصولات کشاورزی با تولید غذا ارتباط مستقیم دارد؛ می‌توان گفت بحران کمبود غذا می‌تواند مهم‌ترین تأثیر ازکمبود این منبع خدادادی باشد. بنابر این همه صنایع به خصوص زراعت باید به سمت مدرنیته‌شدن سوق داده شود.

خوشبختانه در سال‌های اخیر سیستم آبیاری قطره‌ای رشد چشمگیری داشته است؛ از لوله‌های پلی‌اتیلن سخت گرفته تا نازل‌های آبیاری قطره‌ای و بارانی. در این میان لوازمی هستند که استفاده از آن به شدت به کشاورزان توصیه می‌شود و آن چیزی نیست جز نوار تیپ!

نوار تیپ چیست؟

نوار تیپ ها عمدتاً برای آبیاری محصولاتی با کشت ردیفی استفاده می‌شوند که امکان آبرسانی را در یک خط منظم داشته باشند. این نوار به صورت شلنگی نرم و انعطاف‌پذیر است که در فواصل معینی از روزنه و یا قطره چکان‌هایی تشکیل شده است.

نوار تیپ، قطرات آب را به صورت متمرکز به ریشه گیاهان می‌رساند و از هدررفت آن جلوگیری می‌کند.  این روش آبیاری مزایای زیادی دارد که ی‌توان رشد سریع گیاه و کاهش مصرف آب را از مهم‌ترین مزایای آن دانست.

از انواع نوارهای تیپ می‌توان به نوع نوار درزدار و پلاکدار اشاره کرد. در مقایسه این دو نوار آبیاری می‌توان گفت باتوجه‌به رسالت هر دو نوار در آبیاری قطره‌ای، نوار تیپ پلاکدار طول عمر بالاتر و قیمت گران‌تری دارد.

نوار درزدار با فواصل دریپرهای 10، 20 و 30 سانتی‌متری طراحی شده است. آب در این فواصل از لابه‌لای درزها خارج شده و ریشه گیاهان را آبیاری می‌کند. در صورتی که در نوار پلاکدار به‌جای این درزها، قطره‌چکان‌هایی تعبیه شده است.

معرفی روش آبیاری نواری

نوار تیپ آبیاری (irrigation tape) یک وسیله برای آبیاری است که آب را به طور مستقیم به سطح خاک و نزدیک ریشه‌های گیاهان می‌رساند. اثرات محیطی و اقتصادی نوار تیپ آبیاری بسیار زیاد است، در ادامه به آنها می‌پردازیم:

 • صرفه‌جویی در مصرف آب

نوار تیپ در مقایسه با سایر روش‌های آبیاری، به‌صورت دقیق  و متمرکز آب را به گیاهان می‌رساند و هدررفت آن را کاهش می‌دهد. این امر باعث صرفه‌جویی در مصرف آب می‌شود و منابع آبی را حفظ می‌کند.

 • کنترل تخریب خاک

 با استفاده از نوار تیپ آبیاری، میزان آبیاری به طور دقیق کنترل می‌شود و از تخریب خاک و شوره‌زدن آن از طریق مصرف زیاد آب جلوگیری می‌شود.

 • افزایش تولید محصولات کشاورزی

با کمک نوار تیپ عملکرد رشد محصول در هر هکتار افزایش می‌یابد و این امر باعث افزایش درآمد کشاورزان می‌شود.

 • صرفه‌جویی در هزینه‌های انرژی

ازآنجایی‌که نوار تیپ آبیاری به‌صورت مستقیم آب را به گیاهان می‌رساند و نیازی به انتقال آب در طولانی‌مدت ندارد. این امر باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های انرژی مربوط به پمپاژ آب می‌شود.

مواد اولیه نوار تیپ

در ساخت نوار تیپ‌های کشاورزی از نوعی مواد پلی‌اتیلنی انعطاف‌پذیر استفاده می‌کنند که این مواد در برابر تغییر دما، اشعه فرابنفش، مواد شیمیایی و مواد مغذی برای گیاهان مقاوم است. علاوه براین به علت وجود متریال انعطاف‌پذیری که در ساخت نوار تیپ‌ها استفاده می‌شود، این نوارها به‌راحتی جمع می‌شوند و به شکل یک کلاف درمی‌آیند.

اصولاً در باغ‌هایی که رفت و آمد زیادی در آن وجود ندارد، از لوله‌های پلی‌اتیلنی قوی استفاده می‌کنند و تا سال‌ها این لوله‌ها ماندگار هستند. اما در روش‌هایی که گیاهان بر بستر خاک و روی زمین کشت می‌شوند و دائماً تراکتور یا ماشین آلات کشاورزی از آن رد می‌شود، بهتر است از نوارهای تیپ با مواد پلی اتیلنی نرم استفاده شود.

به طور کلی عمده مصرف نوارهای تیپ آبیاری را باید در مزارعی با کشت ردیفی و زمین‌هایی که شخم زده می‌شوند، استفاده کرد. زیرا استفاده از این نوارهای آبیاری در مقایسه با لوله‌های پلی‌اتیلن سخت بسیار کم هزینه‌تر و به‌صرفه‌تر است.

تاریخچه نوار تیپ آبیاری

نوار تیپ به‌عنوان یکی از لوازم آبیاری مدرن در دهه ۱۹۶۰ میلادی به وجود آمد. اما استفاده خوبی از آن در ابتدا صورت نگرفت. اولین نمونه‌ای از نوار تیپ با استفاده از پلاستیک نازک در سال ۱۹۶۵ توسط شرکت Toro Company تولید شد. اما پس از آن، استفاده از نوار تیپ در آبیاری به طور گسترده‌ای متداول نبود.

در دهه ۱۹۷۰ میلادی، با افزایش هزینه‌های آب و توجه بیشتر به‌صرفه جویی در مصرف آب، استفاده از نوار تیپ آبیاری دوباره شدیداً رواج یافت. شرکت‌هایی مانند Toro، Chapin Watermatics و John Deere در این دوره طرح‌های جدیدی را برای نوار تیپ آبیاری ارائه کردند. این طرح‌ها شامل تغییراتی در طراحی، مواد استفاده شده و کارایی نوار تیپ بودند.

از آن زمان تا به امروز، نوار تیپ به‌عنوان یک روش آبیاری کارآمد و مؤثر شناخته شده است. استفاده از آن به‌عنوان یکی از روش‌های پایدار آبیاری کم آب است که در کاهش مصرف آب و افزایش بهره‌وری در آبیاری خاک مؤثر است. همچنین، نوار تیپ به دلیل سادگی استفاده، هزینه کمتر و قابلیت اعمال به‌راحتی در مناطق مختلف جغرافیایی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

ویژگی نوار تیپ آبیاری(متراژ، جنس، وزن)

نوارهای تیپ، لوله‌ای ساخته شده از جنس پلی اتیلن انعطاف‌پذیر هستند که بنا به تناسب در کشت گیاهان، در فاصله‌های 10، 20 و 30 سانتی‌متری آن روزنه‌ها یا دریپرهایی تعبیه شده است. معمولاً آب با دبی 2/1 تا 3 لیتر در ساعت از آن خارج می‌شود. نوار تیپ‌ها در ضخامت جدار، قطر لوله‌ها، مقدار آبدهی، نوع و فواصل دریپرها  با هم تفاوت دارند. طول مناسب نوار تیپ به بافت خاک (سبک یا سنگین) و همچنین شیب زمین بستگی دارد.

نوار تیپ های آبیاری قطره ای وزن سبکی دارند و معمولا یک کلاف 1000 متری آن وزنی بین 9 تا 11 کیلوگرم دارد. این وزن در مقایسه با لوله کشاورزی با قطر 16میلیمتر (کمترین قطر) بسیار سبک است. ضخامت نوار تیپ‌ها عمدتاً بین 150، 175 و 200 میکرون است. طول رول‌های نوار تیپ در اندازه‌های 1000، 1500 و 3000 متری در بازار عرضه می‌شوند. لازم به ذکر است کلاف‌های ۱۰۰۰تایی نوار تیپ، بیشترین فروش را دارد.

دمای مناسب برای نوار تیپ کشاورزی

دمای مناسب برای کارکرد بهتر و یا محدوده دمایی استاندارد برای انواع نوارهای تیپ، بین 15 تا 30 درجه سانتیگراد تخمین شده است. توصیه پارس صنعت به خریداران حضوری انواع نوار تیپ آبیاری و همچنین در خرید اینترنتی نوار تیپ آبیاری این است که در صورت افزایش دما و محدوده بالاتر از 30 درجه سانتیگراد، حتماً در ابتدای آبیاری به مدت 10 دقیقه، فشار آب را 0/5 بار قرار دهید و سپس به‌تدریج فشار آب را تا 1 بار افزایش دهید. به‌عبارت‌دیگر، زمانی که هوا گرم است، بهتر است آب را یک‌باره وارد نوار تیپ نکنید.

مزایای  نوار تیپ آبیاری 

نوارهای تیپ در مقایسه با لوله‌های 16 میلیمتری آبیاری قطره‌ای، نصب آسان‌تری دارند. راندمان آبیاری با نوارهای تیپ به‌مراتب بیشتر از لوله‌های 16 میلیمتری است و تقریباً در حدود 95% محاسبه شده است.

باتوجه‌به راندمان بالای آبیاری توسط نوارهای تیپ می‌توان نتیجه گرفت که این ابزارهای آبیاری آب کمتری هدر می‌دهند. همچنین به علت تمرکز نوارهای تیپ در آبیاری در اطراف آنها علف‌های هرز کمتری تولید می‌شود و از بروز قارچ و آفات هم در کنار گیاهان جلوگیری می‌کند.

نوارهای تیپ در کشاورزی ردیفی بیشترین کاربرد را دارد. این وسیله مزایای دیگری هم  دارد که در ادامه به برخی از آنها نگاهی می‌اندازیم:

 • هزینه کم نسبت به لوله‌های پلی اتیلن سخت
 • قابل تجدید پذیری و بازگشت به چرخه محیط زیست
 • وزن سبک و حمل و نقل آسان
 • کاهش مصرف برق و انرژی

با نگاهی به تاریخچه کشاورزی درمی‌یابیم که فلاحت پیشه‌ای چندهزارساله است. در این مسیر، اسلوب کشاورزی تغییراتی زیادی کرد که آبیاری قطره‌ای سرآمد آنهاست.
از لوله‌های پلی‌اتیلن گرفته تا مخزن آب در این روش آبیاری، همه تنها یک هدف داشتند؛ صرفه‌جویی!
نوار تیپ نیز قطعه‌ای از پازل آبیاری قطره‌ای است که هم به مصرف بهینه آب کمک می‌کند و هم کشاورزان را از زحمت آبیاری مداوم بی‌نیاز و البته صنعت کشاورزی را پربرکت‌تر.

انواع نوار تیپ آبیاری

به طور کلی، پرمصرف‌ترین سیستم آبیاری قطره‌ای در کشور با کمک نوارهای تیپ انجام می‌شود. به طورکلی در خرید اینترنتی نوار تیپ آبیاری و خرید حضوری، این نوارها به 2 نوع پلاکدار و بغل دوخت تقسیم می‌شوند. که در ادامه به بررسی هر یک از آنها می‌پردازیم:

نوار تیپ بغل دوخت

این نوع نوار تیپ آبیاری به مانند رول سفره‌ای است که از سمت عرض روی هم قرار می‌گیرد. طرف باز این نوار تیپ به صورت زیگزاگ دوخته می‌شود و به همین دلیل به نوار تیپ درزدار یا بغل دوخت مصطلح است.

مشاهده انواع نوار تیپ درز دار

ضخامت نوار درزدار بین 150 تا 200 میکرون است و با فشار آب 0/7 تا1 بار سازگار است. در صورت ورود آب با فشار بالاتر، ممکن است نوار درزدار پاره و درز کنار ان از هم باز شود. نکته مهم در استفاده از این نوار تیپ‌ها، دقت به شیب زمین است زیرا در شیب‌های زیاد این نوار عملکرد درستی ندارد. در این مواقع بهتر است از نوار تیپ پلاکدار استفاده شود.

همچنین طول عمر استفاده از نوار بغل دوخت تقریباً برابر با یک فصل زراعی است و برای استفاده طولانی مدت کارایی لازم را ندارد.

نوار تیپ پلاکدار (Emitter Drip Tape) 

نوارهای تیپ پلاکدار نوع دیگری از خانواده آبیاری قطره‌ای هستند که در داخل لوله آن، دریپر یا قطره چکان‌هایی تعبیه شده است. این خروجی های آب به فاصله 10، 20 و 30 سانتی‌متر قرار دارد.

مشاهده انواع نوار تیپ های پلاکدار

نکته قابل توجه در مورد نوار پلاکدار این است که هرچه فاصله خروجی آب در آن کمتر باشد قیمت بالاتری دارد. به عبارت دیگر هزینه قطره چکان‌ها بر روی قیمت نوار پلاکدار تأثیر گذار است. در مقایسه با نوار تیپ بغل دوخت، نوارهای پلاکدار طول عمر بالایی دارند و بین 2 تا 3 فصل زراعی کار می‌کنند. فشار استاندارد در نوار تیپ پلاکدار 0/7 تا 1 بار است.

کاربردهای نوار تیپ آبیاری

از نوار تیپ برای کشت‌های ردیفی استفاده می‌کنند. به طور کلی اگر بخواهیم این محصولات را دسته بندی کنیم، می‌توان به صورت زیر بیان کرد.

گیاهان صنعتیچغندرقند، پنبه، نیشکر، ذرت، آفتابگردان، سویا و کلزا
سبزی‌ها و صیفی‌جاتسیب‌زمینی، پیاز، خربزه، هندوانه، گوجه‌فرنگی، خیار، کدو، بادمجان، گل کلم، کاهو، هویج

همچنین از نوارهای تیپ در مزارع آلوورا و باغ های کشت نهال مانند گردو و پسته استفاده می‌کنند.

کاربرد نوار تیپ 10 سانتی

از نوارهای تیپ 10 سانتی برای آبیاری کلیه گیاهان گلخانه‌ای مانند خیار درختی، گوجه گیلاسی، توت‌فرنگی استفاده می‌کنند. همچنین سبزیجاتی مانند شاهی، ریحان، پیازچه یا گیاهانی که بوته کوتاهی مانند نخود، لوبیا، عدس دارند نیز می‌توان با نوار تیپ 10 سانتی آبیاری کرد.

علاوه بر موارد ذکر شده گیاهان تزیینی که در هوای خشک می‌رویند و یا گیاهانی که فاصله کمی در کشت دارند؛ مانند سیر، پیاز و چغندر هم مناسب نوار تیپ 10 سانتی هستند. سبزی‌ها و محصولات علوفه‌ای مانند یونجه نیز از گیاهان مناسب برای این نوع نوار تیپ هستند.

کاربرد نوار تیپ 20 سانتی

از نوارهای تیپ 20 سانتی می‌توان برای صیفی‌جاتی مانند گوجه‌فرنگی، بادمجان، هویج، خیار، فلفل یا میوه‌هایی که به‌صورت بوته‌ای کشت می‌شوند می‌توان استفاده کرد. همچنین محصولات کشاورزی که یک‌فصل کاشت دارند؛ مانند خربزه، هندوانه، طالبی یا نهال‌هایی که به‌صورت گلدانی پرورش می‌یابند، مناسب نوار تیپ 20 سانتی هستند.

روش نصب نوار تیپ

برای افزایش طول عمر نوار تیپ کشاورزی بهتر است از رفت و آمد روی آنها اجتناب کنید. همچنین از دستگاه فیلتراسیون استفاده کنید تا گل و لای آب، روزنه های نوارهای آبیاری را مسدود نکنند.

برای افزایش عملکرد نوارهای تیپ بهتر است به نکات زیر دقت کنید تا بتوانید بیشترین استفاده را از این وسیله ببرید.

1. قبل از نصب نوار تیپ، از میزان دبی آب برای گیاه تحقیق کنید تا کم محاسبه نکنید. به طور مثال، اگر دبی آب مورد نیاز برای یک گیاه 2 لیتر باشد و میزان آبیاری شما 1 لیتر در ساعت، ریشه گیاه به سمت سوراخ‌های نوار تنیده می‌شود و باعث گرفتگی این نوارها می‌شود.

2. بهتر است برای آب‌هایی که آلودگی فیزیکی دارند و یا ذرات معلق در درون آنها زیادی استف از فیلترهای غشایی استفاده شود.

3. در هنگام نصب نوار تیپ دقت کنید تا لوله‌ها تا نشود زیرا باعث شکنندگی و عدم تعادل در میزان دبی آب می‌شود.

4. نوارهای تیپ در زمینهایی با شیب بالا کارایی ندارند، توصیه می‌شود قبل از نصب نوار تیپ به شیب زمین توجه داشته باشید.

5. فشار ایدئال برای نوار تیپ 0/7 تا 1 اتمسفر است و در صورت فشاری بیش از این بازه، نوارها دچار پارگی می‌شوند.

6. از برخورد شی تیز یا برنده با نوارهای آبیاری جلوگیری کنید.

7. از به کار بردن نوارهای تیپ با طول زیاد بپرهیزید زیرا احتمال دارد آب به انتهای لوله نرسد.

ترکیدگی و پارگی بیشترین عواملی است که باعث خرابی نوار تیپ‌ها می‌شود. ترکیدگی نوار تیپ‌ها براثر فشار زیاد به وجود می‌آید که با حفظ فشار استاندارد در نوار تیپ‌ها که نهایتاً 2/5 بار است، برطرف می‌شود. معمولاً به جز موارد ذکر شده، برخی از نکات مهم در خرید اینترنتی نوار تیپ آبیاری و خرید حضوری نوار تیپ از مجموعه پارس صنعت به مشتریان آموزش داده می‌شود.

روش‌ های استفاده از نوار تیپ آبیاری

ازآنجایی‌که نوارهای تیپ وزن کمی دارند در برابر وزش باد آسیب‌پذیر هستند؛ بنابراین بهتر است آنها را در مسیر آبیاری به‌وسیله گیره‌هایی سفت کنیم. همچنین دو سر نوار تیپ را با میخ درون زمین قرار دهید تا به‌راحتی بر اثر باد بلند نشود.

برای افزایش طول عمر نوار تیپ بهتر است از رفت و آمد روی آنها اجتناب کنید. همچنین از دستگاه فیلتراسیون استفاده کنید تا گل و لای آب، روزنه های نوارهای آبیاری را مسدود نکنند.

به‌طورکلی نوارهای تیپ پلاکدار در مقایسه با نوار بغل دوخت عمر طولانی‌تری دارند و تقریباً 2 تا 3 فصل زراعی می‌توان از آنها استفاده کرد. اما برای افزایش طول عمر هر دو نوع نوار تیپ رعایت نکات زیر لازم است:

 1. پس از اتمام فصل زراعی داخل نوارهای تیپ به‌خوبی شسته شود.
 2. پس از جمع‌آوری نوارهای تیپ، آنها را به‌صورت کلاف و در از سطح زمین بالاتر قرار گرفته شوند تا در زیر آنها رطوبت جمع نشود و باعث پوسیدگی نواهای تیپ نشود.

همچنین قراردادن نوارهای تیپ در بالای سطح زمین باعث می‌شود تا حیوانات جونده‌ای مانند موش، آنها را پاره نکنند.

محدودیت های کاربرد نوار تیپ

نوار تیپ همان‌طور که مزایایی دارد؛ اما در برخی موارد باید در کاربرد آن دقت کرد. در ادامه به برخی از این محدودیت‌ها نگاهی می‌اندازیم:

 • نیاز به سیستم فیلتراسیون جلوگیری از گرفتگی درزها و قطره‌چکان‌ها
 • جلوگیری از زاویه‌دار شدن و خم‌شدن نوار تیپ
 • محدودیت نصب در شیب‌های بالای 2 درصد

 (زیرا باعث رفتن گردوخاک در دریپرها و در نتیجه گرفتگی سوراخ‌های نوار تیپ می‌شود)

اتصالات لازم برای نوار تیپ

در نصب نوار تیپ می‌توان از اتصالات مختلفی به شبکه آبیاری استفاده کرد. به طور مثال، اتصالات تیپ به لوله 16 پلی‌اتیلن، اتصالات تیپ به لی فلت، اتصالات تیپ به تیپ. لازم به ذکر است که در  نصب و اتصال نوار تیپ هیچ واشر یا زانویی لازم نیست و به همین دلیل باعث اتصال آسان و سریع آن در زمین‌های کشاورزی می‌شود.

برای محاسبه متراژ مورد نیاز نوار تیپ برای هر هکتار می‌توانید از فرمول زیر استفاده کنید.

طول زمین بر حسب سانتیمتر  10000 =100  *  طول زمین 100

تعداد ردیف‌ها 130  =  فاصله ردیف‌ها ÷ 10000

مقدار متراژی که نوار تیپ لازم داریم 13000 = دو قسمت زمین 2 * طول ردیف‌ها 50 * تعداد ردیف‌ها 130

قیمت هر رول نوار تیپ

قیمت هر رول نوار تیپ یا قیمت دستگاه نوار تیپ قطره ای به عوامل مختلفی مانند نوع نوار تیپ برند، جنس و کیفیت بستگی دارد. به طور مثال، قیمت نوار تیپ پلاکدار به علت قطره چکانهایی که دارد از نوارهای درزدار گران‌تر است.

جهت خرید انواع نوار تیپ‌ها اعم از نوار تیپ پلاکدار و نوار درزدار می‌توانید با کارشناسان ما در پارس صنعت تماس بگیرید. مشتریان ما علاوه بر تمامی شهرهای ایران از کشورهای همسایه (عراق و ترکیه) و بسیاری مناطق دیگر هستند.

روش خرید انواع نوار تیپ نیز از طریق چندین نمایندگی فروش نوار تیپ «پارس صنعت» در سراسر ایران و همچنین امکان خرید اینترنتی نوار تیپ آبیاری این محصول نیز است. توجه داشته باشید، شما می‌توانید با مراجعه به سایت پارس صنعت از قیمت روز نوار تیپ آبیاری قطره ای مطلع شوید.

در پایان در مورد روش شستشوی نوار تیپ نکات مهمی را ارائه می کنیم.

شستشوی نوار تیپ

 آلودگی در قطره‌چکان‌ها باعث اختلال در رسیدن جریان آب به آنها می‌شود و بر کیفیت  آبیاری برای محصول تأثیر منفی می‌گذارد.  بنابراین مهم است که قطره‌چکان‌های گرفته را در سریع‌ترین زمان ممکن تمیز کنید تا از تلفات تولید جلوگیری شود.

توجه داشته باشید که قطره‌چکان کاملاً گرفته را دیگر نمی‌توان باز کرد.  بنابراین، ابتدا بررسی کنید که آیا هنوز جریان وجود دارد یا خیر.  در صورت وجود جریان، محلول تمیزکننده را می‌توان از طریق قطره‌چکان وارد کرد و آن را تمیز کرد. در صورت وجود جریان آب، میزان آلودگی را بررسی کنید تا مشخص شود چگونه می‌توانید قطره‌چکان‌ها را تمیز کنید.

با بررسی فیلترها می‌توانید قطره‌چکان‌ها را از نظر آلودگی بررسی کنید.  همچنین می‌توانید درپوش انتهایی برای کنترل باز کنید.  سپس یک فنجان اندازه‌گیری یا الک را زیر آن نگه دارید. سپس هر گونه کثیفی جمع‌آوری می‌شود، بنابراین می‌توانید درجه آلودگی را تعیین کنید.

تمیزکردن نوار تیپ های مسدود شده

پس از تعیین درجه آلودگی، می‌توانید شروع به تمیزکردن قطره‌چکان‌های گرفتگی کنید:

 • اگر قطره‌چکان‌ها کمی آلوده هستند، از محلول‌های ضدقارچ برای پاک‌کردن کثیفی استفاده کنید میزان 30 تا 40 میلی لیتر در متر مربع را رعایت کنید. 
 •  اگر قطره‌چکان‌ها کاملاً آلوده هستند، از دوز کمتر 20 تا 30 میلی لیتری محلول های ضد قارچ در هر متر مکعب استفاده کنید . روزنه ها را  از نظر آلودگی و لجن چک کنید. 
 • اگر قطره‌چکان‌ها به‌طورجدی آلوده باشند، خطر انسداد زیاد وجود دارد. در این صورت با یک متخصص مشورت کنید و با مشورت او برنامه عملیاتی تهیه کنید. 

تمیزکردن نوار تیپ های مسدود شده در طول تناوب زراعی

برای تمیزکردن قطره‌چکان‌های مسدود شده در طول تناوب زراعی، می‌توانید از توصیه‌های زیر پیروی کنید:

در صورت رسوب کود: از غلظت 2 تا 3 لیتر اسید نیتریک (محلول 38 درصد) در 100 لیتر آب، حداکثر در مدت 12 ساعت استفاده شود. PH قابل دستیابی به آب خروجی بستگی دارد، اما نباید دیرتر از PH 2 باشد. 

در صورت آلودگی آلی کلسیمی: از یک عامل پراکسید استفاده کنید.

توجه داشته باشید که غلظت‌های موردنیاز را از تأمین‌کننده عامل بخواهید، زیرا عوامل پراکسید می‌توانند از مواد مختلفی تشکیل شده باشند. در مورد قطره‌چکان‌های با غشای سیلیکونی یا بدون غشاء می‌توانید از سفیدکننده کلر نیز استفاده کنید. هنگام انجام این کار، حداکثر 12 ساعت به 3 لیتر در 100 لیتر آب (محلول 15٪) بچسبانید. 

دقت کنید که اسید و کلر با یکدیگر تماس ندارند. برای شستشوی نوار تیپ به نکات زیر توجه کنید:

۱. قبل، بین و بعد از شستشو ، سیستم را با استفاده از آب تمیز کاملاً بشویید.

۲. از لوله اصلی، سپس خط تامین و در نهایت لوله‌های آبیاری شروع کنید.

۳. مطمئن شوید که دستگاه‌های اندازه‌گیری PH و EC با مواد تمیزکننده تماس پیدا نکنند.

۴. دقت کنید که مواد پاک‌کننده (غلیظ) با محصول تماس نداشته باشند.

۵. مواظب باشید که پس از هر چند ساعت یک‌بار شستشو تمیز بدون مواد پاک‌کننده از قطره‌چکان‌ها خارج شوند.

۶. در طول شستشو، بررسی کنید که آیا اسید یا کلر سفیدکننده به آخرین قطره‌چکان رسیده است یا خیر.

۷. آلودگی‌های ناشی از ماسه، زنگ‌زدگی و/یا (P VC) آسیاب را نمی‌توان از قطره‌چکان‌ها پاک کرد. تعویض قطره‌چکان‌های آلوده تنها گزینه است.

جلوگیری از انسداد نوار تیپ ها

ازآنجایی‌که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است؛ به همین دلیل تمیزکردن سیستم قطره‌ای به طور منظم مهم است. به‌این‌ترتیب می‌توانید (بیشتر) آلودگی‌ها را از بین ببرید و از انسداد چشمه‌ها جلوگیری کنید.

شما می‌توانید سیستم آبیاری قطره‌ای را هم در حین و هم بعد از کشت تمیز کنید. همچنین مهم است که به طور مرتب دراین‌بین سم‌پاشی کنید تا هرگونه کثیفی و آلودگی از بین برود.

سؤالات متداول

1. قیمت روز نوار تیپ چقدر است؟

از 450.000 تا 950.000 تومان و البته قیمت روز نوار تیپ آبیاری قطره ای به عوامل مختلفی مانند متریال اولیه، کیفیت، طول و متراژ کلاف بستگی دارد.

2. برای هر هکتار زمین چند متر نوار تیپ آبیاری نیاز داریم؟

برای هر هکتار به نوع محصول کشت شده، زاویه و شیب زمین باید توجه کنید، همچنین از جدول محاسبه نوار تیپ پارس صنعت می‌توانید محاسبه کنید.

3. ماندگاری نوار تیپ کشاورزی چند مدت است؟

معمولاً نوار تیپ دو تا سه فصل زراعی ماندگاری دارد و اگر کیفیت پایینی داشته باشد تنها برای یک دوره کارایی دارد.

4. آیا نوار تیپ کشاورزی را می‌توان برای کود رسانی یا سم در مزارع استفاده کرد؟

جواب این سؤال بله است. باتوجه‌به مقاومت بالای نوار تیپ نسبت به مواد شیمیایی می‌توان به‌راحتی از آنها برای انتقال سموم کشاورزی و کودهای مایع استفاده کرد

درج امتیاز به این صفحه
5/5

Blog

آخرین مقالات نوار تیپ ها