تهران، شادآباد

سبد خرید

نحوه کار پنکه رطوبت ساز⚡

نسرین نیک نژاد
2022-09-29
09:10
2 Responses
پنکه رطوبت ساز

 آیا از اینکه مجبور شوید در روزهای گرم تابستان در خانه بمانید خسته‌اید؟ یا شاید هم نیاز به ماندن در نزدیکی کولر در طول تابستان باعث شده که خود را وابسته به آن بدانید یا شاید هم مجبورید در فضای باز در گرمای تابستان، ساعت‌های زیادی را سپری کنید و در معرض خطر گرمازدگی قرار بگیرید.

نگران نباشید! زیرا پنکه مه پاش دقیقاً همان وسیله‌ای است که به کمک شما می‌آید.

پنکه رطوبتساز

پنکه رطوبت ساز چیست؟

وقتی صحبت از پنکه‌ها به میان می‌آید تقریباً اکثر افراد تصور می‌کنند که از آنها برای خنک‌کردن هوا استفاده می‌شود. اما وقتی صحبت از پنکه رطوبت ساز به میان می‌آید قضیه کمی فرق می‌کند؛ زیرا دیگر علاوه بر خنکی، رطوبت هوا نیز با این وسیله مهیا می‌شود.

پنکه رطوبت ساز برای جابه‌جایی هوای اطرافش با پخش یکنواخت رطوبت نیز کمک کنند. برای درک بهتر پنکه رطوبت ساز فرض کنید که در تابستان در اتاق خود از این وسیله استفاده می‌کنید. هنگامی که یک پنکه را نزدیک پنجره قرار می‌دهید، پنکه هوای خشک را از طریق پره‌هایش  به داخل اتاق به همراه رطوبت می‌دمد. تعامل هوای خشک با رطوبت در نهایت باعث خنک شدن و مرطوب شدن هوا می‌شود.

پنکه‌های رطوبت ساز چگونه کار می‌کنند؟

پنکه‌های رطوبت ساز یک فن دمنده قدرتمند را با یک پمپ آب پرفشار ترکیب می‌کنند. آب از طریق نازل‌های مه پاش یا سیستم مه پاش گریزازمرکز دمیده می‌شود و مهی از قطرات آب ایجاد می‌شود که به‌سختی قابل‌مشاهده هستند.

این مه آن‌قدر ریز است که هیچ جایی را خیس نمی‌کند. در عوض، شما به‌سادگی یک نسیم خنکی را تجربه خواهید کرد. برای فن مه پاش به منبع آب نیاز است و معمولاً پنکه‌ها دارای یک اتصال‌دهنده با منبع آب در محل مورد نصب هستند.

برخی از مدل های دیگر دارای یک مخزن داخلی آب هستند که خیلی زود پر می شوند. این مخازن آب به پنکه اجازه می دهد تا بدون خطر نشتی استفاده شود. هنگامی که از این نوع پنکه مه پاش استفاده می کنید، لازم نیست عملکرد آب را فعال کنید. در واقع این نوع پنکه رطوبت ساز  مانند سایر فن ها تنها به برقی وصل می شود.

پنکه رطوبت ساز

فرآیند خنک سازی محیط با پنکه رطوبت ساز:

علم ترمودینامیک سه راه  را برای اینکه  بدن شما بتواند گرما را از دست بدهد یا خنک شود، ارائه می کند: رسانایی، تبخیر و همرفت و جالب است بدانید که پنکه های رطوبت ساز از هر سه روش استفاده می کنند.

به طور کلی سیستم های مه پاش هوا را از طریق تبخیر  مولکول های ریز آب که از دستگاه خارج می شوند، خنک می کنند. دقیقا همین طور که مه ریز از پنکه  خارج می شود. از آنجایی که این تبدیل به گرما نیاز دارد، مولکول ها، گرمای مورد نیاز خود را از هوای اطرافشان می کشند و هوا را خنک تر می کنند. علاوه بر این، هرچه قطرات آب کوچکتر باشد، سریعتر تبخیر می شود. مه بسیار ریز تولید شده توسط یک فن مه پاش به سرعت تبخیر می شود و کارایی فرآیند را به حداکثر می رساند..

مناطق مناسب برای پنکه های مه پاش:

به طور کلی خنک کننده های تبخیری در محیط هایی با  رطوبت کم مناسب تر هستند. اگر در شهری زندگی می‌کنید، که هوا در یک روز تابستان بسیار خشک است، پنکه رطوبت ساز می تواند انتخاب خوبی برایتان باشد.

هرچه هوای شهرشما خشک‌تر و گرم‌تر باشد، می‌توانید با استفاده از قدرت تبخیر، خنک‌تر شوید.

مزایای پنکه رطوبت ساز برای فضای باز:

استفاده از پنکه رطوبت ساز مزایای زیادی دارد. در ادامه به ۲ تا از مهم‌ترین آنها می‌پردازیم:

۱. تصفیه هوای اطراف

وجود مه آب  در پاک‌سازی دود و آلاینده‌های موجود در هوایی که تنفس می‌کنیم بسیار مؤثر است شما می‌توانید با خرید دستگاه پنکه رطوبت ساز علاوه بر خنکی هوا، از کیفیت هوای سالم و پاک نیز بهره‌مند شوید.

۲. مصرف کمتر انرژی نسبت به کولرگازی

درحالی‌که سیستم‌های مه پاش در محیط‌های بیرونی که تهویه مطبوع مناسب نیستند استفاده می‌شود، توجه به مصرف انرژی دو روش خنک‌کننده مهم است. یک کولرگازی  بیش از 900 وات برق مصرف می‌کند، درحالی‌که بزرگ‌ترین فن مه پاش کمتر از 300 وات مصرف می‌کند.

پنکه رطوبت ساز چیست

کلام آخر:

امروزه مصرف درست انرژی آب و برق یکی از مهم‌ترین نکات در ساخت و استفاده از لوازم خنک کننده است؛ در همین راستا دستگاه پنکه رطوبت ساز نیز از این قاعده مستثنی نیست. با کمک این دستگاه شما می‌توانید در محیط‌های باز، هوای مطبوعی را داشته باشید. همچنین اگر قصد خرید دستگاه رطوبت ساز  را دارید، می‌توانید به صفحه خرید رطوبت ساز الکتراسونیک در سایت پارس صنعت مراجعه نمایید.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

مقالات مرتبط

2 پاسخ

  1. سلام خسته نباشید
    میزان مصرف دقیق آب و برق برای پنکه مه پاش برای یک ساعت چقدر هست؟ و اینکه این پنکه رو باید چند ساعت یکبار آب توش پرکرد؟

    1. سلام جناب پوریان خدا قوت دوست خوبم میزان مصرف دقیق اب و برق بستگی به انتخاب مقدار فضای خنک کنندگی دارد که در این صورت مصرف اب به بزرگی یا کوچکی مخزن اب شما بستگی پیدا می کند و اگر شما به صورت دور معمولی استفاده کنید در حدود 8تا 10 ساعت متغییر است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *