تهران، شادآباد

سبد خرید

میزان آبدهی نوار تیپ چقدر است؟

نسرین نیک نژاد
2023-05-03
16:04
No Responses
میزان آبدهی نوار تیپ

میزان آبدهی نوار تیپ آبیاری از 2/1 تا 3 لیتر در ثانیه است و هرچقدر فاصله درزها یا قطره‌چکان‌ها بیشتر شود، میزان آبدهی آنها نیز بیشتر می‌شود. به طور مثال، اگر به‌جای نوار تیپ 10 سانتی از نوار تیپ 30 سانتی استفاده شود، میزان آبدهی نیز بیشتر می‌شود.

نوار تیپ (irrigation tape)

نوار تیپ، به لوله‌ای انعطاف‌پذیر که دریپر یا قطره‌چکان‌هایی را در فواصل مشخص دارد، گفته می‌شود. نوار تیپ به‌گونه‌ای طراحی شده است که آب از ورودی نوار تیپ به داخل آن هدایت می‌شود و سپس از روزنه‌ها یا دریپرهایی که در فواصل معینی قرار دارد، خارج می‌شود.
نوار تیپ به دو نوع نوار تیپ بغل دوخت و نوار تیپ پلاک دار طبقه‌بندی می‌شود. تفاوت این دو نوار آبیاری در شکل ظاهری، طول عمر و همچنین قیمت فروش آنها است. از نوار تیپ اغلب برای کشت‌های ردیفی و صیفی‌جات استفاده می‌کنند.

مشخصات نوار تیپ آبیاری

نوارهای تیپ آبیاری، دریپرهایی در فواصل 10، 20، و یا 30 سانتیمتری دارند. بر اساس استاندارد، هر رول نوار تیپ آبیاری طولی برابر 1000 متر دارد. قیمت نوار تیپ مانند لوله‌های پلی‌اتیلن بسیار پایین‌تر است و معمولاً در دو ضخامت 175 و 200 میکرون در بازار به فروش می‌رسد. مهم‌ترین قسمت تولید نوار تیپ، شکل آن می‌باشد، زیرا شکل نوار تیپ بر میزان آبدهی آنها تأثیرگذار است.

میزان آبدهی نوارتیپ

میزان آبدهی نوار تیپ چقدر است؟

تعیین میزان آبدهی یک سیستم آبیاری یکی از چالش‌های بزرگ برای کشاورزان است. زیرا معمولاً در آبیاری سنتی، مقدار مشخصی لازم نیست. اما در آبیاری قطره‌ای چون هدف صرفه‌جویی در میزان مصرف آب است، میزان آبدهی اهمیت پیدا می‌کند.

برآورد دقیق میزان آبدهی نوار تیپ ممکن است گاهی اوقات دقیق نباشد؛ زیرا باگذشت زمان، دریا رها فرسوده می‌شوند و قطره‌چکان‌ها مسدود می‌شوند یا فشار سیستم نوسان داشته باشد. بهترین راه برای اطلاع دقیق از میزان آبدهی نوار تیپ، اندازه‌گیری مستقیم آن در مزرعه در بازه زمانی مشخصی است.
در ادامه به اطلاعات بیشتر در مورد میزان آبدهی نوار تیپ (درزدار) 175 میکرون با فواصل روزنه‌های مختلف و فشار 1 اتمسفر می‌پردازیم.

175175175ضخامت (میکرون)
302010فاصله دریپرها (سانتیمتر)
32.52.2میزان آبدهی (لیتر بر ساعت)

میزان آبدهی نوار تیپ (درزدار) 200 میکرون با فواصل روزنه‌های(10، 20 و 30 سانتیمتر) و فشار 1 اتمسفر:

200200200ضخامت (میکرون)
302010فاصله دریپرها (سانتیمتر)
32.52.2میزان آبدهی (لیتر بر ساعت)

آبیاری با نوار تیپ چه مزیت‌هایی دارد؟

آبیاری قطره‌ای با نوار تیپ باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌های جانبی مانند نیروی کار، میزان مصرف آب و بسیاری موارد دیگر می‌شود. آبیاری با نوار تیپ یک روش عالی در باغبانی نیز است؛ زیرا بدون اینکه نیازی به جابه‌جایی آبپاش و یا آبیاری با شلنگ داشته باشید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که مخزن آب را روشن و خاموش کنید.

همچنین نوار تیپ، دقیقاً آب را به‌آرامی و به طور یکنواخت پراکنده می‌کند و محصولات شما را به طور متمرکزتر و کارآمد آبیاری می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا خرید انواع نوار تیپ درزدار یا پلاکدار بر روی کلمه «نوار تیپ» کلیک کنید.

 

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 3.5]
نسرین نیک نژاد
2023-05-03
16:04
No Responses

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *